Një antar i ISIS-it momentalisht i ndaluar në Karolinën e Veriut pretendon se ishte rekrutuar dhe paguar nga FBI. Eric Jamal Hendrics thotë se emri i tij i koduar është “Ahkie,” një variant i termit mysliman për “vëlla,” dhe pretendon se FBI-ja e rekrutoi atë në mënyrë që të ndihmonte që të identifikoheshin terroristët e mundshëm.

Msn.com raporton:

Hendrics tha gjithashtu se ai ka folur hapur kundër IS-it dhe të gjitha grupeve ekstremiste. Ai shtoi se është habitur se pse FBI-ja e akuzonte për lidhje terroriste.

Lisa Woods tha se djali i saj ia diktoi deklaratën të mërkurën në një telefonatë nga burgu.

Hendrics u arrestua më 14 gusht në Charlotte i akuzuar se po jepte materiale mbështetëse një grupi terrorist.

FBI refuzoi të jepte koment mbi deklaratën e Hendrics. Sipas FBI-së, Hendrics ka komunikuar me një nga dy burrat e vrarë nga një oficer policie në Garlandë, Texas, gjatë një sulmi në një event ku Profeti Muhamed paraqitej nëpërmjet kartonave.

Një punonjës i FBI-së jep detajet online mes Hendricks dhe një agjenti të FBI-së që hiqej si një rekrutues i Shtetit Islamik, i cili dëshmoi për sulmin në qendër të Dallasit në maj të 2015-s.

Dy burra mashtrues, të armatosur me armë zjarri ecnin drejt qendrës, dolën nga një makinë dhe filluan të qëllonin në hyrje, thanë autoritetet, një polic që ishte përgjegjës për sigurinë e ngjarjes i qëlloi të dy burrat përpara se ata të mund të futeshin brenda. Një roje i sigurisë i parmatosur u qëllua në nyje.

Grupi i Shtetit Islamik mbajti përgjegjësi për sulmin dhe iu referua dy burrave mashtrues si “vëllezër.”

Shkurt, pas sulmit, 31 vjeçari old Simpson postoi në llogarinë e tij në Tëitter: “Allahu na pranoftë si muxhahidinë, “ ose luftëtarë të shenjtë.

Simpson dhe Hendrics kanë komunikuar përpara sulmit, tha FBI-ja në atë kohë./ Gazeta Impakt

11 COMMENTS

Comments are closed.