Dhjetra kolone çifutë futen në oborrin e Al Aksës

Dhjetra kolonë hebrenjë në shoqërim të policisë izraelite janë futur në kopshtin e Al Aksës në Kuds, raporton Anadolu Agency. Zëdhënësi i Drejtorisë të Vakëfit në Kuds, Firas Dibs tha...

Palestinezi me sindromën down arrestohet dhe rrihet nga ushtarët izraelitë

Gjatë përleshjeve që ndodhën të dielën në qytetin e pushtuar El-Halil të Bregut Perëndimor, ushtarët izraelitë kanë arrestuar dhe më pas kanë rrahur të riun palestinez Muhammed al-Tavil me...

Egjipt – Sheiku i Universitetit Al-Azhar përkrah palestinezët në çështjen e Jerusalemit

Sheiku i Universitetit Al-Azhar në Egjipt i dërgoi mesazhe përkrahjeje popullit palestinez. Sheiku i Universitetit Al-Azhar në Kajro të Egjiptit, Ahmed el-Tayeb, bëri të ditur se mbështet përpjekjet e popullit...

Policia turke thërret për sqarime zyrtarin e FBI-së

Zyrtari i Zyrës Federale të Hetimeve (FBI) në Turqi është thirrur në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë në bazë të dëshmisë së një ish-oficeri të policisë turke para gjykatës...

“Taksistët e Stambollit bëjnë apel për bojkotim të mallrave izraelite dhe amerikane”

Me protestat e shumta që janë realizuar në mbarë Turqinë pas vendimit të Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA), Donald Trump për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet...

Takimi Erdogan-Putin: Blerja e sistemit S-400 nga Rusia finalizohet brenda javës

Në konferencë të përbashkët shtypi me presidentin rus Vladimir Putin në Ankara, Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, bëri të ditur se blerja e sistemit të mbrojtjes ajrore S-400...

Izraeli i dërgon ftesë zyrtare për vizitë princit të Arabisë Saudite

Ministri izraelit i Shërbimeve Sekrete pohoi sot se qeveria izraelite i ka bërë ftesë princit trashëgimtar të Arabisë Saudite, Mohammed Bin Selman , për të vizituar Izraelin, megjithëse dy...

Banorët e lagjes e gjetën foshnjen të braktisur dhe me ije të thyer, 12...

Një foshnje filloi jetën e saj me vështirësi, kur u braktis nga prindërit e saj biologjikë, mirëpo ndryshimet nisën me dashurinë e një nëne të re të përkushtuar. Liza Verbitskaya,...

Tronditi botën një vit më parë, shihni sa ka ndryshuar 19-vjeçarja nga Jemeni

Adoleshentja nga Jemeni, Saida Ahmed Baghili, një vit më parë vuante nga kequshqyerja dhe fotografia e saj bëri xhiron e rrjeteve sociale, duke prekur zemrat e shumë njerëzve. Por pas...

Rrëzohet një aeroplan udhëtarësh në Kanada (Video)

Një aeroplan i kompanisë “Uest Uind” është rrëzuar në Kanada. Në të ndodheshin 25 persona, 22 nga të cilët udhëtarë dhe tre anëtarë të bordit. Aeroplani është rrëzuar kohë të...

Stay connected

881AbonentëAbonohu

Nga Hamid DABASHI*: Jerusalemi nuk do të jetë kurrë kryeqytet i një kolonie të...

Nëse dëshiron të kuptosh psikopatologjinë në rrënjë të psikozës sioniste, duhet të shkosh në zemër të iluzionit të tyre, si një analist që...

Koment – Debati mbi ndryshimin e kufijve

Autor: Erdal Simsek – Lektor i historisë në Fakultetin e Shkencave Humane dhe Sociale të Universitetit “Yildirim Beyazit”, Ankara Me përjashtim të disa vendeve si...

Jerusalemi nën synimin e politikave globale dhe rajonale

Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin Një nga arsyet e vetme të moszgjidhjes së problemit të Jerusalemit në veçanti dhe Palestinës në përgjithësi, që është...

Koment – Tribunali i Hagës dhe trashëgimia që la prapa

Autor: Dr. Erhan TÜRBEDAR Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë (ICTY), e cila e filloi veprimtarinë e saj në vitin 1993, do të mbyllet zyrtarisht në...

Replikë me kolegët që përligjin kryeprokurorin e Ramës

Duke qenë njëri prej atyre që i është dukur skandaloz guximi i çartur i kësaj mazhorance për të zgjedhur një prokuror vetëm me votat...

TE FUNDIT

Këto përparësi i sjell gjumi i pasdites

Disa hulumtime kanë treguar se gjumi i pasdites është i mirë për shëndetin e organizmit. Dyzet minuta gjumë në orët e pasdites mjaftojnë për të...

Vetëvendosësi i Tiranës, sugjerim për Visar Ymerin: nuk është e nevojshme të dorëhiqesh

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë, respektivisht aktivisti i kësaj dege, Arbër Zaimi, kanë kërkuar nga kryevetëvendosësi Visar Ymeri, që të jap përgjegjësi...

Policët arrestojnë policët në Gjirokastër, mbyllën sytë për kalimet në kufi

Policia ka prangosur dy efektivë në policinë kufitarë në Kakavijë. Mësohet se ata ndihmonin persona që të kalonin kufirin ilegalisht dhe në kundërshtim me rregulloren. Njoftohet...

PROFIL: Cilësohet “profesor” nga Rama, si u shndërrua Edmond Spaho në “skifterin” e PD-së

Nga Ermir Hoxha “Ti profesor je nga ata që e di sa bëjnë 7 herë 7”, ju drejtua Edi Rama demokratit Edmond Spaho...

Del medikamenti i ri dobësues për obezët, por cilat janë përfitimet dhe risqet

Tashmë, nëpër farmaci është i disponueshëm një bar i ri për obezitetin, Mysimba, kombinimi: bupropion/naltrekson. FDA-ja e ka aprovuar në 2014-n, ndërsa EMA e...
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)