Disa nga shenjat që paralajmërojnë për prediabet janë:

Njolla në lëkurë

Nëse jeni prediabetikë, mund të keni njolla të kuqërremtë, kafe ose të verdhë në lëkurë. Mund t’ju duken edhe enët e gjakut sipër lëkurës ose kjo e fundit është e acaruar.

Vijat e zeza përreth qafës, poshtë krahëve ose në ije mund të tregojnë gjithashtu se keni shumë insulinë në gjak.

Përdhes

Përdhesi – një lloj i artritit që formohet nga acidi urik në trup. Ky i fundit formon kristale në kyçe, tendina dhe kocka. Studimet kanë treguar se njerëzit që vuajnë nga ky lloj artriti janë më të rrezikuar nga diabeti, duke qenë se të dy këto gjendje shfaqen më shumë tek njerëzit që janë obezë.

Lëkurë e ashpër

Lëkura fillon të ashpërsohet dhe trashet tek gishtat e këmbëve e duarve, dhe mund të përhapet në të gjithë. Kjo ndodh kur sheqeri dëmton enët e gjakut.

Rënie të flokëve

Ka një sërë faktorësh që mund të shkaktojnë rënie të flokëve, duke filluar nga gjenetika, tek përdorimi i ilaçeve të caktuara e deri tek stresi. Një tjetër shkaktar është edhe rezistenca ndaj insulinës, që është një nga shenjat e para të prediabetit dhe diabetit të tipit 2. Rezistenca ndaj insulinës pengon këtë të fundit të largojë sheqerin nga gjaku në qeliza, kështu përfundoni me nivele të larta të sheqerit në gjak.

Lodhje ekstreme

Është normale që me raste të ndihesh pak e lodhur. Por, nuk është aspak normale që të ndihesh vazhdimisht e rraskapitur sa nuk mund të bësh asgjë gjatë ditës. Mund të jetë faji i rezistancës ndaj insulinës, duke qenë se nëse sheqeri ngjitet në enët e gjakut, nuk mund të shkojë tek qelizat ku përdoret për energji.

6 COMMENTS

  1. … [Trackback]

    […] There you can find 82169 more Info to that Topic: epavarura.com/5-shenja-te-prediabetit-qe-cdo-grua-duhet-ti-dije/ […]

Comments are closed.