Perandoria Osmane kishte besim të madh tek shqiptarët

Jusuf Osmani, profesor në degën e Arkivave në Universitetin e Prishtinës, ka thënë se në Perandorinë Osmane kishte shqiptarë që shërbenin në të gjitha pjesët e administratës, raporton Anadolu...

Të prekurit nga stresi në rritje, si ta parandaloni pa ilaçe

TIRANE– Numri i personave të prekur nga stresi është në rritje, ndërkohë që çdokush mund ta parandalojë këtë çrregullim mendor pa përdorur medikamente”. Deklarata vjen nga mjekja psikiatre pranë...

Kosovarët janë ende skllevër

Nexhmedin Spahiu në një intervistë me Edison Ypin në Ypi.al është shprehur se kosovarët janë fajtorë pasi vendi i tyre ka mbetur në duart e atyre që e katandisën...

Intervista/ Nexhmedin Spahiu: Kosovarët janë ende skllevër

Mexhmedin Spahiu në një intervistë me Edison Ypin në Ypi.al është shprehur se kosovarët janë fajtorë pasi vendi i tyre ka mbetur në duart e atyre që e katandisën...

Mërgim Mavraj, rrëfimi i veçantë: epiqendra ime është Islami

Aktualisht është një prej mbrojtësve më të mirë të Bundesligës, por jeta e Mërgim Mavrajt mund të kishte qenë plotësisht ndryshe nëse trajneri Bruno Labadia nuk do ta kishte...

“Turqia, partner strategjik dhe vend aleat i shqiptarëve”

sh-ambasadori i Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB), Abdi Baleta, në një prononcim për Anadolu Agency (AA), ka folur për disa çështje, duke u ndalur kryesisht tek...

Antonio Negri: Përse jam ende komunist

Pak ditë më parë, nga data 18 deri më 22 janar, u mbajt në Romë një konferencë mbi komunizmin ku morën pjesë mendimtarët më të njohur komunistë bashkëkohorë. Midis...

Olsi Jazexhi: “Shqiptarët para 1912-s kanë qenë turq dhe kombi shqiptar u krijua nga...

Historiani Olsi Jazexhi, në një intervistë për gazetën TemA, hedh disa teza ta padëgjuara deri më tani. Sipas tij, shqiptarët deri para vitit 1912, kanë qenë turq. Madje, sipas tij, ka...

Rrëfimi i Albin Kurtit: Nuk jemi as islamistë e as enveristë

Deputeti i Lëvizjes “Vetëvendosje” Albin Kurti, tregon në një intervistë për gazetën “Tema” gjykimin e tij për një sërë temash të nxehta si ajo e tensioneve Kosovë-Serbi, bashkimi-kombëtar, vdekja...

Deputeti kroat që kundërshton Amerikën ka një porosi për politikanët kosovarë

Autori i dy librave "Si është krijuar paraja" dhe "Mekanika e Parasë", Ivan Pernar, është njëri prej politikanëve më interesantë në skenën politike kroate. Si deputet në Kuvendin e...

Stay connected

922AbonentëAbonohu

Nga Peter BEAUMONT*: Kërcënimi i Trump ndaj Moskës nuk është thjesht mburrje, është i...

Në nisjen e Luftës së parë Botërore, Kajzeri Wilhelm II përdori këto rituale formale duke deklaruar: “Me zemër të rënduar, jam i detyruar...

Nga Enklid PELARI: LGBT, komuniteti i paradokseve

…nëse deri dje ankohej LGBT nga ne, sot jemi ne ata që kërkojmë të mbrohemi nga LGBT… Kohët e fundit e gjithë shoqëria jonë...

Nga Bajram GECAJ: Arroganca e Hashim Thaçit, pengesë për unitet nacional në dialogun me...

Kosova është një republikë parlamentare, jo presidenciale. Posti i presidentit në Kosovë duhet të jetë një funksion kryesisht ceremonial dhe me simbolikë, e...

Nga Ermir HOXHA: PPP, asgjë para LGBT!

Po të vësh re me kujdes, çdo gjë që buron prej tyre është një nonsens logjik; është një delikuencë mendimi, qëndrimesh e...

Nga Ferdi KAMBERI: Refleksion mbi ekspozitën e fotografive të prof. Shemsi Krasniqit “Arterren”

Këto ditë në ambientet e amfiteatrit të bibliotekës kombëtare u promovua libri i prof. Shemsi Krasniqit “Ekokultura” dhe ekspozita e tij me titull...

TE FUNDIT

Dobitë shëndetësore të vajit të ullirit

Një dietë me yndyrë të ulët është e shëndetshme  për të parandaluar sëmundje të ndryshme si sëmundjet e zemrës dhe diabetin. Studimet kanë treguar se...

Gjykata dënon për herë të parë Sali Berishën

 Për herë të parë ish-kryeministri Sali Berisha dënohet për shpifje. Gjykata e Tiranës dënoi Berishën për shpifje ndaj gazetarit Carlo Bollino. Padia u depozitua nga...

Çfarë dobie i sjell trupit ecja përditë?

Një shëtitje e gjatë, bashkë me një dietë të shëndetshme dhe gjumë të rregullt, mund të të ndihmojnë të jetosh një jetë të shëndetshme. Të...

Donald Lu i tronditur nga rrëfimet e Lubonjës: kur lexova “Ridënimin”, nisa të kuptoj...

I magjepsur pas vendit tonë Donald Lu nuk rresht së futuri në kokë idetë e tij Shqipëridashëse edhe te “Vullnetarët e Paqes”, apo...

Foto/ Veprimi i paimagjinueshëm i babait protestues. Hedh fëmijën e vet nga çatia

Një ngjarje e paimagjinueshme ka ndodhur në Afrikën e Jugut, ku një baba ka hedhur fëmijën e tij nga çatia në shenjë proteste ndaj...
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)