“Reuters” njofton se 8 ushtaret turk te mberritur me helikopter ne Greqi per te kerkuar azil jane njohur me nje pergjigje paraprake. Sic mesohet, autoritetet Gerke jane kujdesur fillimisht per gjendjen shendetesore te lenduarve.

Me tej, ata jane kujdesur per t’i ushqyer dhe ne fund ata jane njohur me faktin se per momentin nuk do te kthehen ne Turqi, por do te analizohet situata dhe shyrtohet me detaje cdo skenare i mundshem per keta persona.

Kjo pergjigje, mesa duket eshte nje reagim karshim kerkeses se Ministrise se Jashtme Turke, qe kërkuan nga autoritet greke, që ta rikthejnë helikopterin me organizatorët e grushtit të shtetit ashtu siç ai ka ardhur. Një helikopter ushtarak turk me 8 persona është ulur pak momente më parë në veri të Greqisë dhe pasi janë arrestuar nga autoritetet greke, ata kanë kërkuar azil politik. Ata u ulën në qytetin e Aleksandropolisit.

11 COMMENTS

  1. … [Trackback]

    […] There you can find 85733 more Info on that Topic: epavarura.com/greqia-provokon-tension-turqine-ja-cfare-ben-pucistet-qe-kerkuan-azil/ […]

Comments are closed.