Home / Shkencë dhe Jetë / LIFESTYLE

LIFESTYLE

Sekretet e njeriut që jetoi 256 vjet (Foto)

Jeta e tij është bërë lajm dekada më parë edhe në revistën “Time” apo gazetën “The New York Times”, sipas të cilave, ai ka qenë 210 cm i gjatë dhe ka jetuar deri në vitin 1933. Kinezi, ka rrëfyer se sekreti i jetëgjatësisë është tek “Qeni, pëllumbi dhe breshka.” Profesori …

Read More »

Brenda lagjes më famëkeqe të Brazilit, ku droga dhe prostitucioni lulëzojnë (Foto +18)

Kjo lagje është një rrjet i ndërtesave, dyqaneve, sallave të bilardos dhe bordeleve të gjysmëshkatërruara. Prostitucioni nuk është ilegal në Brazil, por të kesh në pronësi dhe ta udhëheqësh një bordello është, transmeton Express. Brenda ndërtesave ka mijëra dhoma të vogla e errëta që ta zënë frymën, ku prostitutat i …

Read More »

Myslimanja duke u lutur në rrugë – ja si reagojnë amerikanët (Video)

Me dhe Et janë të rinj amerikanë të njohur për eksperimentet e tyre sociale, e të cilat më pas i shpërndajnë në YouTube. Në një kamerë të fshehur ata kanë dashur të tregojnë se si nj shoqëri multi kulturore e një qyteti amerikan i përgjigjet një situate kur një grua …

Read More »

Të dhëna shokuese mbi importin e mishit të kalbur, hipopotami e bualli që shiten si prodhim vendi i freskët

Thellohet skandali me mishin e paketuar e të kalbur që importohej nga Brazili. BBC dhe Reuters raportojnë se vendet e BE-së dhe Kina kanë pezulluar importin e mishit që vinte nga Brazili. Sipas artikujve të botuar në ‘bbc.com’, ‘reurters.com’ dhe ‘cnbc.com’, disa nga konsumatorët më të mëdhenj të mishit brazilian …

Read More »

Kërkoi ta varrosnin të gjallë, por ajo çka bëri brenda varrit…(Foto)

John Edwards, i cili ishte i njohur ndër narkomanët dhe alkoolistët më të mëdhenj , e që sot përmes shumë lutjeve dhe këshillave mundohet t’iu ndihmojë njerëzve, vendosi të kalojë 3 ditë nën tokë, duke poseduar brenda edhe laptop dhe duke u dhënë njerëzve përgjigje përmes rrjeteve sociale për shumë …

Read More »

Ruan kockat, mbron sytë, forcon zemrën …

Pas sallatave të ndryshme, turshive dhe lakrës, pranvera është koha më e mirë për t’u rifreskuar me qepë të gjelbra. Kjo perime është një bombë e vërtetë vitaminash që ju ruan nga sëmundjet e ndryshme dhe forcon shëndetin tuaj. Qepa e re mund të hahet e freskët ose si shtojcë …

Read More »

Zhdukni qimet nga trupi me këtë mënyrë natyrale dhe të çuditshme (Foto)

Qimet në zona të ndryshme të trupit – nën krahë, rreth organeve gjenitale, në këmbë e kështu me radhë janë një gjë e bezdisshme, për të gjitha ne, sidomos në stinën kur fillojmë të zhvishemi. Por çfarë mund të bëni për të shpëtuar prej tyre në mënyrë natyrale? A ka …

Read More »

Të gjithë e hedhim fundërrinën e kafesë pasi e pijmë, por pasi ta lexoni këtë kurrë më nuk do ta bëni

Nuk ka asnjë gjë më të mirë sesa një filxhan i ngrohtë me kafe në mëngjes. Kafja është për shumë njerëz elementi më i mirë që mund të konsumojnë në mëngjes për t’ua nxjerrë gjumin apo për të nisur ditën mbarë. Për shumë të tjerë është shndërruar në një ritual …

Read More »

A e dini përse shërben secili lloj i qepës?

Thuhet sa më djegës qepa ka aromë dhe shije më të fortë dhe më shumë vlera antioksiduese. Kuercetina është polifenol nga familja e flavonoideve. Qepa e kuqe ose e verdhë është burimi më i mirë për këtë nutrient. Mes tjerash, kuercetina gjendet edhe në verë të kuqe, mollë, agrume, vaj …

Read More »

E pabesueshme: Kjo grua e shëroi kancerin duke ngrënë gjarpërinj (Video)

Një grua irakiane ha gjarpërinj si terapi për trajtimin e kancerit. 50 vjeçarha Siwanj Muhieeddin ha një gjarpër në muaj pas është diagnostikuar me kancer në mitër. Fillimisht ajo merrte ilaçe që i dhanë doktorët, të cilët kushtonin 500- 700$ dhe çdo herë i blinte. Çmimet ishin shumë të shtrenjta …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)