Peter Tase është një nga gazetarët investigativë, i cili ka bërë publik disa skanale në të cilat janë përfshirë disa nga ministrat e kabinetit Rama. Ai ishte i pari që publikoi marrëdhëniet seksuale me tranversitët të ministrit të Jashtëm Bushati në bordellot e burrave në Brazil. Ngjarja nuk u përgënjeshtrua në asnjë rast nga ministri i Jashtëm. Peter Tase thotë se si ai ka arritur në gjurmët e këtyre ministrave. Tase thotë se, pozicioni i tij i punës e ka bërë që të ketë lidhje me disa qeveri në vendet e Amerikës Latine.

Tase thotë për “RD” se, Bushati jo vetëm që është i provuar se ka shkuar në bordello burrash, por po ashtu është e provuar se ai ka shkuar edhe me prostituta minorene. “Për të zbuluar këtë skandal në Brazilia më është dashur që të paguaj edhe 1200 Real, (monedha që përdoret në Brazil)”, thotë Tase. Ministri i Jashtëm, Bushati ka vizituar Brazilin në nëntorin e vitit të kaluar. Më 5 nëntor 2015 ai është takuar me ministrin e Jashtëm të Brazilit, ku dhe ka nënshkruar një marrëveshje për transportin ajror. Kjo ka qenë edhe koha kur Bushati është kapur në aferën seksuale për të cilën është folur se ekziston edhe një video, e cila nuk është bërë publike.

Tase thotë se, përmes lidhjeve të tij, ai tani po investigon pasuritë e fshehura të Ramës dhe ministrave. “Rama ka më shumë se 200 milionë euro pasuri”, thotë Tase, duke kujtur deklaratën e bërë nga zyra e OSBE në Tiranë.

-Zoti Tase, jeni një nga analistët dhe gazetarët që keni bërë disa shkrime investigative që kanë lenë gjurmë në shtypin shqiptar, sa të besueshme janë burimet tuaja?

Shtypi i huaj gjithmonë paraqet një imazh shumë objektiv mbi Shqipërinë dhe situatën e saj socio-ekonomike. Unë kam patur fatin të bashkëpunoj me Diplomatë të shquar si Amb. Thomas P. Melady dhe Amb. Alberto M. Piedra, të dy këta ish-funksionarë të lartë të Departamentit të Shtetit e kanë njohur fare mirë situatën në Shqipëri dhe analizat e shkruara nga unë dhe shumë investigues të tjerë në SHBA janë bazuar mbi faktet dhe eksperiencën e gjithë atyre ekspertëve që janë një autoritet në: luftën kundër korrupsionit, politikën e jashtme të SHBA, progresi ekonomik i Europës Juglindore dhe në ekonominë botërore. Gazetat më të famshme në botë kanë botuar gjerë e gjatë informacione investigative mbi situatën e rënduar në Shqipëri aktualisht. Ndjehem vërtet i privilegjuar që bëj pjesë në atë grup shkrimtarësh që denoncojnë padrejtësitë dhe varfërinë e tejskajshme që ka pllakosur nëpër rrugët e Tiranës dhe në çdo cep të Shqipërisë. Vlen të theksoj sërishtm se shtypi i huaj dhe veçanërisht ai në SHBA është burimi më objektiv i informacionit që ka ekzistuar ndonjëherë; nuk janë gazetat amerikane njësoj si agjensitë e informacionit në Tiranë që janë të blera para dhe mbrapa.

-Shpesh denonconi ministra të përfshirë në skandale, cila është tema që po investigoni tani?

Aktualisht jam duke investiguar mbi llogaritë bankare që zoti Edi Rama, Kryeministri i Shqipërisë, ka në posedim të fshehura jashtë Shqipërisë ku ai dyshohet të ketë disa llogari bankare me emra të huazuar, vetkuptohet në Panama dhe Ishujt Karaibe.

-Për cilin nga ministrat keni grumbulluar më tej fakte kompromentuese?

Në fakt ministri i Jashtëm i Republikës së Shqipërisë, zoti Ditmir Bushati, jo vetëm që është kapur në bordello burrash në Brazilia, por ka fjetur edhe me një prostitutë minorene në Panama-city; këto informacione janë të vërtetuara katërciperisht nga rojet private që punonin në hotelin ku zoti Bushati është dëfryer me ditë të tëra në 2015. Në vazhdim dua të ndaj me ju faktin se edhe ministri Damian Gjiknuri është një investitor dhe pronar i apartamenteve në kullat më të larta në Qytetin e Panamasë. Bëhet fjalë për apartamente në Luxor Toëers gjithashtu ka hyrje edhe në Sunrise Toëer. Gjiknuri është i lidhur me grupin Grupo Olloqui në qytetin e Panamasë.

-Në një deklaratë konfidenciale OSBE deklaronte para pak muajsh se pasuria e Kryeministrit Rama arrinte në 200 milionë euro, ku dhe si i pastrojnë paratë qeveritarët shqiptarë?

Politikanët shqiptarë me Edi Ramën në krye, i pastrojnë paratë në mënyra nga më të ndryshmet, disa prej tyre janë: shfrytëzimi i bankave ku George Soros është aksioner i fuqishëm, investime të ndryshme në qendra të mëdha tregtare nga Ekuadori deri në Suriname; hapja e llogarive bankare me emra të huazuar (emrat e njerëzve të tyre të afërm) nëpër banka të ndryshme si HSBC, por edhe banka të tjera ose institucione financiare jo-transparente. Mendoj se zoti Edi Rama ka më shumë se 200 milionë euro të depozituara nëpër banka të ndryshme në Karaibe dhe Amerikën Qendrore.

-A besoni se këta pushtetarë mund të kenë lidhje me organizata kriminale të huaja?

Padyshim që po, lidhjet kriminale me zotin Sajmir Tahiri, Edi Rama, Ditmir Bushati dhe ish-ministra të tjerë si Arta Dade dhe Fatmir Xhafaj të Partisë Socialiste janë dalluar për lidhjet e tyre me krimin ndërkombëtar, lidhjet e tyre me ushtrinë e Çlirimit Kombëtar (El Ejército de Liberación Nacional – ELN) në Ekuador dhe Colombia, madje këta politikanë kanë lidhjet e tyre me mafian kineze në Londër dhe me narkotrafikantë të fuqishëm në Meksikë.

3 COMMENTS

  1. … [Trackback]

    […] Find More here on that Topic: epavarura.com/gazetari-llogarite-bankare-te-rames-ne-panama-e-karaibe-si-e-zbulova-bushatin-ne-bordello-burrash/ […]

  2. … [Trackback]

    […] Read More on to that Topic: epavarura.com/gazetari-llogarite-bankare-te-rames-ne-panama-e-karaibe-si-e-zbulova-bushatin-ne-bordello-burrash/ […]

Comments are closed.