Presidenti i Sirisë Bashar Asad, ka thënë se Damasku do të jetë aleat i Donald Trump nëse ky i fundit lufton terroristët në Siri.

Presidenti i Sirisë, Bashar Asad, shpreson se presidenti i zgjedhur i SHBA-ve, Donald Trump, do të jetë një aleat në luftën ndaj terrorizmit, por mbetet i kujdesshëm në gjykimin e tij. Bashar Asad u shpreh se Trump do të jetë një aleat natyral dhe ai do të përmbushë nevojat e kërkuara për të luftuar terrorizmin, por shtoi se ka dyshime se sa gjatë do t’i mbajë premtimet e tij presidenti i ri i Amerikës.

Trump në të kaluarën ka deklaruar se është çmenduri që të dalë kundër dy forcave ushtrisë siriane dhe terroristëve të ISIS dhe se të luftosh Sirinë mund të çojë në një luftë ndaj Rusisë. Konflikti vijon të mbizotërojë në Siri. Avionët qeveritarë bombarduan të martën bazën e terroristëve në Alepo për herë të parë pas tre javësh, raportojnë aktivistët. Më tepër se 300 mijë persona kanë vdekur nga muaji mars 2011, kur nisi edhe lufta e terroristëve kundër qeverisë në Siri./ PT

9 COMMENTS

  1. … [Trackback]

    […] Find More on on that Topic: epavarura.com/asad-nese-trump-lufton-terroristet-siria-te-behet-aleate-e-tij/ […]

Comments are closed.