Home / Aktualitet / SOCIALE

SOCIALE

Rast i rrallë, familja shqiptare e shpërngulur në Turqi bashkohet pas 105 viteve në Podujevë

Në Orllan të komunës së Podujevës ndodhi një rast i jashtë zakonshëm. Pas 105 vitesh takohet familja “Burica” me një të afërm, familja e të cilit ishte shpërngulur në Turqi në vitin 1920. Me vdekjen e gjyshit dhe babait nuk kishin asnjë të dhënë për familjaret e tyre të mbetur …

Read More »

Tipat më të zakonshëm të përdoruesve në Facebook. Ku e gjeni veten?

Disa e përdorin rrjetin social Facebook për të mbajtur kontakte me njerëz të largët dhe të tjerë si mjet pune për të promovuar punët e tyre.Një studim i ri i publikuar në International Journal of Virtual Communities and Social Netëorking, i ndan përdoruesit e Facebook në katër tipe. 1. Formuesit …

Read More »

Hiqni dorë nga këto postime në Instagram

Instagrami është një ndër rrjetet sociale më të ndjekura në botë. E bën të ndjekur edhe dëshira e njerëzve për të ndarë çdo moment të jetës me të tjerët nëpërmjet postimeve të shumta duke i bërë ata edhe më të fiksuar pas dukjes. Megjithatë, janë disa sjellje që bëhen të …

Read More »

Shokuese/ Adoleshentja shqiptare bëhet nënë nga kushëriri, familja kërkon t’i martojë

Një histori dashurie brenda gjakut lindi para dy viteve në një zonë të largët të Shqipërisë, në veriun e saj. Një adoleshente, asokohe vetëm 15 vjeç dashurohet me një 24-vjeçar, i cili jetonte një fshat më larg saj. Askush prej tyre nuk e dinte se bashkë i lidhte i njëjti …

Read More »

Rama publikon numrin e saktë të shqiptarëve në vend dhe jashtë tij: Jemi 4.2 milionë

Shqipëria ka bazën kombëtare të të dhënave të gjendjes civile për 4.2 milion shtetas shqiptarë”. Kështu ka deklaruar kryeministri Edi Rama gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët për 100 ditët e para të qeverisjes.Numri i popullsisë i dhënë nga kryeministri erdhi pas pyetjes së drejtuar nga gazetarë se nëse, në fund …

Read More »

Këto janë 10 gjërat që njerëzit kërkojnë më shumë në “Google”

Google është një ndër më të kilikuarat në llojin e saj, dhe me e thjeshta për tu përdorur, por çështja që na bën neve kurioz është se çfarë klikojnë më së shumti njerëzit!? Le ta zbulojmë.Nuk ka asgjë të ngjashme me Google. Mund të jetë ora 3:00 e natës dhe …

Read More »

Shtatori, si kalohet ankthi që kanë prindërit dhe fëmijët?!

Ka diçka në ajër këto ditë që na bënë të kuptojmë se verës i erdhi fundit, shtatori ka hyrë me të dyja këmbët dhe se është momenti të merren disa përgjegjësi. Ankthi për përfundimin e verës dhe tensioni për fillimin e një viti të ri, që në shumë fusha përfaqësohet …

Read More »

Shqiptarët “të fiksuar” pas celularit, zhvlerësohet ndjeshëm kompjuteri

Interneti është kthyer në një pjesë të pandashme të ditës për shumicën prej nesh. Rrjetet sociale, puna dhe arsye e të tjera na bëjnë që të kalojmë orë të tëra duke klikuar. Shumica duket se preferojnë që këtë ta bëjnë nga celulari i tyre.Të dhënat e gjeneruara nga Numëruesi i …

Read More »

Avokati i popullit: Shqetësuese braktisja e fëmijëve shqiptarë në BE

Avokati i popullit ka bërë apel këtë të martë për më shumë përpjekje për zgjidhjen e problemit të fëmijëve shqiptarë të braktisur në vendet e huaja.Në një deklaratë për mediat, ky institucion nënvizon se strukturat shtetërore përkatëse duhet të bëjnë më shumë për të goditur shkakun e këtij fenomeni, që …

Read More »

Braktisen fëmijët shqiptarë në BE, deklaratat shqetësuese të Avokatit të Popullit

Një deklaratë shumë e fuqishme ka ardhur nga Avokati i Popullit për braktisjen e fëmijëve shqiptarë në BE.Ai ka bërë apel këtë të martë për më shumë përpjekje për zgjidhjen e këtij fenomeni shqetësues për fëmijët shqiptarë të braktisur në vendet e huaja. Në një deklaratë, ky institucion nënvizon se …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)