Dr. Vlera Lekaj: Si mjekohet infeksioni urinar i lehtë apo rezistent, terapia e ndërthurur

Jemi në një periudhë të ndryshimit të klimës dhe virozat tashmë kanë trokitur. Stina e vjeshtës shoqërohet dhe me shfaqjen e infeksioneve të traktit urinar, duke shkaktuar një gjendje...

Përfitimet shëndëtsore të salmonit

Salmoni njihet për përfitimet e tij shëndetësore. Është ndër peshqit më të pasur me omega 3. Salmoni ka një mish shumë të mirë, me shije delikate dhe të veçantë,...

Ikonë në botën kompjuterike, Bill Gates: Ja çfarë u ndalova fëmijëve të mi në...

Nëse ai njihet si një nga figurat ikonë në botën kompjuterike, Bill Gates nuk është në dijeni të rreziqeve që lidhen me përdorimin e tepruar të teknologjive...

Caritas Kosova, donacion për QKUK-n

Caritas Kosova, do të dhurojë 25 shtretër me dyshekë dhe komodina, donacion për Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Në njoftimin për media të dërguar nga QKUK, bëhet e ditur...

5 ushqimet që duhet të hani nëse jeni në përpjekje për të…

Seleniumi është një mineral që në doza të vogla, mund të ketë ndikim shumë të madh në mirëqenien e organizmit. Nga studimet klinike është vërtetuar se ky mineral ka...

Anila Kalleshi e mbyll me triumf vitin 2017: Albanian Excellence i jep çmimin e...

Anila Kalleshi e mbyll vitin 2017 me një tjetër triumf. Dietologia dhe nutricionistja më e famshme në vend është vlerësuar me një çmim special nga Albanian Excellence, institucioni që...

“Facebook po shkatërron shoqërinë”, deklarata e fortë e punonjësit në rrjetin më të madh...

Facebook mbetet një ndër rrjetet sociale më të përhapura në botë me mijëra e miliarda përdorues. Pavarësisht suksesit të madh që po korr, të gjithë jemi të...

“Shihni ç’punon”/ Djali i ish-guvernatorit Fullani ka të dashurën më fantastike në vend ...

I biri i ish-guvernatorit Ardian Fullani, Erik Fullani ka disa kohe qe ka krijuar profilin e tij në botën e medias, duke u kthyer kështu në një lloj blogeri...

Lëngu i domates, sekret magjik

Domatet në përgjithësi përdoren për salca të ndryshme e për përdorim të gjërë në kuzhinë,por lëngu i domates është shumë i shëndetshme për organizmin tonë. Përbërësit në lëngun e domateve...

Si të kujdesemi për duart në dimër

Në periudhën e dimrit klima e ftohtë i bën duart më të thata. Thuhet se mosha e një femre dallohet nga duart. Në këtë periudhë duhet ti kushtojmë kujdes të veçantë...

Stay connected

880AbonentëAbonohu

Nga Hamid DABASHI*: Jerusalemi nuk do të jetë kurrë kryeqytet i një kolonie të...

Nëse dëshiron të kuptosh psikopatologjinë në rrënjë të psikozës sioniste, duhet të shkosh në zemër të iluzionit të tyre, si një analist që...

Koment – Debati mbi ndryshimin e kufijve

Autor: Erdal Simsek – Lektor i historisë në Fakultetin e Shkencave Humane dhe Sociale të Universitetit “Yildirim Beyazit”, Ankara Me përjashtim të disa vendeve si...

Jerusalemi nën synimin e politikave globale dhe rajonale

Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin Një nga arsyet e vetme të moszgjidhjes së problemit të Jerusalemit në veçanti dhe Palestinës në përgjithësi, që është...

Koment – Tribunali i Hagës dhe trashëgimia që la prapa

Autor: Dr. Erhan TÜRBEDAR Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë (ICTY), e cila e filloi veprimtarinë e saj në vitin 1993, do të mbyllet zyrtarisht në...

Replikë me kolegët që përligjin kryeprokurorin e Ramës

Duke qenë njëri prej atyre që i është dukur skandaloz guximi i çartur i kësaj mazhorance për të zgjedhur një prokuror vetëm me votat...

TE FUNDIT

Këto përparësi i sjell gjumi i pasdites

Disa hulumtime kanë treguar se gjumi i pasdites është i mirë për shëndetin e organizmit. Dyzet minuta gjumë në orët e pasdites mjaftojnë për të...

Vetëvendosësi i Tiranës, sugjerim për Visar Ymerin: nuk është e nevojshme të dorëhiqesh

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë, respektivisht aktivisti i kësaj dege, Arbër Zaimi, kanë kërkuar nga kryevetëvendosësi Visar Ymeri, që të jap përgjegjësi...

Policët arrestojnë policët në Gjirokastër, mbyllën sytë për kalimet në kufi

Policia ka prangosur dy efektivë në policinë kufitarë në Kakavijë. Mësohet se ata ndihmonin persona që të kalonin kufirin ilegalisht dhe në kundërshtim me rregulloren. Njoftohet...

PROFIL: Cilësohet “profesor” nga Rama, si u shndërrua Edmond Spaho në “skifterin” e PD-së

Nga Ermir Hoxha “Ti profesor je nga ata që e di sa bëjnë 7 herë 7”, ju drejtua Edi Rama demokratit Edmond Spaho...

Del medikamenti i ri dobësues për obezët, por cilat janë përfitimet dhe risqet

Tashmë, nëpër farmaci është i disponueshëm një bar i ri për obezitetin, Mysimba, kombinimi: bupropion/naltrekson. FDA-ja e ka aprovuar në 2014-n, ndërsa EMA e...
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)