Gatime LIFESTYLE Shëndeti

Këta janë deputetët e VV-së që do të jenë pjesë e parlamentit

Lëvizja Vetëvendosja e udhëhequr nga Albin Kurti është fituese e zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare.
Sipas rezultateve të KQZ-së, LVV-ja renditet e para me afro 26% duke u pasuar nga Lidhja Demokratike e Kosovës LDK, me 25%. Partia e tretë u rendit Partia Demokratike e Kosovës me 21%, kurse partia e katërt u rendit, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e udhëhequr nga Ramush Haradinaj me rreth 12%, që për dy vjet drejtoi qeverinë.
Kësisoj, bazuar në votat e fituara, partia e Kurtit sipas gjitha gjasave do t’i ketë 30 ose 31 deputetë në Kuvendin e Kosovës. Indeksonline ka siguruar emrat e kandidatëve që kanë marrë vota të shumta dhe pritet të jenë pjesë e legjislativit.
Më poshtë, emrat e kandidatëve-eve që morën shumë vota:
Albin Kurti
Glauk Konjufca
Albulena Haxhiu
Arben Vitia
Yllëza Hoti
Mefail Bajqinovci
Hekuran Murati
Liburn Aliu
Haki Abazi
Arbërie Nagavci
Hajrulla Çeku
Artan Abrashi
Saranda Bogujevci
Valon Ramadani
Mimoza Kusari – Lila
Arbër Rexhaj
Arbëresha Kryeziu – Hyseni
Labinotë Demi-Murtezi
Mimoza Shala
Sylejman Rrahmani
Dimal Basha
Fjolla Ujkani
Salih Zyba
Fitore Pacolli
Fatmir Kollqaku-Mullhaxha
Xhelal Sveçla
Rexhep Selimi
Drita Millaku
Megjithatë, ende nuk ka asgjë zyrtare rreth kësaj liste.
Shperndaje lajmin Këta janë deputetët e VV-së që do të jenë pjesë e parlamentit appeared first on KosovaPost.