Home / Shkencë dhe Jetë

Shkencë dhe Jetë

Ut wisi luctus ullamcorper. Et ullamcorper sollicitudin elit odio consequat mauris, wisi velit tortor semper vel feugiat dui, ultricies lacus. Congue mattis luctus, quam orci mi semper

Flasin ekspertët: Kujdes! Të bërit më shumë seç duhet aktivitet fizik do ju bëjë të mos ulni peshë

Për habinë e të gjithëve, një studim ka treguar se të ushtruarit më shumë seç duhet nuk do ju bëjë të ulni peshë ashtu siç mendoni. Një dietologe e njohur e ka shpjeguar të gjithë procesin në një artikull duke folur nga eksperienca e saj personale me të gjithë ata …

Read More »

Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale?

Pavarësisht nëse keni frikë nga gjilpërat ose dhënia e gjakut, vizita në laborator është e domosdoshme për diagnostikimin e cilësdo sëmundje. Analizat e gjakut tregojnë nëse organizmi është i shëndoshë, nëse ekziston ndonjë proces inflamator, apo ekziston ndonjë sëmundje… Që të mos pyetni se çfarë kuptimi kanë shkurtesat e pakuptueshme …

Read More »

Ushqimet e mira dhe të këqija për dhëmbët

Disa ushqime janë të këqija për organizmin tuaj, veçanërisht për dhëmbët. Nëse nuk e kontrolloni sasinë që e konsumoni, kjo mund të çojë në probleme serioze. Sheqerkat, karamelet, ëmbëltuesit – Sheqerkat e forta mund të ngjiten në sipërfaqen e dhëmbit dhe u duhet shumë kohë që të shpërbëhen, kështu që …

Read More »

Probleme me stomakun? Ja ushqimet që duhet të konsumoni

Stomaku luan një rol shumë të rëndësishëm në procesin e tretjes së ushqimeve. Pasi përtypet në gojë, ushqimi merret në formën e një brumi i cili pas gëlltitjes kalon në laring, depërton në ezofag dhe bie ne stomak. Në stomak ushqimet qëndrojnë nga 3-10 orë, ku i nënshtrohen një seri …

Read More »

Këto janë ushqimet që ju plakin më shpejt

Ushqimet që konsumojmë kanë një ndikim shumë të madh në çdo aspekt të trupit, edhe në plakjen e tij, rikujton studimi që e transmeton Shekulli. Kujdes kur të konsumoni ushqimet e mëposhtme: 1.Të skuqurat Çdo gjë e skuqur mund të shkaktojë pasoja të dëmshme në trup. Sipas Andrea Giancoli, dietolog, …

Read More »

Ja cili vakt ushqimi ka rëndësi për shëndetin e zemrës!

Personat të cilët hanë rregullisht mëngjesin, kanë shanse më të vogla të pësojnë sulm në zemër. Kështu thuhet në një studim të realizuar me punime për 15 vjet, në 130 mijë njerëz, e që rezulton se ata që kanë ngrënë mëngjes, kanë pasur 20 për qind më pak shanse të …

Read More »

Kujdesuni për lëkurën e qafës, shenjat e plakjes shihen aty më së shumti

Derisa fytyrën për çdo ditë e përkëdhelim dhe e ruajmë nga ndikimet e ndryshme dëmtuese të cilat i shkaktojnë shenjat e plakjes, lëkurën e qafës shumë shpejt harrojmë. Atë që shumica e damave nuk e dinë që ato janë shenja të plakjes – rrudhat dhe lëkura e lëshuar – më …

Read More »

Shumë pranë qershive – ja pse s’duhet refuzuar!

Vetëm sa nuk kanë arritur në treg. E dobitë e tyre janë të shumta. Qershitë tash e një kohë të gjatë janë në ”zë të mirë”, për vetitë e tyre shëruese, e studimet shkencore e kanë vërtetuar këtë. Thuhet se jemi shumë pranë sa që mjekët do në na i …

Read More »

Maska që po çmend Instagramin: Dukeni 10 vite më të reja

Kur bëhet fjalë për trendet e bukurisë, të gjithë presin të shohin spektakël. Maska e fundit që do t’ju tregojmë vjen nga Koreja e Jugut. Bëhet fjalë për nje maskë xhel, e cila tërheq plotësisht lëkurën e fytyrës tuaj, saqë edhe lëvizja më e vogël do të shkaktonte të çara …

Read More »

Mjafton vetëm një gotë nga kjo që t’i thuani lamtumirë dhjamit të barkut!

Dhjami i përgjithshëm i trupit është një gjë, por në përgjithësi, ne jemi më të shqetësuar për yndyrën e barkut dhe dëshirojmë të heqim qafe këtë sa më shpejt që të jetë e mundur. Ushtrimi është një zgjidhje e përgjithshme për të humbur peshë në të gjithë trupin, por sot …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)