Kremlini: Moska mirëpret përfshirjen e Kissinger ne pajtimin e dy supërfuqive botërore.

Ish-sekretari shtetëror amerikan Henry Kissinger ka një plan se si të pajtojë Moskën dhe Uashingtonin që është me interes për president e zgjedhur Donald Trump.

Analiza e informacionit, të marrë nga inteligjenca perëndimore evropiane nga ekipi tranzicionit Trump dhe cituar nga gazeta Bild, zbuloi të hënën në Shtëpinë e Bardhë do të shkojnë për një “bashkëpunim konstruktiv” me Kremlinin.
Kissinger thuhet se është takuar me Trump disa herë në dy muajt e fundit dhe përflitet të jetë këshilltari i tij informal i politikës së jashtme. Diplomati veteran, i cili shërbeu si sekretar shteti në bazë të presidentëve Richard Nixon dhe Gerald Ford, ka shkruar se si do të sjellë Shtetet e Bashkuara dhe Rusinë më afër së bashku për të kompensuar fuqizimin ushtarake të Kinës.

Disa nga hapat përfshijnë njohjen dominimin e Rusisë në ish-republikat sovjetike, të tilla si Ukraina, Bjellorusia, Gjeorgjia dhe Kazakistani, si dhe duke mbyllur sytë në Krime dhe heqjen e sanksioneve nga Rusia në këmbim për tërheqjen e saj nga Ukraina lindore, ku dyshohet se ka trupa . Marrëdhëniet SHBA-Rusi u përkeqësuan nën presidentin Barack Obama. Gjatë fushatës së tij zgjedhore, Trump në mënyrë të përsëritur u zotua për të ndrequr trashëgiminë e Obamës dhe të ndreqë lidhjet me Moskën. Ai do të betohet si president më 20 janar.

Reagimi nga Kremlini

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se ekspertiza e ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger akumuluar gjatë dekadave ka përvojë të pasur dhe Moska mirëpret përfshirjen e tij për të këshilluar presidentin e zgjedhur Donald Trump se si të pajtojë Moskën dhe Uashingtonin.

Rusia do të mirëpriste përfshirjen e ish-sekretari amerikan i Shtetit Henry Kissinger në këshillimin presidentin e zgjedhur Donald Trump se si të pajtojë Moskën dhe Uashingtonin, por vendimi përfundimtar i takon SHBA, tha Kremlini të martën. “Sigurisht, në qoftë se ekspertiza e tij e akumuluar gjatë dekadave përvojë të pasur ishin në një farë mënyre në kërkesë, ne do të mirëpresim këtë. Por rëndësia dhe zbatueshmëria e kësaj përvojë nuk është puna e jonë, ajo është puna e kolegëve tanë në SHBA, dhe ne nuk mund të ndërhyjmë, “tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Marre nga Sputniknews / Pershtati:Marjana Doda

6 COMMENTS

  1. … [Trackback]

    […] Read More Information here to that Topic: epavarura.com/henry-kissinger-keshillon-trump-per-tu-pajtuar-rusine/ […]

Comments are closed.