Pepe Escobar

Ajo që (Erdogan) tha, ka dërguar të drithura në të gjithë bazën e NATO-s:« Sot, ne jemi të vendosur më shumë se kurrë më parë për të kontribuar në zgjidhjen e problemeve rajonale dorë më dorë me Iranin dhe Rusinë dhe të bashkëpunojmë me ta ».

Në mes të një spastrimi të habitshëm, të pamëshirshëm, të gjerë që nuk tregon shenja rënieje, me 60,000 persona – dhe duke numëruar – nëpunësit civil, akademikët, gjyqtarët, prokurorët, policët, ushtarët e burgosur, të cilët janë shkarkuar, pezulluar ose zhveshur nga akreditimi profesional, është themeluar relativisht nga tani, se qeveria turke ishte shumë e informuar se një grusht shteti ushtarak ishte i pashmangshëm më 15 Korrik. Informacioni mund të ketë ardhur nga inteligjenca ruse, edhe pse as Moska e as Ankaraja nuk zbulojnë ndonjë hollësi. Pra, një herë dhe për të gjithë, grushti i shtetit  nuk ishte një flamur i rremë.

Një analist, sekular i Lindjes së Mesme me një pamje të qartë për grushtin e shtetit ka sqaruar kontekstin e brendshëm politik madje para shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme-të pranuar gjerësisht- (nëse Franca mund ta bëjë këtë, pse jo Turqia?):

Burimi i inteligjencës shton, «në javët paraardhëse, Erdogan ka qenë jashtëzakonisht i ndrydhur. Në këtë periudhë të njëjtë kryeministri u zëvendësua dhe një i ri kishte njoftuar një ndryshim të plotë të politikës së jashtme, duke përfshirë riparimin e marrëdhënieve me Sirinë. A arriti Erdogan vetë në përfundimin se politika e Sirisë ishte e paqëndrueshme, apo u detyrua për këtë nga pleqtë e partisë, në sfondin e dëmit të jashtëzakonshëm që ka bërë për vendin në mënyra të ndryshme, pa përmendur Sirinë? Në qoftë se u detyrua për këtë, atëherë grushti i shtetit nuk i jep atij mundësinë për të rikthyer autoritetin e tij mbi klasën e lartë të AKP. Po, kjo u bë në një kohë më të përshtatshme ».

Historiani turk Cam Erimtan shton mbi kontekstin, duke shpjeguar se si «në fillim të muajit të ardhshëm, Këshilli i Lartë Ushtarak i Turqisë (ose Yas turqisht), është vendosur të mblidhet dhe pritet që një numër i madh i oficerëve të jenë të tepërt atëherë. Shteti turk është vendosur për t’u angazhuar në një stërvitje spastrimi, duke hequr çdo dhe të gjithë kundërshtarët e qeverisë drejtuar nga AKP. Ky grusht shteti-që-nuk ishte-aspak-grusht shteti pastaj jep mjet të mjaftueshëm sulmi për një asgjësim të plotë të radhëve … edhe pse presidenti ka drejtuar gishtin përtej Atlantikut në figurën e klerikut të Fethullah Gylenit dhe të organizatës së tij të supozuar terroriste feto (Fettullahçı Teror Örgütü, ose Organizata terroriste Fethullahist), e cila lë të kuptohet se komplotistët e puçit janë pjesë përbërëse e kësaj organizate hijeje, në mënyrë të qartë të pakapshme, dhe ndoshta edhe jo-ekzistente ».

Rezultati përfundimtar nuk do të jetë i këndshëm; «Erdogan është tani gjithashtu duke u përmendur si Komandanti i Përgjithshëm i Turqisë, e cila do të tregonte, ndër të tjera, se ai e quan tentativën për grusht shteti si një sulm personal mbi figurën e tij. Çfarëdo te kenë qenë motivet e komplotistëve për grusht shteti, rezultati përfundimtar i veprimeve të tyre do të jetë një pranim edhe më i përzemërt dhe entuziast i politikës së Sunnifikimit të Erdoganit dhe ndoshta një shkatërrimit tepër i shpejtë i shtetit komb që është Turqia, për t’u zëvendësuar nga një « federatë anatoliane e etnive myslimane », ndoshta të lidhur me një kalifat të ringjallur, si dhe një kthim i mundshëm i Sheriatit në Turqi».

