Home / HISTORIA

HISTORIA

Shkencëtarët amerikanë tregojnë për origjinën fisnore të shqiptarëve

Të gjithë banorët e Evropës janë kushërinj të largët me njëri – tjetrin, thonë shkencëtarët. Një studim i Universitetit të Kalifornisë ka gjurmuar origjinën fisnore të popujve të Europës. Sipas studiuesve Coop dhe Ralph, paraardhësit e italianëve kanë qenë fis me ata të spanjollëve. Ndërsa paraardhësit e shqiptarëve kanë pasur …

Read More »

“Perandoria Osmane ju ka vjerr” – kjo është propaganda që iu bëhet këtyre fëmijëve në Prishtinë

Në shkollën fillore “Mihal Grameno” në Prishtinë, janë vendosur disa fotografi për të treguar historinë e kombit shqiptar, e në mesin e tyre edhe varja e disa të rinjve nga një ekspeditë ndëshkimore e Perandorisë Osmane. Pa u futur në detaje nëse është e vërtetë apo jo, por kjo formë …

Read More »

Korçarët Konferencës së Londrës (1912): U aneksuam kundër vullnetit tonë në shtetin Shqiptar, ne jemi HELENË

    Ilias Hrisohoidhι* Njëqind vjet nga ndryshimet e mëdha në Epir. Gjirokastër 17 Shkurt 1914 (Foto 1)Shpallja e Autonomisë së Epirit të Veriut. Dallohen Mitropoliti i Dhrinupoloeos Vasili në të majtë, Kryeministri i Epirit të Veriut Gjeorgjios Zografos (në qëndër) dhe Mitropoliti i Velas dhe Konicës Spiridhoni (djathtas). Poshtë …

Read More »

Mos i detyroni historianët turq të flasin me dokumente

Nexhmedin Spahiu Historia shqiptare s’ka se si të rishkruhet, sepse akoma nuk është shkruar. Të ashtuquajturit historianë shqiptarë na kanë treguar përralla. Historianët e pakët që i kemi ose janë lënë në anonimitet ose janë shpallur të krisur. Me lehtësi po sulmojnë Turqinë për këshillën e saj miqësore, por çfarë …

Read More »

Kur Japonia dhe Kolumbia njihnin Ahmet Zogun si mbret të shqiptarëve

Prestigjiozja franceze, Le Figaro, ka botuar më 16 tetor 1928, në faqen n° 3 të saj, një shkrim në lidhje me njohjen e mbretërisë së Ahmet Zogut. Lideri strateg matjan sapo ishte shpallur mbret i Shqipërisë, më 1 shtator 1928. Nuk është nevojitur më shumë se një muaj, që dy …

Read More »

Shkëputja e Britanisë nga Evropa daton 450 mijë vite më parë

Shkencëtarët kanë pohuar se Britania, e cila aktualisht ndodhet në procesin e ndarjes nga Bashkimi Evropian (BE), edhe në të kaluarën është shkëputur nga kontinenti si pasojë e “Brexitit gjeologjik”, raporton Anadolu Agency (AA). Shkencëtarë nga Akademia Mbretërore e Londrës kanë theksuar se mes Britanisë dhe kontinentit të Evropës kishte …

Read More »

Dollia në Tiranë, që futi në sherr Titon, Molotovin dhe Stalinin

NGA MARK BRUNGA Një lidhëse kushtore (në qoftë se) e shprehur nga një “çinovnik” [nëpunës] i vogël, paralajmëron çarjen e madhe përtej “perdes së hekurt”. Të jesh punonjës legate në një vend të humbur të perandorisë komuniste në vitin 1948, si Shqipëria, dhe të “shkëlqesh” me një batutë në majat …

Read More »

Oaza e Kur’anit do të paraqes 3.000 dorëshkrime të rralla të Kur’anit

Qeveria e Arabisë Saudite ka në plan të krijojë një Oazë të Kur’anit – një botë në klasë, për të integruar kulturën dhe njohurinë në një sipërfaqe mbi 50 akra tokë në Medine – në qytetin e Pejgamberit, Muhammedit (paqja qoftë mbi të), sipas raporteve të mediave lokale.. Oaza e …

Read More »

Dalin faktet e reja/ Mehmet Shehu: Pse nuk e vrava dot Sadik Premten

​Pas tre librave për shkrimtarin e njohur Ismail Kadare të botuara në harkun e një viti, libra që ngjallën polemika dhe reagime të shumta në shtyp e që vazhdojnë ende, gazetari dhe studjuesi i njohur i arkivave, Dashnor Kaloçi, vjen sërish me një libër të ri, të titulluar “Sadik Premte” …

Read More »

SHBA – Dokumentari “1915-a në dokumentet armene” rrëzon pretendimet armene

Dokumentari “1915-a në dokumentet armene” ka rezultuar përgjigjja më e bukur me dokumente objektive për mashtrimet e diasporës armene. Në Çikago të Shteteve të Bashkuara të Amerikës u shfaq dokumentari i titulluar “1915-a në dokumentet armene”, një produksion i rëndësishëm që hedh poshtë pretendimet armene duke u bazuar në shumë …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)