MISTERE

Misterioze, pse këto vende nuk mund të shihen në google map

Në mesin e shtatë vendeve që nuk mund t’i shihni apo gjeni në Google Maps, gjenden baza ajrore Volkel, Agjencia për Siguri Kombëtare e Tajvanit, baza e NATO-s Galenkirhen, Izraeli dhe kufiri SHBA-Meksikë, shkruan Business Insider. Baza ajrore Volkel gjendet mes qyteteve holandeze Eindhoven dhe Nijemegen, ndërsa gjykuar sipas dokumenteve …

Read More »

Këto FOTO tregojnë se fundi i botës po vjen shumë shpejt

Ndonjëherë çdo fjalë është e tepërt. Këto fotografi thonë më shumë se një mijë fjalë. Po vjen fundi? Kjo profeci po bëhet një  realitet gjithnjë e më brutal dhe çdo ditë e më shumë njerëzit janë të pandërgjegjshëm për të bërë një hap para dhe të pavetëdijshëm për efektet e …

Read More »

10 teoritë konspirative që shokuan botën

Nëse nuk mund të vërtetoni se diçka është gabim, atëherë ekziston shansi se është e vërtetë. Ky mentalitet merr tregime të përshtatura për fëmijë dhe i kthen në legjenda urbane dhe mite, duke iu dhënë në fund të fundit një strehë të ngrohtë e të rehatshme në kulturën moderne. 20 …

Read More »

Ngrohja globale është e rrejshme?

Teoria se ngrohja globale është e rrejshme është tepër mbizotëruese dhe shkon aq larg sa përfshin të famshëm dhe politikanë në mbarë botën. Me dëshmi konkrete në dispozicion kudo që ndodheni, hedhja poshtë e ngrohjes globale, është një alternativë më e lehtë për kompanitë e mëdha dhe industritë duke u …

Read More »

Shkencëtaret konfirmojnë ekzistencën e një forme të re të materies: Kristalet e kohës

Për muaj më radhë kanë ekzistuar supozime që pohonin se hulumtuesit ia kanë dalë të krijojnë “kristale të kohës” – kristale të çuditshme me strukturë atomike që karakterizohet me simetri jo vetëm në hapësirë por edhe në kohë, gjë që bën që ato të jenë në lëvizje të vazhdueshme. Studimet …

Read More »

‘Pashë një fantazmë’. Ja tre përgjigje shkencore për këtë fenomen

Nga fantazmat tek shtrigat dhe magjistarët, Hallouini është një periudhë e vitit kur njerëzit bëhen bashkë për të kremtuar çdo gjë mbinatyrore. Por përtej veshjeve të frikshme, besimi tek ekzistenca e fantazmave është në fakt diçka relativisht e zakonshme, 38 % të njerëzve që e klasifikojnë veten si besimtarë dhe …

Read More »

Djali që po kthehet në gur/ 8-vjeçari me sëmundje të rrallë rri i mbyllur se frikëson moshatarët (Foto)

Një 8-vjeçar ka qenë i detyruar të qëndrojë i mbyllur në shtëpi gjatë gjithë jetës së tij pasi i tmerron bashkë-moshtarët nga forma që merr trupi i tij. Ai ka dhimbje të tmerrshme kur prek gjërat për shkak të sëmundjes së tij të rrallë. Mehendi Hassan, një djalë nga Bangladeshi, …

Read More »

Muri Genghis Khanit, sekreti dhe si u krijua

Me sa duket, Muri i Madh i Kinës mund të jetë një emër disi i gabuar. Në vitin 2012, studiuesi britanik Uilliam Lindesay ndeshi në një mbetje të harruar prej kohësh të murit… në Mongoli. Lindesay eci përgjatë Murit të Madh, duke gjurmuar shtegun e tij në një udhëtim epik, …

Read More »

Toka mund t’i ketë dy hëna

Sipas NASA-s, Toka mund të ketë edhe një hënë tjetër. Ajo është shumë më e vogël se hëna origjinale. Astronomët e vërejtën atë përmes një teleskopi në Haleakala, Havai. Një asteroid i vogël është duke u sjellë përreth Tokës për pothuajse një shekull. Por astronomët e vërejtën atë vetëm kohët …

Read More »

Njëri binjak qëndroi në Tokë kurse tjetri në gjithësi për një vit, ja çfarë gjeti eksperimenti

Rezultatet e para të njërit prej studimeve më interesant në historinë e fluturimeve është lëshuar kohët e fundit. Astronautët Scott dhe Mark Kelly janë binjakë identikë të cilët vullnetarisht morën pjesë në këtë eksperiment: Scott udhëtoi në hapësirë me astronautët e tjerë dhe kaloi 340 ditë atje, përderisa Mark qëndroi …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)