Home / Intervista

Intervista

Et ullamcorper sollicitudin elit odio consequat mauris, wisi velit tortor semper vel feugiat dui, ultricies lacus. Congue mattis luctus, quam orci mi semper

Mërgim Mavraj, rrëfimi i veçantë: epiqendra ime është Islami

Aktualisht është një prej mbrojtësve më të mirë të Bundesligës, por jeta e Mërgim Mavrajt mund të kishte qenë plotësisht ndryshe nëse trajneri Bruno Labadia nuk do ta kishte bindur kur ishte adoleshent dhe luante te Darmshtad, që kishte të ardhme si futbollist. Në të vërtet, Mavraj dëshironte të bëhej …

Read More »

“Turqia, partner strategjik dhe vend aleat i shqiptarëve”

sh-ambasadori i Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB), Abdi Baleta, në një prononcim për Anadolu Agency (AA), ka folur për disa çështje, duke u ndalur kryesisht tek marrëdhëniet Shqipëri-Turqi, organizata terroriste FETO, roli i Turqisë në rajon dhe veçanërisht në Shqipëri, zhvillimet në Turqi, etj. Baleta thekson se …

Read More »

Olsi Jazexhi: “Shqiptarët para 1912-s kanë qenë turq dhe kombi shqiptar u krijua nga Perandoria Osmane. Myslimanët s’mund ta pranojnë si hero Skënderbeun”

Historiani Olsi Jazexhi, në një intervistë për gazetën TemA, hedh disa teza ta padëgjuara deri më tani. Sipas tij, shqiptarët deri para vitit 1912, kanë qenë turq. Madje, sipas tij, ka qenë Perandoria Osmane ajo që krijoi kombin shqiptar. Olsi, ju thoni se ISIS është krijuar nga perëndimorët. Ku e …

Read More »

Rrëfimi i Albin Kurtit: Nuk jemi as islamistë e as enveristë

Deputeti i Lëvizjes “Vetëvendosje” Albin Kurti, tregon në një intervistë për gazetën “Tema” gjykimin e tij për një sërë temash të nxehta si ajo e tensioneve Kosovë-Serbi, bashkimi-kombëtar, vdekja e mistershme e aktivistit Astrit Dehari, por edhe marrëdhëniet me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. I pyetur në lidhje me fajtorët …

Read More »

Deputeti kroat që kundërshton Amerikën ka një porosi për politikanët kosovarë

Autori i dy librave “Si është krijuar paraja” dhe “Mekanika e Parasë”, Ivan Pernar, është njëri prej politikanëve më interesantë në skenën politike kroate. Si deputet në Kuvendin e Republikës së Kroacisë, ai njihet për qëndrimet e tij kontroverse, qoftë për sa i përket politikës së brendshme, po aq edhe …

Read More »

Myftiu i Shkodrës: Xhamia në kala nuk bëhet dot muze si Aja Sofia në Turqi

Nuk mund ta bëjmë muze xhaminë në kalanë e Shkodrës, siç është bërë në Stamboll me Aya Sofinë. Turqia dhe Shqipëria janë dy realitete të ndryshme, që bashkohen në shumë pika dhe ndahen në shumë të tjera”. Kështu është shprehur në intervistë për “Gazeta Shqiptare” myftiu i Shkodrës, Imami Muhamed …

Read More »

Noam Chomsky: Trump, një showman injorant

Në një intervistë ekskluzive për Al Jazeera, akademiku dhe intelektuali i njohur amerikan Noam Chomsky ka folur para pak ditësh për epokën e re, ku hyn bota pas fitores së Donald Trump dhe se çfarë mendon ai për Presidentin e ri amerikan. “Pa dyshim që Trump është jashtë orbitës. Kurrë …

Read More »

Ibrahimoviç intervistohet nga dy fëmijë shqiptarë, ja këshilla e tij

Dy fëmijë shqiptarë, Arbnori dhe Shenasia të cilët jetojnë tashë në Suedi, kanë bërë realitet ëndrrën e tyre.  Ata arritën të realizonin një intervistë ekskluzive me Zlatan Ibrahimoviç, një prej yjeve të futbollit botëror. Si fillim Shenasi shkori për yllin suedez të Mançester në gazetën “Svenska Dagbladet Junior”, ku tregoi …

Read More »

Lulzim Kabashi, hoxha që u rrah për Izraelin

Të paktën 150 persona janë shoqëruar përpara ndeshjes Shqipëri-Izrael nga agjensitë ligjzbatuese shqiptare, pas dyshimeve se mund të kenë lidhje me elementë terroristë. Të arrestuarit, përvec qyteteve të ndryshme në Shqipëri, kanë qenë edhe nga Kosova. Hoxhë Lulzim Kabashi është një prej tyre. Sipas tij, ai jo vetëm nuk ka …

Read More »

Mjeshtëri i gazetarisë, Gay Talese: “Një ditë është fashist, ditën tjetër plehrë. Por unë do ta votoj Trumpin pasi është e keqa më e vogël”

Gay Talese nuk do të flasë për politikë. Me tonin shpërfillës dhe të ngutur që përdor kur mërzitet, thotë se ajo e Donald Trump dhe Hillary Clinton është «historia e tyre», aspak e tij. «Preferoj t’i lë që të përdorin fjalët e tyre për t’i përshkruar, siç dhe nga ana …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)