Pohim i çuditshem ai i ish Sekretarit te shtetit amerikan te erës Nixon, Henry Kissinger, i cili shpjegon ate qe po ndodh ne kete momente ne bote dhe ne menyre te veçante ne Lindjen e Mesme. Duke folur nga apartamenti i tij luksoz ne Manhattan, burri i shtetit, qe mbush 89 vjeç ne Maj, nepermjet nje analize te situates aktuale, jep ate qe deri tani s’e kane dhene as forumet boterore te gjeo-politikes dhe ekonomisë

Daily Squib: “SHBA-te po frenojne Kinen dhe Rusine dhe gozhda e fundit e arkivolit do te jete Irani, qe eshte me siguri objektivi i pare i Izraelit. I lejuam Kines se rrise forcen e saj ushtarale dhe Rusise te marre veten nga sovjetizmi, per t’i dhene atyre nje fare ndjenje pushteti, por kjo do t’i rrenoje me shpjet te gjithe bashke. Jemi si nje gjuajtes i zgjuar qe sfidon paekspertin te marre pistoleten, por kur ai gjuan vete, ia ben bam-bam.

Lufta e re do te jete kaq e madhe saqe vetem nje superfuqi do te mbijetoje, dhe do te jemi ne njerezit. Per kete BE mezi po pret te formoje mbishtetin e saj komplet sepse e di se lufta po vjen dhe per te mbijetuar, Europa duhet te jete nje shtet kompakt. Urgjenca e tyre, me ben te mendoj se ata, e dine shume mire se larja e madhe e hesapeve eshte pas dere. Oh sa shume e kam enderruar kete moment te embel?, thote ish – sekretari i shtetit amerikan Kissinger ne nje bisede per daily squib.

Kush kontrollon naften, kontrollon kombet, kush kontrollon ushqimin, kontrollon popujt“.

Kissinger me pas shton: “Nese je nje njeri i zakonshem, atehere duhet te behesh gati per luften duke u spostuar drejt fshatit dhe duke mbajtur nje ferme, por te duhen arme, sepse do te kesh te besh me turma te uriturish. Veç kesaj dhe nese elita do te kete strehimet e saj, duhet kete kujdes gjithashtu, ashtu si civilet e thjeshte, sepse dhe strehimet e tyre mund te konpromentohen”.

Pas nje pauze prej disa minutash, Kissinger, vazhdon: “U kemi thene ushtarakeve qe u desh t’i merrnim nga me shume se shtate vendet te lindjes per nevojat e tyre dhe thuajse e kane kompletuar tashme punën. E dime se cfare mendoj per ushtaret por me duhet te them se kesaj here jane bindur dhe shume biles. Mbetet vetem shkalla e fundit “Irani”, i cili do te jete gjilpera. qe ç’ekuilibron peshoren. Per sa kohe, Kina dhe Rusia do te qendrojne si spektatore, ne kohen qe Amerika ben pastrim ?

Ariu i madh rus dhe falkoi kinez do te zgjodhen nga gjumi i tyre dhe kjo do te ndodhe kur Izraelit do t’i duhet te luftoje me te gjitha forcat per te vrare sa me shume arabe te jete e mundur. Nese gjithçka shkon si duhet, gjysma e lindjes se mesme do te jete Izrael. Te rinjte tani jane stervitur shume, ne dhjete vitet e fundit dhe ishte interesante te shikoje lojen e re Call of Duty Modern Warfare 3, qe pasqyron pikërisht ate qe do te ndodhe ne nje te ardhme te afert, me pergatitjen qe i eshte bere.

Te rintje tane, ne SHBA dhe Lindje, pergatiten sepse jane programuar te jene ushtare te mire, mish per top, dhe kur t’u urdherohet qe te dalin jashte ne rruge dhe te luftojne ata te çmendurit rus dhe kinezë, do t’i binden urdhrave. Nga hiri do te ndertojme nje shoqeri te re, do te ngelet vetem nje superfuqi, qe do te jete qeveria boterore. Mos harroni SHBA-te, kane armet me te mira, kemi mjete qe asnje shtet tjeter nuk i ka, dhe do t’i perhapim keto arme ne lufte, kur te vije ora”.

Fundi i bisedes, gazetari shoqerohet jashte nga truprojat e Kissinger.

[Ju lutem vini re: kjo është satirë, e cila në shumë aspekte thotë të vërtetën në lidhje me gjendjen aktuale, intervista është fiction, ajo kurrë nuk ka ndodhur, disa nga thëniet janë nga Henry Kissinger]  |27 Nentor 2011 |

Fatkeqesishtë satira e tyre doli e vërtet: sot 6 tetor 2016 ato fjalë duken shumë aktuale!

1 COMMENT

  1. … [Trackback]

    […] Find More on that Topic: epavarura.com/ish-sekretari-shtetit-henry-kissinger-tregon-se-kur-ndodhi-wwiii-dhe-nwo-nese-nuk-degjon-tamburet-e-luftes-je-shurdher/ […]

Comments are closed.