5 bimët që sfidojnë Kortizonin, ilaçin plot me efekte anësore… (+ regjimi ushqimor)

355

Kortizoni është një medikament i cili përdoret për trajtimin e disa sëmundjeve (të tilla si artriti reumatoid, sëmundjet inflamatore të lëkurës dhe aparatit tretës, alergjive etj) dhe ka veti antiinflamatore dhe analgjezike.
Efektet anësore të mundshme që lidhen me përdorimin e kortizonit janë kryesisht të lidhura me përdorimin e tij në terapi të zgjatura.
Ciklet terapeutike të shkurtra janë zakonisht më pak të dëmshme për trupin.
Një nga këto raste është për shembull veprimi imunosupresiv që shkaktohet nga kortizoni, i cili nxjerr në dukje subjektet tashmë të dobësuara në një reduktim të mëtejshëm ndaj reagimit të sistemit imunitar.
Përdorimet me kohë shumë të shkurtra zakonisht nuk prodhojnë efekte anësore të dukshme, veçanërisht nëqoftëse përdorimi është ditor.
Enjtja dhe rritja e masës yndyrore në trup janë dy pasojat e mundshme gjatë marrjes së kortizonit.
Kjo ndodh për shkak se kortizoni tenton të rrisë oreksin dhe të mbajë ujin në organizëm, duke favorizuar në këtë mënyrë akumulimin e lëngjeve dhe dhjamit në bark, fytyrë dhe qafë, ndërsa në të kundërtën ka tendencën të ulë masën e muskujve.
Kortizoni ka tendencën të rrisë edhe rrezikun e pagjumësisë ose për një gjumë të trazuar.
Së fundi, përsa i përket lëkurës, marrja e kortizonit mund të shkaktojë një përkeqësim të akneve tek të rinjtë dhe të rrisë brishtësinë e lëkurës te të moshuarit.
Përdorimi afatgjatë i kortikosteroideve kërkojnë ndryshimin e cilësisë së ushqimit, si dhe regjimit tonë në tërësi.
 
SI DUHET TË NDRYSHOJË REGJIMI USHQIMOR, NËSE KENI PËRDORUR KORTIZON
Efektet anësore që shkaktojnë janë: prania e edemës për shkak të mbajtjes së natriumit, një rritje të glukozës në gjak për shkak të rezistencës së insulinës, rritjen e rrezikut të osteoporozës dhe osteopenisë.
Për të parandaluar të gjitha simptomat e mësipërme DUHET të ndryshoni regjimin ushqimor.
Një ndryshim i mirë do të ishte kufizimi i natriumit ose edhe i sheqerit, për të ulur inflamacionin.
Ushqimet e pasura me natrium janë: kripa, soda, salcat e ndryshme, mishi i përpunuar, supat e gatshme, farat e kripura, patatinat, ushqimet e shpejta, perimet e konservuara etj.
 
OPSIONET BIMORE PËR TË ZËVENDËSUAR KORTIZONIN
Këtu janë disa ilaçe natyrore që mund të gjenden në mjekësinë bimore, për të zëvendësuar kortizonin klasik…
 
1. RIBES NIGRUM
Në mesin e këtyre aplikacioneve natyrore dhe të dobishme, të cilat mund të jenë një alternativë e kortizonit të vërtetë, gjejmë Ribes Nigrum.
Ky është një anti inflamator natyral, i cili mund të përdoret në formën e një tinkture ose ekstrakti nga sythat e bimës.
Vetitë e ribesit të zi janë me të vërtetë të efektshme dhe mund të stimulojnë gjëndrën mbiveshkore për lirimin e hormoneve të rëndësishme për të luftuar inflamacionin.
Në rast se vuani nga dhimbja e fytit, riniti, alergjia apo konjuktiviti, Ribes nigrum mund të jetë një zgjedhje e preferuar. Ka edhe studime që provojnë efikasitetin e lëngut të ananasit dhe ribes nigrum kundër inflamacionit të trupit.
 
2. KURKUMA (SHAFRAN I INDISË)
Një substancë natyrale për t’u marrë parasysh është kurkuma.
Efektet e kësaj substance janë thjesht anti alergjike.
Ajo është e mbushur me kurkuminë, një përbërës aktiv që është i rëndësishëm për të parandaluar dhe për të trajtuar alergjinë.
Ajo mund të jetë gjithashtu e rëndësishme për të luftuar disa sëmundje që karakterizohen nga inflamacioni.
Shafrani i Indisë krijon një përforcim të mbrojtjes të trupit.
Ndër të tjera, shafrani i Indisë është i lidhur me veprimet kuruese kundër sëmundjeve të tilla si Alzheimeri, ankthi dhe depresioni.
 
3. CARDIOSPERMUM HALICACABUM
Ka edhe një tjetër, e cila është ndoshta më pak e njohur, por kjo sigurisht nuk dallon nga të mësipërmet për vetitë shëruese që është në gjendje të kryejë.
Ky është ekstrakt bimor i Cardiospermum Halicacabum.
Kjo është një bimë që rritet kryesisht në Indi, Afrikë dhe Amerikën e Jugut.
Efektet janë ato anti alergjike dhe anti inflamatore.
Këto ekstrakte bimore gjithashtu mund të aplikohen lokalisht për lehtësimin e kruarjeve dhe infeksioneve të lëkurës dhe është një zgjidhje e shkëlqyer, nëse vuani nga alergjia dhe dhimbja e kyçeve.
 
4. XHINXHERI
Përdorimi i tij si zëvendësues natyror për kortizonin është i lidhur kryesisht me trajtimin e sëmundjeve të tilla si artriti reumatik dhe osteoartriti.
Vlerësohet gjithashtu vetia e tij mbrojtëse dhe qetësuese në rastet e inflamacionit të mukozës gastrike.
 
5. ANANASI
Veprimi i tij antiinflamator është në gjendje të veprojë në trajtimin, për shembull të inflamacioneve të indeve të buta të shkaktuar nga edema, në një rrugë të ndryshme nga ajo në të cilën vepron kortizoni.
Rezultati është se ky produkt mund të përdoret ose si alternativë, ose si një zëvendësues i kortizonit.
 
PËRPARËSITË E KORTIZONIT NATYROR
Është e rëndësishme për të zgjedhur ilaçe homeopatike në vend të kortizonit.
Në këtë mënyrë shmanget rreziku i shkaktuar nga efektet e padëshiruara.
Shtim në peshë, ënjtje, tensioni i lartë i gjakut, problemet e stomakut, nervozizëm, rritje të rrezikut të diabetit: të gjitha këto probleme mund të zgjidhen duke u mbështetur në atë që natyra na jep, që janë në gjendje për të luftuar inflamacionin në trup.

Loading...