Nuk është film: gjendet anija-thesar me 200 ar

Një kompani e specializuar në gjuetinë se thesareve, Shinil Group arriti të zbulojë një të tillë. Bëhet fjalë për një kryqëzor të Marinës Perandrorake ruse mbytur 113 vjet...

Zbulimi: nëntoka është me plot të tilla, por…

Nën sipërfaqen e Tokës, ka një thesar të jashtëzakonshëm prej disa miliardë diamantësh, pretendojnë shkencëtarë nga Instituti prestigjoz i Teknologjisë (MIT) në Masaçusets, Mass. Megjithatë, studiuesit kanë paralajmëruar...

Në Jordani gjendet receta më e vjetër për bukën, 14.000-vjeçare

Në të quajturën “Shkretëtirë e zezë” në Jordani, u gjet receta më e vjetër në botë e bukës. Sipas recetës që mendohet të jetë 14.000-vjeçare, mielli i grurit...

Zbulime të reja në Piramidat e Egjiptit: mumje e lëndë për balsamim

Arkeologët egjiptianë kanë publikuar detaje mbi gjetjen e një salle varrimi me mumje dhe lëndë balsami. Ato u zbuluan në një thellësi prej 30 metrash, jo larg...

Imazhe tronditës nga Grenlanda: 10 miliardë ton akulli të shembur në oqean

Një ajsberg gjigant prej gjashtë kilometrash u shemb në oqean në Grenlandë, ngjarje e regjistruar muajin e kaluar në Helheim. Videoja e pabesueshme u regjistrua nga Denise...

Günsel 1: kjo është mrekullia ë kanë prodhuar turqit e Qipros Veriore (video)

Dihet që makina elektrike prodhohen në të gjithë botën, por Günsel Model 1 është i pari i këtij lloji në botë që është projektuar dhe prodhuar në...

Alarmi i shkencëtarëve detarë: është vrarë një balenë blu (video)

Dyshohet që peshkatarë islandezë të kenë vrarë një balenë blu, një specie në rrezik zhdukjeje. Foto dhe pamje të kafshës së rrallë detare 33 metra të gjatë, u...

“Hëna e përgjakshme”: eklipsi më i gjatë i shekullit do të jetë në fund...

Eklipsi i plotë që pritet të ndodhë në fund të korrikut konsiderohet të jetë eklips më i gjatë i këtij shekulli. Eklipsi, i cila sipas parashikimeve të shkencëtarëve...

Japonia: video e pabesueshme që tregon se si macet parandjejnë tërmetet

Kafshët mund të parandjejnë tërmetin pak para se të ndodhë. Një video që vjen nga Japonia e tregon më së miri këtë. Janë 20 mace në një dhomë...

Alyssa Carson, 17-vjeçarja që NASA po e bën gati për në Mars

Alyssa Carson ka ëndërruar dhe po punon që të jetë ajo femra e parë që do zbresë në Mars si austronaute. Sot 17-vjeçe, ajo sapo ka filluar trajnimin...

Stay connected

950AbonentëAbonohu

Nga Gurakuç KUÇI: Nano, Zhapo, Vreto, Noli, (kuazi) grekomania, serbofilia dhe resentimenti anti-kosovar

“Shqiptarët e Shqipërisë, të cilët përfytyrohen nga lumi Drin e të poshtë, duhet të nxiten e të vihen kundër Kosovës, ose së paku...

Nga Michael H FUCHS*: Samiti Trump-Putin, rrëshqitje drejt një bote më të errët

“I inkurajuar nga rizgjedhja, presidenti amerikan, Donald Trump zbriti në Rusi për takimin e parë të grupit të sapoformuar të treshes (G3) me...

Nga Bled KOMINI: Mbi racizmin skandaloz për “gjelat e zinj”

Sistemi ndërkombëtar në të cilin po jetojmë, ka ngritur disa vlera universale të cilat për fat të mirë respektohen prej pjesës më të...

Nga Bujar M. HOXHA: Kontraste gjendjesh njerëzore në Stamboll dhe Paris, nga epopeja e...

Mbrëmje… Qyteti gëlon nga njerëzia… Stambolli përkujton të rënët e 15 korrikut… Parisi feston fitimin e Kupës së Botës në futboll… Dy qendra qytetërimesh përjetojnë dy gjendje...

Nga Ermir HOXHA: Mbi lidhjen Parti – Popull, sot e në çdo kohë

I përshkruar nga filli idelogjik, dukej se dikotomia Parti – Popull e kohës së komunizmit ngjante dhe si një qasje dogmatike naive, por...

TE FUNDIT

“Beteja për Teatrin, prova e madhe nëse në Shqipëri do të ketë shtet...

Lideri demokrat Lulzim Basha tha se Vangjush Dako e ka vene Bashkinë e Durrësit në funksion të bandave, duke u dhënë atyre miliona euro...

Pas skandaleve e tatuazheve , Sokol Balla prezanton “diamantet” e tij

Sokol Balla është një prej prezantuesve më të suksesshëm dhe me një karrierë të gjatë në median shqiptare. Të shumta janë intervistat e të...

Gjirokastra në alarm, mjekët paralajmërojnë: Ruajuni nga merimanga e zezë

Banorët në qarkun e Gjirokastrës duhet të kenë kujdes nga merimanga e zezë. Edhe pse ende nuk ka asnjë rast të evidentuar, mjekët e spitalit...

Mos dilni nga shtëpia! Ja sa do shkojnë temperaturat 10 ditët e fundit të...

10-ditëshi i fundit i korrikut do të jetë kryesisht i kthjellët në bregdet dhe pjesën më të madhe të zonave të ulëta, por vranësira...

3 faktorët që rrezikojnë mëlqinë e dhjamosur

Para vitit 1980, steatoza hepatike u gjet e pranishme dhe u konfirmua përmes biopsisë hepatike në të sëmurët obezë. Tashmë pranohet gjerësisht e pa asnjë...
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)