Armand Maho, një nga gazetarët e paktë në Shqipëri, i pacensuruar në mënyrën e shprehjes së zërit të tij kritik kundër qeverisë dhe fenomeneve sociale, ka “shpërthyer” kundër emisioneve televizive.

Me anë të një statusi në profilin e tij në Facebook, ai ka shprehur shqetësimin në lidhje me atë çka po servirin televizionet shqiptare dhe ka akuzuar këto të fundit se janë duke përcjellë një mesazh të gabuar duke i dhënë rëndësi antivlerave.

“Doni te shikoni problemin tone me te fundit qe na serviret? Pas nje super baxhelle me emrin Iva, ku mesonte adoleshentet si te kurveronin per te arritur luksin me burra te martuar, ne ekran u faneps Lepurushja qe kishte nje hall tjeter: si te hiqte veglen qe ja kish bere perendia per tu kthyer ne femer? Per kete kerkon 2000 euro, se kaq beka qe ta prese fare… Ne kete mision mbeshtetej nga Kristi Pinderi, nje tjeter lloj hibridi qe e pranon ne heshtje qe eshte homo, por per momentin shqetsohet me shume per fondet qe jepen per ta si dhe nga nje lesbike tjeter me emrin Xheni. Po mire me kaq pak halle ka ky vend sa zgjohemi ne mengjes me Zogun e Tirones dhe ngrysemi me lepurushen qe hallin me te madh ka sa ti prese veglen. Çfare po i mesohet brezave? Kujt i intereson kjo maskarade, kujt i rruhet, se cfare vegle ka lepurushja dhe cfare ben Kristi me tajaren? Pse duhet te na kthehet ne vlere kjo gje, dhe te na serviret si menyre jetese? As na u ka dash dhe as na duhet. Jemi ne fillim te muajit dhe faturat jane bere kapice… Shumica prej nesh e dine cdo te thote: kredi, qera, drita, uje, kopeshti apo shkolla e femijes, situata skandaloze e sigurise dhe e varferise, femije si Kristi Maze qe vdiq nga moskokecarja e institucioneve, por jo duhet te shqetesohemi per bibilushin e lepurushes… Ka qe ne oren nente, e filloi me Iven dhe ska te mbaruar. Tere kjo kohe televizive e harxhuar per antivlera. Besoj, tashi mund ta kuptojme me mire pse na pelqejne te votojme nudistet dhe ata qe vishen si femra. Prandaj jemi ketu ku jemi.

6 COMMENTS

  1. … [Trackback]

    […] There you will find 23433 additional Information to that Topic: epavarura.com/gazetari-shperthen-ndaj-televizionit/ […]

Comments are closed.