Duket sikur Erdogan është bekuar me një efekt të kundërt kapoje. Në kryeveprën e Coppola-s, Michael Corleone shkëlqyeshëm thotë: «Vetëm kur ju mendoni se ju jeni jashtë, ata ju tërheqin ju brenda». Në rastin e kapos së Erdoganit, vetëm kur ai mendonte se ishte futur në kurth të pashpresë, «Perëndia» – pasi ai pranoi – e tërhoqi atë jashtë. Flasim për një Sulltan të Lëkundjeve.

Luanët kundër Falkonëve

Si Erdogan forcon kontrollin e tij të brendshëm prej hekuri, një lidhje e mëparshme e veshur prej hekuri – NATO / Turqi – ngadalë shkrin në ajër. Është sikur fati i bazës ajrore Inçirlik po vuante- literalisht – nga disa, kërcënime të zgjedhura radari.

Ka dyshime ekstreme në të gjithë spektrin në Turqi se Pentagoni e dinte se çfarë po bënin «rebelët». Është një fakt se asnjë pikë nuk bie në Incirlik pa e ditur amerikanët. Anëtarët e AKP theksojnë përdorimin e rrjetit të komunikimit të NATO-s për të koordinuar puçistët dhe kështu për t’i shpëtuar Inteligjencës turke. Në një minimum, puçistët mund të kenë besuar se NATO do të ketë mbështetësit e saj. Asnjë « aleat i NATOs» nuk denjoi për ta paralajmëruar Erdoganin për tentativën e grushtit të shtetit.

Pastaj është saga e mbushjes së karburantit për «rebelët» F-16. Avionët naftëmbajtëse në Incirlik janë të gjitha të të njëjtit model – KC-135R – për amerikanët dhe turqit njësoj. Ata punojnë krah për krah dhe janë të gjithë nën të njëjtën komandë; Avioni naftëmbajtës bazë 10, i udhëhequr nga gjenerali Bekir Ercan Van, i cili u arrestua në mënyrë të rregullt të dielën e shkuar – si shtatë gjyqtarë konfiskuan të gjitha komunikimet në kullën e kontrollit. Jo rastësisht Gjenerali Bekir Ercan Van ka ndodhur të jetë shumë afër kokës së Pentagonit Ash Carter.

Ajo që ndodhi në hapësirën ajrore turke pasi avioni i Erdoganit Gulfstream IV la bregdetin Mesdhe dhe u ul në aeroportin Ataturk të Stambollit ka qenë plotësisht e planifikuar – por ka ende disa boshllëqe të rëndësishme në tregimin e hapur për spekulime.  Pasi Erdogan ka qenë i heshtur në të gjitha intervistat e tij, ai është lënë me një skenar e stilit “Mision i Pamundur” që përfshin:  «rebelët» F-16-tat «Luan 1» dhe «Luan 2» në «një mision të veçantë» me çipin e fikur; përballë besnikut «Falkon 1» dhe «Falkon Dy»; një nga «Luanët» u pilotua nga njeriu i cili rrëzoi Su-24 nëntorin e kaluar; avioni i famshëm që u nis nga Incirlik për të furnizuar «rebelët»; dhe tri palë shtesë të F-16 që zbritën nga Dalaman, Erzurum dhe Balikesir për të kapur «rebelët», duke përfshirë palën që mbrojti Gulfsteam të Erdoganit (e cila përdori shenjën e thirrjes 8456 për ta maskuar atë si një fluturim të Turkish Airlines).

Por kush ishte pas gjithë kësaj?

Erdogan në një mision nga Perëndia

Spiuni i njohur saudit «Muxhtehid» shkaktoi një reagim të gjerë pasi ai zbuloi se Emiratet e Bashkuara Arabe, jo vetëm «luajtën një rol» në grushtin e shtetit, por edhe mbajtën Shtëpinë e Saudit në lak. Sikur kjo të mos mjaftonte, emiri i vetë-rrëzuar i Katarit, Shejh Hamad al-Thani, shumë afër Erdogan, ka pretenduar se SHBA dhe një tjetër komb perëndimor (Franca me shumë mundësi) ka organizuar të gjithë këtë, me përfshirjen e Arabisë saudite. Ankara, në një mënyrë të parashikueshme, e mohoi të gjithë këtë.

Irani, nga ana tjetër, në mënyrë të qartë e pa lojën e gjatë dhe ishte një mbështetëse e vendosur e Erdoganit që nga fillimi. Dhe përsëri askush nuk do të flasë për këtë, natyrisht, por inteligjenca ruse ishte shumë e vetëdijshëm për të gjitha këto lëvizje – diçka që u forcua më shumë me thirrjen e shpejtë telefonike të presidentit Putin me Erdogan pas grushtit të shtetit.

