Home / Shkencë dhe Jetë / Shëndeti

Shëndeti

Ja se si modelingu më shkatërroi jetën

Victoire Dauxerre është rrëfyer për herë të parë se si bota e modës i shkatërroi jetën. Ndonëse dukej sikur po e jetonte ëndrrën e saj, duke udhëtuar nëpër botë dhe duke prezantuar markat më të mëdha Prada e Celine, e vërteta qëndron krejt ndryshe. Pas 8 muajsh që ishte bërë …

Read More »

Video/ Pasi të shikoni si prodhohen çamçakëzët, nuk i përdorni më kurrë…

I blejmë krejt të vegjël, por çamçakëzët prodhohen nga një “brum” gjigant, ndërsa në përbërje të tyre ka aromatizues, ngjyrues dhe ëmbëltues, përbërës këta që i përtypim çdo ditë. Edhe pse në disa raste janë anti stres dhe mjaft të shijshëm, çamçakëzët nuk janë të shëndetshëm për organizmin e njeriut, …

Read More »

Ja sa duhet ta keni tensionin e gjakut në bazë të moshës që keni

Presioni i lartë i gjakut është njëri ndër problemet më të shpeshta shëndetësore të kohës së tashme, ndërkaq simptomat janë shumë shpesh të padukshme.Meshkujt Ndonjëherë te personat të cilët vuajnë nga presioni i lartë i gjakut nuk shfaqen kurrfarë simptomash, por ndonjëherë shfaqen të vjellat, mbushja me frymë, marramendja, dhembja …

Read More »

Tetë mënyra se si teknologjia po na bën më “budallenj”

Njerëzit mendojnë se iPhonet, laptopët dhe Netflixi janë prova të progresit. Në disa drejtime, është e vërtetë. Për shembull, një sasi e moderuar aktiviteti në Google mund të jetë e mirë për trurin, dhe ka aplikacione që mund të rrisin funksionet dhe veprimtarinë e trurit. Megjithatë, avantazhet e teknologjisë vijnë …

Read More »

Kukulla që spiunojnë fëmijët? Gjermania sapo ka ndaluar një të tillë

Rregullatorët gjermanë kanë ndaluar një kukull të lidhur me internetin të quajtur “Shoqja ime Cayla” që mund të bisedojë me fëmijët, duke paralajmëruar të premten se ajo ishte një “pajisje spiunimi” de facto. Prindërve iu bë thirrje për të çaktivizuar lodrën interaktive nga Agjensia Federale e Rrjetit, e cila zbaton …

Read More »

Ushqime që duhen konsumuar për një zemër të shëndetshme

Kjo vlen edhe për zhbllokimin e arterieve dhe shëndetin e mirë të zemrës. Ja disa ushqime që ndihmojnë në zhbllokimin e arterieve. Tërshëra: Studimet e kryera kanë dëshmuar se në qoftë se doni të zvogëloni nivelin e kolesterolit me gati 20%, duhet vetëm të konsumoni 50-100 gramë tërshërë në ditë. …

Read More »

Zbulim i madh mjekësor që shëron sëmundjet e pashërueshme dhe ngadalëson plakjen

Shkencëtarët kanë zbuluar një mënyrë të re për të ndryshuar AND-në, që mund të rregullojë “gjenet e dëmtuara” në tru, të kurojë sëmundje të pashërueshme më parë dhe potencialisht të zgjasë jetëgjatësinë e njeriut. Zbulimi i madh – i përshkruar si “Grail i shenjtë” i gjenetikës – është përdorur që …

Read More »

Pija magjike që i heqë dhimbjet e shpinës, nyejve dhe këmbëve

Dhimbjet e nyejve, qafës, këmbëve, shpinës etj., janë të tmerrshme dhe shpeshherë janë rezultat i stresit, qëndrimit të dobët dhe stilit të pashëndetshëm të jetesës. Shpeshherë njerëzit kanë tendenca ta injorojnë këtë dhimbje derisa dhimbja fillon të shndërrohet në diçka më serioze, transmeton Telegrafi. Sidoqoftë, nëse veç jeni në mesin …

Read More »

Studim, agjërimi ngadalëson plakjen dhe djeg yndyrërat

Imitimi i urisë përgjatë pesë ditëve në muaj mund të reduktojë efektin e plakjes si dhe mund të ndihmojë në luftën kundër disa sëmundjeve të caktuara siç është hipertensioni, flasin të dhënat nga një studim i publikuar të mërkurën. Në një eksperiment me 100 pjesëmarës, gjysma prej tyre kanë ngrënë …

Read More »

Studimi /Ja si të ngelni sa më shpejt shtatzënë

Të përpjekurit për të ngelur shtatzënë mund të jetë një gjë me stres. Por, tani një studim i ri i publikuar në revistën Annals of Epidemiology zbulon se të gjitha shqetësimet dhe stresin që e përjetoni, vetëm sa e bën më të vështirë ngjizjen. Kur 400 gra kishin raportuar nivelet …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)