Home / BOTA

BOTA

Ut wisi luctus ullamcorper. Et ullamcorper sollicitudin elit odio consequat mauris, wisi velit tortor semper vel feugiat dui, ultricies lacus. Congue mattis luctus, quam orci mi semper

Kudsi, dimensioni meta-historik i Islamit

Nga Samet Vata Në Natën e 2-të Të Palestinës organizuar nga Ambasada Palestineze dhe Insituti i Medias së Lirë dt. 21 qershor 2017 Mesxhidi Aksaja së bashku me dy shtëpitë e tjera të shenjta, Qaben dhe Mesxhidin Profetik, përbëjnë trekëndëshin e shenjtë mbi të cilin është ngritur tradita fetare Islame. …

Read More »

Presidentit Erdogan i bie të fikët në kohën e faljes së namazit të Fiter Bajramit

Presidentit të Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, i ka rënë të fikët në kohën e faljes së namazit të Fiter Bajramit. Shkak është bërë sëmundja e diabetit nga e cila vuan presidenti Erdogan. Menjëherë në xhami është futur ekipi i mjekëve ndërkohë që media nuk është lejuar të transmetojë gjendjen e …

Read More »

Stuhia shkatërron dy avionë “Dita e Kiametit” të Amerikës

Një stuhi e madhe u ka shkaktuar dëme të mëdha dy avionëve amerikanë kundër sulmeve bërthamore. Agjencia e lajmeve Tasnim njoftoi se një stuhi e madhe tornado para një jave ka shkaktuar dëme të mëdha për forcat ajrore të Amerikës, të cilat u zbuluan një javë më vonë. Kjo stuhi …

Read More »

Amerika mbështet sanksionuesit e Katarit

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) ka mbështetur listën e kërkesave të vendeve arabe kundrejt Katarit. Me anë të një deklarate, DASH ka thënë se disa prej kërkesave të parashtruara Katarit janë shumë të vështira për tu zbatuar mirëpo ekzistojnë rrugët që çështja të zgjidhet nëpërmjet bisedimeve. Të enjten e kaluar …

Read More »

Putin uron besimtarët myslimanë me rastin e Fitër Bajramit

Presidenti i Rusisë u ka uruar festën e Fitër Bajramit të gjithë besimtarëve myslimanë të Rusisë dhe të mbarë botës. Agjencia e lajmeve IRNA njoftoi se Vladimir Putin, presidenti i Rusisë, me një mesazh urimi për myslimanët e Rusisë dhe të mbarë botës, deklaroi se përpjekja për solidaritet dhe afrim …

Read More »

Presidenti i Egjiptit dekreton dhënien e dy ishujve Arabisë Saudite

Presidenti i Egjiptit, Abdul Fattah al-Sisi, ka ratifikuar një traktat të diskutueshëm duke i dhuruar Arabisë Saudite, dy ishuj kryesisht të pabanuar në Detin e Kuq. Marrëveshja për dorëzimin e ishujve Tiran dhe Sanafir u aprovua gjatë një vizite në Egjipt të mbretit saudit një vit më parë. Por ajo …

Read More »

Turqia refuzon kushtin e Arabisë Saudite për mbylljen e bazës në Katar

Presidenti i Turqisë duke reaguar ndaj kushtit të vendosur nga Arabia Saudite për mbylljen e bazës turke në Katar, ka refuzuar këtë kërkesë duke e quajtur mosrespektim të Ankarasë. Rexhep Taip Erdogan, e quajti të jashtëligjshëm kërkesën e Arabisë Saudite ndaj mbylljes së bazës turke dhe pranisë ushtarake të Turqisë …

Read More »

Vazhdojnë intrigat e funksionarëve amerikanë kundër Iranit

Kreu i CIA-s amerikane, në vazhdën e intrigave dhe pretendimeve të autoriteteve amerikane kundër Iranit, pretendoi se Irani është vendi më i madh mbështetës i terrorizmit. Mice Pompeo, ditën e shtunë pretendoi se siguria e Amerikës kërcënohet nga Irani. Përpara kësaj Donald Trump president dhe Pol Rajan kryetar i Dhomës …

Read More »

Kreu i laburistëve kritikon presidentin amerikan

Kreu i laburistëve të Anglisë ka kritikuar politikat e presidentit amerikan. Jeremi Korbin, kreu i partisë Laburiste në Britani, kritikoi vendimin e presidentit amerikan Donald Trump për ndërtimin e një muri ndarës mes Amerikës dhe Meksikës dhe tha se njerëzit në botë janë kundër politikave separatiste Korbin gjithashtu kritikoi edhe …

Read More »

Muslimanët në Kinë festojnë ditën e parë të Bajramit

Muslimanët në Kinë, ku Fitër Bajrami ka filluar të festohet një ditë më pas, mbushën xhamitë për të falur namazin e Bajramit, raporton Anadolu Agency (AA). Muslimanët të cilët u mblodhën në xhaminë Njiucie në kryeqytetin e Kinës, Pekin, pasi që përmbushën obligimet e tyre të zeqatit dhe fitrit në …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)