Ky problem matematikor i nxjerr bllof të gjithë. E zgjidhni dot ju?

Ju ndoshta mendoni se jeni më i mençur se një nxënës i ciklit të ulët. Nëse doni ta dini me siguri, provoni aftësinë tuaj në këtë problem të matematikës...

Vetëm 1 në 80 vetë i përgjigjen saktë kësaj pyetjeje “me spec” të matematikës...

Ky është një problem matimatikor i krijuar enkas me qëllim që t’i rrëzojë të gjithë, sidomos ata që kanë besim të tepruar në njohuritë e tyre matematikore por edhe...

Vetëm njerëzit me vizion të persosur ngjyrash mund t’i lexojnë këto fjalë…

Cila fjalë është e shkruar në kuti? A. Tema B. Pema C. Bena D. Rema Cila fjalë është e shkruar në kuti? A. Ka B. IA C. LA D. HA Cila fjalë është e shkruar në...

Artisti qëllimisht bëri një gabim logjik gjatë punës në këtë pikturë. Cili është gabimi?

Ne jetojmë në një botë që ndryshon me shpejtësi dhe çdo ditë absorbojmë, përpunojmë dhe analizojmë tonelata me informacione të ndryshme. Kjo është arsyeja pse, është shumë e rëndësishme që...

Artisti bëri një gabim logjik teksa punonte këtë pikturë, vetëm 1 në 80 veta...

Bota jonë që ndryshon vazhdimisht dhe me shpejtësi na propozon detyra të ndryshme të vështira dhe të ndërlikuara për të zgjidhur dhe shumë informacione për të absorbuar dhe analizuar. E...

A mund ta zbuloni se çfarë vendoset në kudratin bosh? Nuk është 6 !

Një enigmë mashtruese i ka lënë njerëzit në internet shumë të hutuar. Orët e fundit u shpërnda në Facebook nga Bright Side, nën titullin “Një Puzzle i Thjeshtë që nuk...

Vetëm 0.01% e kryejnë saktë këtë përllogaritje! E zgjidhni dot këtë problem të matematikës...

Ky është një problem matimatikor i krijuar enkas me qëllim që t’i rrëzojë të gjithë, sidomos ata që kanë besim të tepruar në njohuritë e tyre matematikore por edhe...

Studiuesit thonë se vetëm 1% e njerëzve mund ta dallojnë kafshën në figurë. A...

Tendenca e artit për të mashtruar, fshehur dhe errësuar kuptimin ka qenë e njohur për një kohë të gjatë; ekzistojnë shembuj të së kaluarës ku janë errësuar inicialet apo...

Pyetja Logjike që po Tërbon Internetin! Kush Vdes nëse “E” Shtyn Gurin?

Siç kuptohet nga figura, gjithçka duhet të bëni është të analizoni cili nga të gjithë personat në figurë do të vdesë nëse “E” shtyn objektin e rrumbullakët në rrafshin...

Vetëm 20% e popullsisë jep një përgjigje korrekte! A, B, C, apo D i...

Janë me të vërtetë të shumtë të cilët nuk i mësojnë kurrë pjesëtimet e thyesave dhe kjo mangësi u trashëgohet pothuajse për të gjithë jetën, teksa rriten ata mësojnë...

Stay connected

950AbonentëAbonohu

Nga Gurakuç KUÇI: Nano, Zhapo, Vreto, Noli, (kuazi) grekomania, serbofilia dhe resentimenti anti-kosovar

“Shqiptarët e Shqipërisë, të cilët përfytyrohen nga lumi Drin e të poshtë, duhet të nxiten e të vihen kundër Kosovës, ose së paku...

Nga Michael H FUCHS*: Samiti Trump-Putin, rrëshqitje drejt një bote më të errët

“I inkurajuar nga rizgjedhja, presidenti amerikan, Donald Trump zbriti në Rusi për takimin e parë të grupit të sapoformuar të treshes (G3) me...

Nga Bled KOMINI: Mbi racizmin skandaloz për “gjelat e zinj”

Sistemi ndërkombëtar në të cilin po jetojmë, ka ngritur disa vlera universale të cilat për fat të mirë respektohen prej pjesës më të...

Nga Bujar M. HOXHA: Kontraste gjendjesh njerëzore në Stamboll dhe Paris, nga epopeja e...

Mbrëmje… Qyteti gëlon nga njerëzia… Stambolli përkujton të rënët e 15 korrikut… Parisi feston fitimin e Kupës së Botës në futboll… Dy qendra qytetërimesh përjetojnë dy gjendje...

Nga Ermir HOXHA: Mbi lidhjen Parti – Popull, sot e në çdo kohë

I përshkruar nga filli idelogjik, dukej se dikotomia Parti – Popull e kohës së komunizmit ngjante dhe si një qasje dogmatike naive, por...

TE FUNDIT

“Beteja për Teatrin, prova e madhe nëse në Shqipëri do të ketë shtet...

Lideri demokrat Lulzim Basha tha se Vangjush Dako e ka vene Bashkinë e Durrësit në funksion të bandave, duke u dhënë atyre miliona euro...

Pas skandaleve e tatuazheve , Sokol Balla prezanton “diamantet” e tij

Sokol Balla është një prej prezantuesve më të suksesshëm dhe me një karrierë të gjatë në median shqiptare. Të shumta janë intervistat e të...

Gjirokastra në alarm, mjekët paralajmërojnë: Ruajuni nga merimanga e zezë

Banorët në qarkun e Gjirokastrës duhet të kenë kujdes nga merimanga e zezë. Edhe pse ende nuk ka asnjë rast të evidentuar, mjekët e spitalit...

Mos dilni nga shtëpia! Ja sa do shkojnë temperaturat 10 ditët e fundit të...

10-ditëshi i fundit i korrikut do të jetë kryesisht i kthjellët në bregdet dhe pjesën më të madhe të zonave të ulëta, por vranësira...

3 faktorët që rrezikojnë mëlqinë e dhjamosur

Para vitit 1980, steatoza hepatike u gjet e pranishme dhe u konfirmua përmes biopsisë hepatike në të sëmurët obezë. Tashmë pranohet gjerësisht e pa asnjë...
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)