Një Amerikane-somaleze është bërë e para konkurrente në konkursin Miss USA Minnesota veshur me “hixhab” dhe “burkini”.

Halima Aden, 19 vjeç, veshi veshje tradicionale islamike dhe të plotë trupin “burkini” gjatë prezantimit të konkurrentëve me rroba banje.

Aden, e cili ka lindur në Kenia dhe u zhvendos si një fëmijë në St Cloud, Minnesota, ishte një nga 15 garueset më pretendente për të fituar.

Ajo tha se shpreson se pjesëmarrja e saj do frymëzojë gratë e tjera myslimane të jenë të sigurt në lidhje me identitetin e tyre.Image

4 COMMENTS

Comments are closed.