Njeriu i Haradinajt për dialogun Prishtinë – Beograd: tre kërkesat që pritet t’ja parashtrojmë...

Avni Arifi, shefi i dialogut teknik me Serbinë nga qeveria e Kosovës, tha se patjetër që do të bisedohet me Beogradin në lidhje me kompensimin e dëmeve...

Qeveria: punë ka, por duhet dhe të diplomohesh

U ndanë diplomat për 600 studentë të përfshirë në Programin Kombëtar të Praktikave të Punës në administratën publike, ku 200 prej tyre siguruan kontratë për një vit...

Deklarimet e presidentes kroate në Tiranë zemërojnë Vuçicin: nuk na tremb me “vëllezërit shqiptarë”

Presidenti Vuçiç nuk është ndjerë aspak mirë nga deklarimet e homologes kroate në Tiranë, Kolinda Grabar-Kitaroviç, e cila shpalli shqiptarët si “vëllezër”. Një qëndrim të tillë, Vuçiç...

E vërteta e kontenstimit të vettingut nga opozita dhe shansi u humbur në 2016-ën

Vettingu po zbulohet çdo ditë se është një sistem apo mekanizëm mjaft i ashpër, draconian që nuk po fal askënd, e çdokush që ka problem në pasuri është...

Komiteti i Helsinkit: 200 gjyqtarë e prokurorë, të zhytur në korrupsion e bashkëpunëtorë me...

Komiteti Shqiptar i Helsinkit, bazuar në informacionin konfidencial të marrë nga Drejtoria e Sigurimit të Informacionit të Klasifikuar, DSIK, ka dalë me një raport ku vlerëson se rreth...

Basha militarizon gjuhën për Teatrin Kombëtar, kalon në përbetime luftarake

Kreu demokrat Basha e ka militarizuar gjuhën politike duke folur për çështjen e godinës së Teatrit Kombëtar. “Nëse guxoni t’i vini minat Teatrit Kombëtar, të jeni të...

Faza finale e dialogut: ç’fshihet pas “takimeve të vështira” Thaçi e Vuçiç?

Nga Blendi Gashi Si asnjëherë më parë takimit e së mërkurës “kokë më kokë” në Bruksel dy presidentët Thaçi e Vuçiç e kanë cilësuar si më të vështirin në...

Deputetja e PDK-së: Kjo është pengesa e radhës për liberalizimin e vizave

Deputetja e PDK-së , njëherit kryetare e Komisionit për Integrime Evropiane, Blerta Deliu-Kodra, ka vlerësuar se rekomandimi për heqjen e vizave për Kosovën paraqet një çast të...

“100 fshatrat”, Rama shfaq zhgënjim ndaj bashkive: ja pse janë për të ardhur keq!

Duke i mëshuar fort projektit “100 fshatrat”, kryeministri Rama, në takimin e radhës për promovimin e këtij modeli zhvillimor iu është përveshur krerëe bashkiakë. Sipas tij, mefshtësia e...

Dialogu me Serbinë, thirrje të ndalet Hashim Thaçi

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila ka thënë se integriteti territorial i vendit nuk mund të relativizohet në suaza të ndryshimeve të...

Stay connected

950AbonentëAbonohu

Nga Gurakuç KUÇI: Nano, Zhapo, Vreto, Noli, (kuazi) grekomania, serbofilia dhe resentimenti anti-kosovar

“Shqiptarët e Shqipërisë, të cilët përfytyrohen nga lumi Drin e të poshtë, duhet të nxiten e të vihen kundër Kosovës, ose së paku...

Nga Michael H FUCHS*: Samiti Trump-Putin, rrëshqitje drejt një bote më të errët

“I inkurajuar nga rizgjedhja, presidenti amerikan, Donald Trump zbriti në Rusi për takimin e parë të grupit të sapoformuar të treshes (G3) me...

Nga Bled KOMINI: Mbi racizmin skandaloz për “gjelat e zinj”

Sistemi ndërkombëtar në të cilin po jetojmë, ka ngritur disa vlera universale të cilat për fat të mirë respektohen prej pjesës më të...

Nga Bujar M. HOXHA: Kontraste gjendjesh njerëzore në Stamboll dhe Paris, nga epopeja e...

Mbrëmje… Qyteti gëlon nga njerëzia… Stambolli përkujton të rënët e 15 korrikut… Parisi feston fitimin e Kupës së Botës në futboll… Dy qendra qytetërimesh përjetojnë dy gjendje...

Nga Ermir HOXHA: Mbi lidhjen Parti – Popull, sot e në çdo kohë

I përshkruar nga filli idelogjik, dukej se dikotomia Parti – Popull e kohës së komunizmit ngjante dhe si një qasje dogmatike naive, por...

TE FUNDIT

“Beteja për Teatrin, prova e madhe nëse në Shqipëri do të ketë shtet...

Lideri demokrat Lulzim Basha tha se Vangjush Dako e ka vene Bashkinë e Durrësit në funksion të bandave, duke u dhënë atyre miliona euro...

Pas skandaleve e tatuazheve , Sokol Balla prezanton “diamantet” e tij

Sokol Balla është një prej prezantuesve më të suksesshëm dhe me një karrierë të gjatë në median shqiptare. Të shumta janë intervistat e të...

Gjirokastra në alarm, mjekët paralajmërojnë: Ruajuni nga merimanga e zezë

Banorët në qarkun e Gjirokastrës duhet të kenë kujdes nga merimanga e zezë. Edhe pse ende nuk ka asnjë rast të evidentuar, mjekët e spitalit...

Mos dilni nga shtëpia! Ja sa do shkojnë temperaturat 10 ditët e fundit të...

10-ditëshi i fundit i korrikut do të jetë kryesisht i kthjellët në bregdet dhe pjesën më të madhe të zonave të ulëta, por vranësira...

3 faktorët që rrezikojnë mëlqinë e dhjamosur

Para vitit 1980, steatoza hepatike u gjet e pranishme dhe u konfirmua përmes biopsisë hepatike në të sëmurët obezë. Tashmë pranohet gjerësisht e pa asnjë...
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)