3 faktorët që rrezikojnë mëlqinë e dhjamosur

Para vitit 1980, steatoza hepatike u gjet e pranishme dhe u konfirmua përmes biopsisë hepatike në të sëmurët obezë. Tashmë pranohet gjerësisht e pa asnjë mëdyshje se diabeti i sheqerit...

Vajza 5 vjeçe humbi jetën te dera e shtëpisë, tani familjarët thonë diçka tronditëse

Zoti mos e provofte asnje familje me nje fatkeqesi te tille! Familjarët e nje vajze vetem 5-vjeçe që humbi jetën si pasojë e një aksidenti në fshatin Kurjan të...

Qumështi me çokollatë e ‘furnizon’ trupin gjatë stërvitjes

Të “furnizoni” trupin tuaj pas një stërvitjeje të vështirë është jetike dhe e mira është që këtë ta bëjmë me ushqime sa më të dobishme. Por, një kërkim ka...

Stresi mund të largohet përmes këtyre ushqimeve

Hapi i parë që duhet të bëni kur ndjeheni të stresuar është të kuptoni se si të përmirësoni situatën. Mos harroni se, përveç menaxhimit siç duhet i të gjitha emocioneve...

E pabesueshme! Ishull në një lumë të bërë nga mbeturinat plastike (video)

Ky park lundrues që do të shihni në videon më poshtë është bërë tërësisht nga mbeturinat plastike. Ajo është e vendosur në sipërfaqen e lumit Nieuwe Maas...

Lufta kundër mushkonjave, mënyra ideale për të shpëtuar prej tyre

Mushkonja është një ndër insektet më të bezdisur për të gjithë ne. Sezoni veror është dhe pjesa ku secili nga ne ndihet më i kërcënuar nga pickimet e këtij...

I biri tallej me shokët e varfër të klasës, atë që bëri nëna e...

etojmë në një shoqëri të sëmurë që tenton të gjykojë të tjerët sipas mënyrës se si ata vishen ose makinës që ata zotërojnë. Është një mesazh që na vjen kryesisht...

Bëri ndërhyrje estetike, por shikoni në ç’gjendje ndodhet tani aktori Gabriel Garko

Ai është një prej aktorëve më të pëlqyer kryesisht nga publiku femëror dhe është vlerësuar me plot cmime për talentin e tij dhe pjesëmarrjen në seriale të ndryshme, ku...

Borani dhe Silvi, zbulohet motivi që shkaktoi ngjarjen që tronditi Shkodrën

Dalin detaje të reja dalin nga ngjarja në Shkodër që tronditi mbarë opinionin publik pak ditë më parë. Sakaq raportohet se hetimet po përparojnë dhe njëra nga pistat kryesore lidhet...

Si të mbani nën kontroll hipertensionin duke konsumuar këtë pemë

Shalqiri është i pasur me disa substanca. Krahas ujit, në përbërje të tij gjejmë fibrat dhe kripërat minerale si: fosfori, kalciumi, natriumi, kaliumi dhe hekuri; vitamina A, C, B2,...

Stay connected

950AbonentëAbonohu

Nga Gurakuç KUÇI: Nano, Zhapo, Vreto, Noli, (kuazi) grekomania, serbofilia dhe resentimenti anti-kosovar

“Shqiptarët e Shqipërisë, të cilët përfytyrohen nga lumi Drin e të poshtë, duhet të nxiten e të vihen kundër Kosovës, ose së paku...

Nga Michael H FUCHS*: Samiti Trump-Putin, rrëshqitje drejt një bote më të errët

“I inkurajuar nga rizgjedhja, presidenti amerikan, Donald Trump zbriti në Rusi për takimin e parë të grupit të sapoformuar të treshes (G3) me...

Nga Bled KOMINI: Mbi racizmin skandaloz për “gjelat e zinj”

Sistemi ndërkombëtar në të cilin po jetojmë, ka ngritur disa vlera universale të cilat për fat të mirë respektohen prej pjesës më të...

Nga Bujar M. HOXHA: Kontraste gjendjesh njerëzore në Stamboll dhe Paris, nga epopeja e...

Mbrëmje… Qyteti gëlon nga njerëzia… Stambolli përkujton të rënët e 15 korrikut… Parisi feston fitimin e Kupës së Botës në futboll… Dy qendra qytetërimesh përjetojnë dy gjendje...

Nga Ermir HOXHA: Mbi lidhjen Parti – Popull, sot e në çdo kohë

I përshkruar nga filli idelogjik, dukej se dikotomia Parti – Popull e kohës së komunizmit ngjante dhe si një qasje dogmatike naive, por...

TE FUNDIT

“Beteja për Teatrin, prova e madhe nëse në Shqipëri do të ketë shtet...

Lideri demokrat Lulzim Basha tha se Vangjush Dako e ka vene Bashkinë e Durrësit në funksion të bandave, duke u dhënë atyre miliona euro...

Pas skandaleve e tatuazheve , Sokol Balla prezanton “diamantet” e tij

Sokol Balla është një prej prezantuesve më të suksesshëm dhe me një karrierë të gjatë në median shqiptare. Të shumta janë intervistat e të...

Gjirokastra në alarm, mjekët paralajmërojnë: Ruajuni nga merimanga e zezë

Banorët në qarkun e Gjirokastrës duhet të kenë kujdes nga merimanga e zezë. Edhe pse ende nuk ka asnjë rast të evidentuar, mjekët e spitalit...

Mos dilni nga shtëpia! Ja sa do shkojnë temperaturat 10 ditët e fundit të...

10-ditëshi i fundit i korrikut do të jetë kryesisht i kthjellët në bregdet dhe pjesën më të madhe të zonave të ulëta, por vranësira...

3 faktorët që rrezikojnë mëlqinë e dhjamosur

Para vitit 1980, steatoza hepatike u gjet e pranishme dhe u konfirmua përmes biopsisë hepatike në të sëmurët obezë. Tashmë pranohet gjerësisht e pa asnjë...
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)