KRESHNIK OSMANI

Izraeli ka qene me i sigurte se kudo tjeter ne Shqiperi. Ata jane te bindur se ketu nuk do t’i prekte as miza. Izraelitet vijne çdo dite ne Shqiperi per turizem, per biznes, per blerje tokash, per te hapur sera domatesh ne myzeqe, per plazh, per investime etj. Ata jane tashme shume te familjarizuar me Shqiperine paçka se vendi yne perceptohet si vend musliman. Arsyeja perse u blindua Shqiperia me kete show “alla Holliwood” eshte e ndare ne dy segmente shume te rendesishem.

1. Izraeli nepermjet kesaj shfaqeje perpiqet te ndertoje kultin e saj, si perandoria qe drejton çdo milimeter katror te politikes dhe te ekonomise boterore. Kulti ndertohet nepermjet pergatitjes se teorive te konspiracionit dhe automohimit te tyre. Pra, te njejtat duar te cilat i ndertojne teorite konspirative, jane te njejtat ato qe i mohojne ato. Kjo eshte e lidhur me ndertimin e kultit nepermjet mohimit intensiv te diçkaje qe te gjithe e shohin dhe e dine. Kjo eshte si historite e te forteve te lagjes. Kalojne me makina te blinduara dhe me roje personale tek lagjet e fukarenjve per t’u treguar atyre se jane te fortet e qytetit.

2. Sherbimi teresisht servil i Rames dhe i Qeverise Shqiptare duke mobilizuar te gjithe Shtetin, ne keto permasa te turpshme, Ministrine e Rendit, njesite e antiterrorit, Prokurorine etj nuk kane aspak te lidhura me ndonje rrezik real ndaj ekipit izraelit ne Shqiperi, por me nje sherbim i stilit “gojore politike” nepermjet te ciles Kryeministri yne perpiqet te relaksoje ekipin mysafir nga Toka e Shenjte.
Edhe kjo ndodh per dy arsye te rendesishme:

a. Krijimi i nje imazhi se ky vend eshte i mbushur me terroriste te fshehur qe kercenojne bijte e Solomonit dhe te Davidit dhe se ky qe shtron iftare dhe qe “ngordh” per muslimanet eshte i vetmi qe mund t’i kontrolloje.
b. Me e rendesishme se gjithçka eshte fakti se Rama eshte investim politik pastertisht hebre dhe deri ketu nuk ka asnje habi. Ai, çunat dhe gocat e Mjaftit te cilet ai i perdori per te shpartalluar Fatos Nanon dhe per te marre PS-në, jane nje investim hebre. Pa nje marreveshje me hebrenjte askush nuk ngjitet lart. Kur ju them askush, dmth askush. Disa i kane marreveshjet me pak dinjitet, dikush i ka fare pa dinjitet. Pas gafes se pafalshme ne CNN ai duhej te bente bashke me bashkepunetoret e tij ne Tirane nje dhurate per Izraelin. Benyamin Natanjaho ka kerkuar takim urgjent me Trump per punet e veta. Ai duhet t’i kerkoje Trumpit gjithashtu qe Rames t’ia fale. Kryeministrit shqiptar i duhet patjeter nje komardare shpetimi qe te ndermjetesoje tek Trumpi ne Uashington dhe nje sherbim si ky mund te ofrohet vetem ne Tel Aviv, nese ua ndjen akoma dikujt atje, per kete.

E thene me qarte nuk kishte si te ndodhte ndryshe. Njeri prej investimeve me te rendesishem politikë te hebrenjve ne Shqiperi, eshte Edi Rama dhe ne nje fare menyre ai ktheu nje borxh me gjithe kete spektakel hollivudian te sigurise nga Tirona e Sulejman Pashes e deri tek bogaçet e ballokumet ne Elbasan. Kur mund t’i jepej nje here te dyte, nje rast si ky?! Per pak muaj qe jane deri ne zgjedhje nuk ka fare kohe. Duhet te ofrojne gjithçka per te perthithur gazepin e administrates se re ne Uashington. Ai duhet te fundose Meten dhe Berishen me çdo çmim. Duhet te fundose cdo kundershtar te tij per te ndertuar perandorine e perjetshme politike tek vendi i tremiljon te varfeve ne Mesdhe. Duhet te rregulloje imazhin e tij ne Amerike dhe per kete eshte i gatshem te beje gjithçka. Rruge tjeter nuk ka.
Izraeli ne Shqiperi eshte me i sigurte se ne Tel Aviv. Keto jane thjesht, marrezite qe ben ky!

5 COMMENTS

Comments are closed.