Ministria e Mbrojtjes së Koresë Jugore ka bërë të ditur se Amerika do të dërgojë destrojerin më të mdh në afërsi të një ishulli në jug të Koresë Jugore.

Agjencia e lajmeve Junhap njoftoi se Ministria e Mbrojtjes së Koresë Jugore të hënë ka deklaruar se gjeneral Hari Haris, shefi i njësisë komanduesi “Pacific” të Amerikës, ka thënë se ekziston mundësia që destrojeri amerikan “Zamwalt” të dislokohet në jug të Seulit. Sipas këtij burimi, mësohet se në një takim të zhvilluar muajin e kaluar mes autoriteteve ushtarake të Amerikës dhe Koresë Jugore, shefi i njësisë komanduesi “Pacific” të Amerikës ka dhënë propozimin për dislokimin e këtij destrojeri në afërsi të dy ishujve turistik që ndodhen 410 km në jug të Seulit.

1 COMMENT

Comments are closed.