Home / OPINION/ANALIZË

OPINION/ANALIZË

Et ullamcorper sollicitudin elit odio consequat mauris, wisi velit tortor semper vel feugiat dui, ultricies lacus. Congue mattis luctus, quam orci mi semper

Lubonja: Flini të qetë, tani nuk ndryshon sistemi shkërdhatokratik

Analisti Fatos Lubonja thotë se aksioni opozitar i Lulzim Bashës nuk ia arriti qëllimit. Sipas tij nën presion ai ra në bataren e potitikës së vjetër në Shqipëri. “Marrëveshja Rama–Basha dhe mënyra se si u arrit ajo, u dhanë fund këtyre dilemave. PD-ja dhe lidershipi i saj treguan me këtë …

Read More »

ÇKA PËRGADITET NË SKENËN POLITIKE SHQIPTARE?!

Shkruan: Savash Veliu Duhet shikuar real politikat aktuale që zhvillohen në skenën politike gjithshqiptare qe të jepet një pasqyrë më e qartë dhe më objektive të qasjesë në katrahurat të krijuara momentale sot. Dihet se, Rusët e Krimesë dhe të Rajoneve, të instruktuar nga shtabi qëndror i forcave të sigurisë …

Read More »

Nga Redi SHEHU: Marrëveshja PS-PD, fundi i militantizmit partiak

Me firmosjen e marrëveshjes mes dy partive më të mëdha politike, PS dhe PD, pas tre muaj përplasjeje, shoqëruar me një artikulim të paprecedent i cili kujdesej që të mos dilte asnjëherë nga ekstremi i papranueshëm, u shënua edhe mbyllja e çadrës si simbol i një lufte kundër tiranisë dhe …

Read More »

Vizita e Erdoganit në Amerikë përfundoi me përkeqësim të marrëdhënieve dhe jo me shtendosjen e tyre…

  Trump këmbëngul në përdorimin e kartës kurde për “shantazh” ndaj tij dhe dobësimin e tij… Pjesëmarrja e tij në samitin saudit vihet në dyshim… Cilat janë mundësitë e tij? A do t’i kundërvihet planit amerikan në Siri dhe Irak? Abdul-Bari Atuan Duke pasur parasysh përkeqësimin e përshkallëzuar në marrëdhëniet …

Read More »

Nga Amir B. AHMETI: Zgjedhjet më karakteristike të Kosovës

I. Më 11 qershor, në Kosovë do të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare. Njëherësh këto zgjedhje po duket të jenë më të veçantat prej pas luftës deri më sot. Por jo vetëm për faktin se janë zgjedhje të jashtëzakonshme, sepse këto janë zgjedhjet e treta parlamentare të jashtëzakonshme që mbahen …

Read More »

Julian Assange dhe armiqtë që duan ta shohin pas hekurave

Con Coughlin Çdo festim që Julian Assange mund të ketë planifikuar pas vendimit të autoriteteve suedeze për ta çliruar nga akuzat për përdhunim, duhet të shtyhet për vet faktin se ai ende përballet me ndjekjen penale në SHBA për shkelje të ndryshme të sigurisë kombëtare. Assange padyshim nuk do të …

Read More »

Sa e qëndrueshme është Arabia Saudite?

Paul B. Stares Helia Ighani Spekullimet mbi të ardhmen e Arabisë Saudite, janë bërë një nga lojërat më të zakonshme të hamendësimit, midis ekspertëve të Lindjes së Mesme. Që nga fillimi i kryengritjeve arabe në vitin 2011, në mos më përpara, janë ngritur shpesh dyshime mbi stabilitetin politik të Arabisë …

Read More »

Shqiptaria si “fe civile”

Vargu “feja e shqyptarit asht shqyptaria” mund të analizohet si pjesë integrale e poezisë “O moj Shqypni” ose si parullë a formulë që ka fituar një autonomi relative prej pjesës tjetër të tekstit. Poezia e Vaso Pashës fare mirë mund të quhet manifesti poetik i nacionalizmit shqiptar, sikurse vepra e …

Read More »

Demokratizimi, mjeti i vetëm i mbijetesës së Shqiptarëve

Me kalimin e viteve, në Ballkan ka nisur të ketë ndikim edhe Rusia, pra një forcë tjetër e madhe veç BE-së dhe SHBA-së. Rusia ka qenë gjithnjë një vend që më së shumti ka zgjedhur qasjen realiste në marrëdhënie ndërkombëtare. Për këtë qasje interesi i paraprin vlerave, mjetet e justifikojnë …

Read More »

Islami dhe feminizmi (pjesa e parë)

Autor: Muhammed Legenhausen Hyrje Një histori e shkurtër e feminizmit Feminizmi dhe socializmi Filozofia feministe Teoria politike feministe Teologjia feministe Kundërshtimi islam ndaj feminizmit Idealet kundërthënëse të Islamit dhe të feminizmit Plotësueshmëria e ndërsjellë e gjinive, familja dhe seksualiteti Hyrje Në gjysmën e dytë të shekullit të njëzetë, feminizmi e …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)