Loading...
Home / Intervista

Intervista

Et ullamcorper sollicitudin elit odio consequat mauris, wisi velit tortor semper vel feugiat dui, ultricies lacus. Congue mattis luctus, quam orci mi semper

Deputeti kroat që kundërshton Amerikën ka një porosi për politikanët kosovarë

Autori i dy librave “Si është krijuar paraja” dhe “Mekanika e Parasë”, Ivan Pernar, është njëri prej politikanëve më interesantë në skenën politike kroate. Si deputet në Kuvendin e Republikës së Kroacisë, ai njihet për qëndrimet e tij kontroverse, qoftë për sa i përket politikës së brendshme, po aq edhe …

Read More »

Myftiu i Shkodrës: Xhamia në kala nuk bëhet dot muze si Aja Sofia në Turqi

Nuk mund ta bëjmë muze xhaminë në kalanë e Shkodrës, siç është bërë në Stamboll me Aya Sofinë. Turqia dhe Shqipëria janë dy realitete të ndryshme, që bashkohen në shumë pika dhe ndahen në shumë të tjera”. Kështu është shprehur në intervistë për “Gazeta Shqiptare” myftiu i Shkodrës, Imami Muhamed …

Read More »

Noam Chomsky: Trump, një showman injorant

Në një intervistë ekskluzive për Al Jazeera, akademiku dhe intelektuali i njohur amerikan Noam Chomsky ka folur para pak ditësh për epokën e re, ku hyn bota pas fitores së Donald Trump dhe se çfarë mendon ai për Presidentin e ri amerikan. “Pa dyshim që Trump është jashtë orbitës. Kurrë …

Read More »

Ibrahimoviç intervistohet nga dy fëmijë shqiptarë, ja këshilla e tij

Dy fëmijë shqiptarë, Arbnori dhe Shenasia të cilët jetojnë tashë në Suedi, kanë bërë realitet ëndrrën e tyre.  Ata arritën të realizonin një intervistë ekskluzive me Zlatan Ibrahimoviç, një prej yjeve të futbollit botëror. Si fillim Shenasi shkori për yllin suedez të Mançester në gazetën “Svenska Dagbladet Junior”, ku tregoi …

Read More »

Lulzim Kabashi, hoxha që u rrah për Izraelin

Të paktën 150 persona janë shoqëruar përpara ndeshjes Shqipëri-Izrael nga agjensitë ligjzbatuese shqiptare, pas dyshimeve se mund të kenë lidhje me elementë terroristë. Të arrestuarit, përvec qyteteve të ndryshme në Shqipëri, kanë qenë edhe nga Kosova. Hoxhë Lulzim Kabashi është një prej tyre. Sipas tij, ai jo vetëm nuk ka …

Read More »

Mjeshtëri i gazetarisë, Gay Talese: “Një ditë është fashist, ditën tjetër plehrë. Por unë do ta votoj Trumpin pasi është e keqa më e vogël”

Gay Talese nuk do të flasë për politikë. Me tonin shpërfillës dhe të ngutur që përdor kur mërzitet, thotë se ajo e Donald Trump dhe Hillary Clinton është «historia e tyre», aspak e tij. «Preferoj t’i lë që të përdorin fjalët e tyre për t’i përshkruar, siç dhe nga ana …

Read More »

Dick Marty: Ja kush janë “peshqit e mëdhenj” të krimit në Kosovë dhe “mysafirët” e parë në Hagë

Zvicerani Dick Marty, duke folur për zhvillimet e fundit në Kosovë në një bisedë për “Presheva jonë” ka deklaruar se “Kosova nuk mund të ketë perspektivë politike dhe ekonomike, nëse ky vend drejtohet nga njerëz të dyshuar, të korruptuar dhe në lidhje me krimin e mafien”. Ai këtu ka përmendur …

Read More »

Ambasadori turk në Tiranë: Gjarpri shfaqet përsëri po nuk ia shtype kokën

Ambasadori turk në Shqipëri, Hydajet Bajraktar, shprehet se në ngjarjet e 15 korrikut në Turqi fitoi demokracia, nuk fituan tanket, topat dhe armët që përdorën terroristët. Në një intervistë për “Shekulli Online”, diplomati turk nënvizon se përpjekja për grusht shteti nuk mund t’i faturohet Forcave të Armatosura të Turqisë, pasi …

Read More »

Me Shpëtim Idrizin mbi genocidin e Çamërisë

Jemi mbledhur me rastin e 72 vjetorit të Genocidit të Çamërisë me Kryetarin e Parlamentit të Shqipërisë dhe Kryetarin e Partisë për Drejtësi, Intergrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizin Greqia, e cila është një ndër mbështetëset më të mëdha të pretendimeve të “genocidit armenian” ka realizuar në vitet 1944-45 një genocid …

Read More »

Rrëfimi i njeriut që u dërgua për të vrarë Enver Hoxhën

Për Avdul Banushin është shkruar. Por shkrimtari Mihallaq Qilleri është njeriu të cilin ish-agjenti ish-diversanti ish-i burgosuri politik ka kontaktuar të parin pas viteve 90, për të bërë publike historinë e vet të jashtëzakonshme. Si e ka njohur ai Banushin dhe aventurat e tij. Lexojeni më poshtë … Nga Mihallaq …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)