Agjentë izraelitë të Mossadit dhe oficerë të tjerë ushtarakë të huaj janë vrarë në Alepo në një sulm ajror të raketave ruse, sipas raportimeve të mediave shtetërore ruse.

Sipas versionit arabisht të agjensisë ruse të lajmeve Sputnik, rreth “30 oficerë izraelitë dhe perëndimorë” u vranë pasi u goditën nga tre raketa të gjuajtura nga luftanijet ruse në një “dhomë të koordinimit të operacioneve nga oficerët e huaj” në Alepon perëndimor, pranë Malit Simeon.

Raporti rus pohoi se përveç agjentëve të Mossadit, edhe zyrtarë ushtarakë nga Shtetet e Bashkuara, Katari, Arabia Saudite, Mbretëria e Bashkuar dhe Turqia – pothuajse nga çdo vend i urryer nga Irani, Siria dhe Rusia – janë vrarë në sulm, në bazë të “burimeve të betejës.”

Oficerët e huaj ishin “duke drejtuar sulmet e terroristëve” në Aleppo dhe Idlib, raportoi Iranian Fars neës, duke iu referuar grupeve rebele që kontrollojnë qytetet siriane.

Qeveria izraelite nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment.

Më shumë se 300,000 njerëz janë vrarë që në mars 2011 kur shpërtheu konflikti në Siri me protesta që bënin thirrje për përmbysjen e presidentit Bashar al-Assad.

Ishte menduar të ndalonin luftimet rreth Alepos, duke filluar më 13 shtator. Pavarësisht disa shkeljeve të pretenduara, armëpushimi kishte çuar në qetësimin e qytetit, me ushtrinë siriane që njoftoi se do të respektonte një ngrirje luftimesh deri në mesnatë më 19 shtator.

Dikur qyteti më i madh i vendit arab, Alepo, ka qenë një fushëbetejë e tmerrshme që nga viti 2012, e ndarë në mes nga qeveria dhe zonat e mbajtura nga rebelët. Gjatë verës, 250,000 njerëz që jetojnë në rrethet e opozitës duruan më shumë se 40 ditë nën bllokadë të plotë, pasi forcat qeveritare kapën të gjitha rrugët jashtë zonës.

Përforcimet rebele thyen një vrimë në bllokadë në gusht. Por gjatë bombardimeve të rënda gjatë javëve në vijim, më shumë se 700 civilë u vranë. Trupat siriane të mbështetura nga sulmet ajrore ruse rimorën rrugët dhe vendosën përsëri rrethimin. Pastaj armëpushimi hyri në fuqi, duke nënshkruar pozicionet e të dyja palëve në vend. / Gazeta Impakt

Burimi: TI

3 COMMENTS

  1. … [Trackback]

    […] There you will find 53366 additional Info to that Topic: epavarura.com/agjentet-e-huaj-dhe-te-mossadit-qe-u-vrane-ne-nje-sulm-ajror-rus-ne-alepo/ […]

Comments are closed.