LAJMET E FUNDIT

Siria do të nisë raketa kundër Izraelit në përgjigje të sulmeve ajrore

Qeveria siriane ka njoftuar se do të hakmerret nëse Izraeli do të vazhdojë të kryejë sulme ajrore në territorin sirian. Çdo sulm ajror i mëtejshëm në territorin sirian do të dënohet me forcë vdekjeprurëse dhe sulme hakmarrëse brenda tokës izraelite, thanë ata. Sipas mesazhit të dërguar nëpërmjet ndërmjetësuesve rusë, sulmet …

Read More »

Izraeli “vret” zyrtarin e lartë të Hamasit në Gaza

Lëvizja palestineze e Rezistencës, Hamas, thotë se regjimi izraelit ka vrarë një nga anëtarët e saj të lartë në Rripin e Gazës. “Hamasi bën Izraelin dhe bashkëpunëtorët e tij përgjegjës për këtë krim të urryer”, ka thënë Hamasi në një deklaratë të premten në mbrëmje, pak orë pasi disa persona …

Read More »

Shkup, do të ndërtohet një xhami e re Osmane

Janë hedhur hapat e parë për ndërtimin e Xhamisë Qendrore të Tophanës në kryeqytetin e Maqedonisë, Shkup, e cila do të ndërtohet nga ana e Fondacionit të Çështjeve Fetare të Turqisë (TDV). Xhamia e cila do të ndërtohet me arkitekturë osmane në Fushë Tophanë të Shkupit, pritet që të përmbushë …

Read More »

Kthehet në Turqi sarkofagu antik i trafikuar në vitet e 60-ta

Një sarkofag antik i trafikuar ilegalisht nga Turqia në vitet 60-të të shekullit të kaluar, së shpejti do të mund të kthehet në shtëpi, si rezultat i një vendimi të marrë të premten nga prokuroria e Zvicrës, raporton Anadolu Agency (AA). Ministri turk i Turizmit, Nabi Avxhi, tha se vendimi …

Read More »

Hezbollah kërkon dënimin e autorëve të vrasjes së komandantit të Hamasit

Lëvizja e rezistencës islamike libaneze Hezbollah dënoi ashpër vrasjen e Mazen Fukaha, një prej komandantëve ushtarakë të lëvizjes palestineze Hamas dhe akuzoi Izraelin për implikim në këtë vrasje. Në një komunikatë të Hezbollahut të Libanit thuhet se “ky krim, ashtu si shumë krime të tjerë të regjimit të Izraelit, dëshmon …

Read More »

Sekretet e njeriut që jetoi 256 vjet (Foto)

Jeta e tij është bërë lajm dekada më parë edhe në revistën “Time” apo gazetën “The New York Times”, sipas të cilave, ai ka qenë 210 cm i gjatë dhe ka jetuar deri në vitin 1933. Kinezi, ka rrëfyer se sekreti i jetëgjatësisë është tek “Qeni, pëllumbi dhe breshka.” Profesori …

Read More »

Lavrov: Gjendja në Jemen është katastrofale

Ministri i punëve të jashtme të Rusisë deklaroi se gjendja në Jemen i cili gjatë dy viteve të fundit ndodhet nën bombardimet e gjera të avionëve luftarakë të koalicionit saudit, është katastrofale dhe njëkohësisht kritikoi ashpër heshtjen e Bashkësisë Ndërkombëtare në lidhje me këtë çështje. Agjencia e lajmeve IRNA njoftoi …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)