Ambasadori rus në Turqi, Andrei Karlov, u qëllua për vdekje në një ekspozitë pikture këtë të hënë në Ankara.

Ambasadori është qëlluar  8 herë pas shpinë më pistoletë, më pas agresori ka thirrur disa herë “Allahu Ekber”, ndërsa mediat turke njoftojnë se ai ka thënë gjithashtu se kjo është një hakmarrje për bombardimet në Siri, duke thërritur “Mos harroni Alepon”.

Karlov u dërgua me urgjencë në spital, por nuk mundi t’u shpëtojë plagëve të marra. Ambasada ruse në Ankara njoftoi se autori i sulmit, ky që po shihni në këtë foto, dyshohet së është një militant ekstremist islamik. Ai u qëllua nga forcat speciale turke që mësynë në ndërtesë dhe mbeti po ashtu i vdekur.

Opinion.al sjell disa foto nga kjo vrasje tragjike live në tv.

*Momenti pak para se te ekzekutohej ambasadori

15644897_10209908023730043_925675690_n

*Pasi u ekzekutua, te pranishmit e trnsportojne drejte ambulances

202555ee-4b38-48f0-9ad8-1cbde036c958

*Momente gjate ekzekutimit te Ambasadorit Rus

17176c99-e5cb-4e87-ad94-1f8fab004ab2387dfc1a-3807-47cc-9873-adeca8f161344a60a479-9904-49de-8c25-c73d2bfb429c56dcf8cf-321f-4205-92bd-d4e31c0b7f58

5 COMMENTS

Comments are closed.