Kosi për çdo kohë dhe për çdo moshë

Nuk është eliksir i jetëgjatësisë, por kërkime të ndryshme kanë treguar se kosi është një aleat shumë i mirë për shëndetin tonë. Në një studim të publikuar në “New...

Boronica e mirë për mëlcinë

Boronicat mund të ndihmojnë në shërimin e sëmundjeve të mëlçisë, bëjnë të ditur shkencëtarët kinez. Barnat e zakonshme të cilat janë të dobishme për shërimin e sëmundjeve të mëlçisë, pashmangshëm...

Brokoli ndihmon per ulcere (te thate) dhe gastrit

Konsumi i 70 grame brokoli ne dite na ndihmon te ulim pranine e bakterit Helicobacter pylori, qe shkakton probleme ne stomak, zhvillon ulceren dhe madje edhe kancerin. Studimi eshte kryer...

Bananet dhe rrushi qetësojne pulsin e shpejtuar

Nëse deri tani keni qenë të bindur që pulsi i shpejtuar mund të qetësohet vetëm me ilaçe – keni menduar gabimisht. Hulumtimi më i ri ka treguar që ushqimi...

Këshilla për flokë të shëndetshme

Rear view of a gorgeous young woman with long hair Një njeri i shëndetshëm ka nga 100 000 deri 130 000 qime flokësh. Floku i njeriut zgjatet me rreth 2...

Flokët me zbokth cka të veprojmë?

Shumica e njerëzve kanë probleme të mëdha me zbokthin në lëkurën e kokës, prandaj disa specialistë kanë marrë përsipër që të japin disa këshilla për këtë situatë. Zbokthi shkaktohet...

Belbëzimi dhe shkaktarët e tij

Si çdo sëmurje tjetër e cila e pengon njeriun për të kryer një veprim në jetën e përditshme dhe e cila kërkon trajtim mjekësor për ta shëruar atë, edhe...

Orizi, vlerat ushqyese

Orizi është baza e ushqimit për më shumë se gjysmën e popullsisë në botë. Por edhe ne shqiptarët në fakt e njohim mirë pasi e kemi përdorur ate rëndom...

Kush do t’i rrëfejë Evisës që familja iu shua? Flet psikologia: Ja si duhet...

Nuk ka të përshkruar drama e shkaktuar në familjen Preka, e cila humbi 4 anëtarë të saj në një aksident tragjik, 3 fëmijë të mitur dhe babain e tyre. Ndërkohë...

Vdiq në aksidentin me taksinë, kush është 23-vjeçarja që mbante me vete një biletë...

Elena Avdillari është 23-vjeçarja që humbi jetën mbrëmjen e djeshme nga një aksident tragjik në Maminas. Ajo udhëtonte me një taksi gjatë natës nga Durrësi për në Tiranë ku...

Stay connected

908AbonentëAbonohu

Një “provokacija” që e nxorri zhveshur Edi Ramën

Gazetari Mustafa Nano, në emisionin e tij më të ri “Provokacija” në AbcNews, kishte zgjedhur ta pyeste kryeministrin Rama për paraqitjen e tij të...

Donald Trump, Pakistani, India dhe Kashmiri

nga Fahad Shah. “A do të ndikojë një ndryshim në marrëdhëniet SHBA-Pakistan në marrëdhëniet Indi-Pakistan dhe me Kashmirin”? Në ditën e parë të vitit 2018, presidenti...

Trumpi, Pakistani, India dhe Kashmiri

Nga Fahad Shah “A do të ndikojë një ndryshim në marrëdhëniet SHBA-Pakistan në marrëdhëniet Indi-Pakistan dhe me Kashmirin”? Në ditën e parë të vitit 2018, presidenti...

Revolucionet “e të uriturve dhe të urisë” vijnë nën dritën e korrupsionit të shfrenuar,...

Filloi nga Irani, Tunizia, Sudani … E, Egjipti, Jordania dhe Maroku janë kandidatët më të fortë … Liritë po tërhiqen përkohësisht … Ndërsa kotherja...

A do të jetë Libani Lufta e Ardhshme e Energjisë?

Nga F. William Engdahl Në Lindjen e Mesme është duke u formësuar një tjetër konfrontim gjeo-politik dhe jo vetëm me përfshirjen e Izraelit, Sirisë dhe...

TE FUNDIT

Lakra dhe vetitë ushqyese

Lakra është e pasur me veti ushqyese dhe me pak kalori. Një filxhan lakër përmban 15 kalori. Ajo është një ushqim i shkëlqyer për...

Bizelet kunder stresit!

Dikur bizelja konsiderohej si ushqim i të varfërve, ndërsa sot luan rolin kryesor në shumë restorante ekskluzive.Bizelja përmban shumë proteina dhe stimulon ndërtimin e...

Kosi për çdo kohë dhe për çdo moshë

Nuk është eliksir i jetëgjatësisë, por kërkime të ndryshme kanë treguar se kosi është një aleat shumë i mirë për shëndetin tonë. Në një...

Boronica e mirë për mëlcinë

Boronicat mund të ndihmojnë në shërimin e sëmundjeve të mëlçisë, bëjnë të ditur shkencëtarët kinez. Barnat e zakonshme të cilat janë të dobishme për shërimin...

Brokoli ndihmon per ulcere (te thate) dhe gastrit

Konsumi i 70 grame brokoli ne dite na ndihmon te ulim pranine e bakterit Helicobacter pylori, qe shkakton probleme ne stomak, zhvillon ulceren dhe...
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)