Home / Shkencë dhe Jetë / Teknologji

Teknologji

Ut wisi luctus ullamcorper. Et ullamcorper sollicitudin elit odio consequat mauris, wisi velit tortor semper vel feugiat dui, ultricies lacus. Congue mattis luctus, quam orci mi semper

Për të gjithë ju që pini disa gota dhe i dërgoni mesazhe ish-it, Whatsapp ka lajmin më ‘shpëtues’ në botë

Mund t’ju ketë ndodhur të jeni me shoqërinë duke pirë disa gota alkool në club dhe ashtu në orën 04:00 të mëngjesit të keni menduar për ish-in tuaj. Pak nga efekti i muzikës dhe pak nga efekti alkoolit ju vendosni t’i dërgoni një mesazh në Whatsapp. Me siguri pas një …

Read More »

Kamera që sheh brenda trupit të njeriut dhe zbulon sëmundje të ndryshme

Zhvillimi i teknologjisë ia ka bërë më të lehtë gjërat edhe fushës së mjekësisë. Së fundmi është zbuluar një aparaturë e pajisur me kamera për të diagnostikuar sëmundje të ndryshme që prekin trupin e njeriut. Shkencëtarët kanë zhvilluar një aparat fotografik që mund të shohë përmes trupit të njeriut. Pajisja …

Read More »

Dukeni si klloun! Ja tetë truket e grimit që dëmtojnë pamjen tuaj

Çdo kush ka pikpamje të ndryshme për të bukurën por vajzat duhet të kenë kujdes me grimin e tyre. Ndonjëherë dikush mund të jetë shumë e bukur por grimi që ajo ka zgjedhur i bën të duken shumë keq. Duhet patur parasysh se jo çdo lloj grimi mund ti shkojë …

Read More »

Mark Zuckerberg baba për herë të dytë! I shkruan letër të hapur të bijës ku i tregon të ardhmen e saj

Mark Zuckerberg dhe bashkëshortja e tij Priscilla Chan janë bërë prindër për herë të dytë të një vajze të cilën e kanë quajtur August. Ata janë gjithashtu prindër të një tjetër vogëlusheje. Ndryshe nga prindërit e tjerë, CEO i FAcebook ka zgjedhur ta mirëpresë të bijën me një letër të …

Read More »

Filtra kudo, edhe në WhatsApp

Filtrat e fotove po vijnë në versionin Android të telefonave në WhatsApp. Aplikacioni i mesazheve ka filluar testimin e një sërë opsionesh redaktimi, të cilat pritet të krijohen në të ardhme. Një raport thotë se filtra të  ndryshëm që përdoren për ti bërë fotot më të bukura do të jenë …

Read More »

WOW! Facebook shkatërroi robotët pasi ata nisën të krijojnë gjuhën e tyre

Në lajmet e fundit të shkencës mund të keni dëgjuar se ‘Facebook’ ka krijuar dy robotë në mënyrë që të përsos teknologjinë mbi ta. Por duket se gjërat nuk kanë shkuar sipas parashikimit dhe stafi është detyruar t’i shkatërrojë robotët e krijuar. Arsyeja: Sipas tyre, robotët nisën të shpikin një …

Read More »

Live video 360 gradë 4K! Risia më e re e Facebook jo vetëm teknologji…

Facebook ditën e djeshme ka lançuar të rejat më të fundit për platformën e videove live 360 gradë duke i bërë kështu më të aksesueshme për të dyja palët, krijuesit dhe shikuesit. Videot Live 360 gradë  mund të transmetohen në formatin 4K dhe së shpejti edhe  në realitetin virtual të …

Read More »

Kini kujdes çfarë kërkoni në Internet, mund të përfundoni në burg!

Sipas disa raportimeve një burrë për pak ka përfunduar në burg pasi u zbulua historia e kërkimeve të tij në Google. Fei Yan, një shkencëtar i hulumtimit në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts thuhej se kishte kërkuar në Google se si ti shpëtosh hetimeve  të policisë. Ai thuhet se  ka përdorur informacionin …

Read More »

Të shqetësuar për Snapchat! Aplikacioni mund të bëhet i rrezikshëm për çdo përdorues

Snapchat ka lançuar së fundmi një opsion të ri të quajtur SnapMap dhe disa njerëz janë të shqetësuar për privatësinë e tyre. Por si funksionon? Mjafton të futesh në Snapchat dhe SnapMap për të parë se ku ndodhen miqtë tuaj, madje në mënyrë të detajuar. Aty mund të shohësh dhe …

Read More »

Gëzohuni! Tashmë do të shohim telenovela edhe në Facebook

  Agjencia e lajmeve Reuters ka raportuar ditën e sotme se Facebook është tashmë në bisedime me studiot e Hollywood për të prodhuar një “Tv show” tërësisht të tijin. Ndërkohë që Wall Street Journal shkruan se rrjeti social nuk do të ketë një “Tv show” por sëri të tërë programacioni …

Read More »
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)