Edhe një herë, faktet themelore; çdo operativ inteligjence në Azinë Jugperëndimore e di se pa një dritë të gjelbër të Pentagonit, fraksionet ushtarake turke do ta kishin pasur shumë të vështirë, nëse jo të pamundur, për të organizuar një grusht shteti. Për më tepër, në atë natë fatale, derisa u bë e qartë se grushti i shtetit ishte një dështim, komplotistët – nga Uashingtoni në Bruksel – nuk ishin pikërisht duke u përshkruar si «të këqinj».

Një burim inteligjence i lartë amerikan, i cili nuk pajtohet me konsensusin e zakonshëm të rrethit, është i bindur se, «ushtria turke nuk do të kishte lëvizur pa dritën e gjelbër nga Uashingtoni. E njëjta gjë ishte planifikuar për Arabinë Saudite në prill të vitit 2014, por u bllokua në nivelet më të larta në Uashington nga një mik i Arabisë Saudite ».

Burimi, që mendon jashtë kutisë, pajtohet me atë që duhet të konsiderohet si hipoteza kyç, hipoteza aktuale e punës; grushti i shtetit ka ndodhur, ose u përmbys shpejt, në thelb «për shkak të afrimit të papritur të Erdogan me Rusinë». Turqit në gjithë spektrin do t’i shtojnë benzinë zjarrit, duke këmbëngulur sa më shumë se ka gjasa se bombardimi i aeroportit të Stambollit ishte një Operacion i Gladios. Thashethemet nga lindja në perëndim tashmë po përparojnë se Erdogan duhet të largohet nga NATO shpejt ose më vonë dhe t’i bashkohet Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO).

Sa më shumë që Erdogan është një lojtar absolutisht i besueshëm dhe një top i lirshëm gjeopolitik, një ftesë nga Moska-Pekin në një të ardhme jo shumë të largët mund të jetë e ardhshme. Putin dhe Erdogan do të kenë një takim absolutisht të rëndësishëm në fillim të gushtit. Erdogan ka folur në telefon me presidentin iranian Hasan Ruhani. Ajo që thuhet se ka dërguar të drithura në gjithë bazën e  NATO-s: «Sot, ne jemi të vendosur më shumë se kurrë më parë për të kontribuar në zgjidhjen e problemeve rajonale dorë më dorë me Iranin dhe Rusinë dhe në të bashkëpunojmë me ta».

Pra, edhe një herë, zgjedhja e shekullit të 21 është në lojë; NATO kundër integrimit të Euroazisë, me Sulltanin e Lëkundjes së Turqisë duke lëvizur drejt në mes. «Perëndia» sigurisht luajti me skenarin tallës, kur ai foli me Erdogan në Face Time.

Ky artikull është marrë në Russia Insider.
Përktheu dhe përshtati Gazeta Impakt.

14 COMMENTS

 1. … [Trackback]

  […] There you will find 66732 more Information on that Topic: epavarura.com/grushti-deshtuar-shtetit-nuk-ishte-veteorganizuar-dhe-erdogan-ishte-ne-dijeni-te-tij/ […]

 2. … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: epavarura.com/grushti-deshtuar-shtetit-nuk-ishte-veteorganizuar-dhe-erdogan-ishte-ne-dijeni-te-tij/ […]

 3. … [Trackback]

  […] Info on that Topic: epavarura.com/grushti-deshtuar-shtetit-nuk-ishte-veteorganizuar-dhe-erdogan-ishte-ne-dijeni-te-tij/ […]

 4. … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: epavarura.com/grushti-deshtuar-shtetit-nuk-ishte-veteorganizuar-dhe-erdogan-ishte-ne-dijeni-te-tij/ […]

 5. … [Trackback]

  […] Here you will find 65067 additional Info to that Topic: epavarura.com/grushti-deshtuar-shtetit-nuk-ishte-veteorganizuar-dhe-erdogan-ishte-ne-dijeni-te-tij/ […]

 6. … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: epavarura.com/grushti-deshtuar-shtetit-nuk-ishte-veteorganizuar-dhe-erdogan-ishte-ne-dijeni-te-tij/ […]

 7. … [Trackback]

  […] There you can find 94162 additional Information on that Topic: epavarura.com/grushti-deshtuar-shtetit-nuk-ishte-veteorganizuar-dhe-erdogan-ishte-ne-dijeni-te-tij/ […]

 8. … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: epavarura.com/grushti-deshtuar-shtetit-nuk-ishte-veteorganizuar-dhe-erdogan-ishte-ne-dijeni-te-tij/ […]

Comments are closed.