Gatime LIFESTYLE Shëndeti

Këto gjëra mund të ndodhin në trupin tuaj nëse filloni të hani një kastravec në ditë

Që nga kohët e lashta, trangujt janë përdorur në ushqim, si dhe në mjekësinë tradicionale.
Kjo ndodh sepse, në një vend të ngrohtë si India, kastravecat sigurojnë hydration dhe freski të nevojshme në trup. Dhe kjo nuk është e vetmja përfitim që ofron ky fryt (po, është një frut, jo një perime), shkruan Kosova Post.
Kjo artikull nga Kosova Post merr një vështrim në disa nga përfitimet shëndetësore të ngrënies së trangujve dhe pse ju duhet patjetër të përfshini më shumë prej tyre në dietën tuaj.
Përmbajtja e lartë e ujit në trangujve ju ndihmon të arrini ngopje të shpejtë, duke kontrolluar overeating të cilat mund t’ju ndihmojnë në përpjekjet tuaja humbje peshe.
Kastrati është i lirë nga yndyrnat dhe është një frut i ulët kalori.
Prandaj, kjo është një zgjedhje e shkëlqyer për këdo që përpiqet të marrë një kontroll mbi peshën e trupit të tyre.
Kastravecat përmbajnë fibra dietike dhe një sasi të mirë të ujit që ndihmojnë ndihmën në tretje. Vitaminat në tranguj gjithashtu ndihmojnë edhe në përmirësimin e funksionimit të sistemit të tretjes. Duke pasur një kastravec përditshme mund të zgjidhin çështjet që lidhen me lëvizjet e zorrëve, duke ju ndihmuar për të zhvilluar rregullsinë e shëndetshme.
Rreth 95% e një kastravec është uji, kështu që hahet çdo ditë e përmirëson nivelin e përgjithshëm të hidratimit në trupin tuaj, i cili nga ana tjetër ndikon në shëndetin tuaj në një mënyrë pozitive.
Nëse je dikush që harron të pish ujë në mënyrë rutinore, atëherë hahet një kastravec në ditë mund të jetë një hap i mrekullueshëm për ty.
Kastravecat mbajnë trupin e hydratuar që është e dobishme për lëkurën.
Për më tepër, ato përmbajnë vitamina B si niacin dhe riboflavin së bashku me vitaminë C dhe zink (një mineral) të cilat janë çelësi për ruajtjen e lëkurës së mirë.
Kastravecat gjithashtu përmbajnë acid kafeik që lufton acarim të lëkurës dhe inflamacion.
Të ushqyerit me tranguj gjithashtu ndihmon për të luftuar shenjat e plakjes së lëkurës.
B vitaminët e pranishme në trangujve janë shumë të dobishme për kokën dhe shëndetin e flokëve.
Biotina, riboflavina, niacina dhe vitaminat B5, B6 dhe C kanë të gjitha role të rëndësishme për të luajtur në rritjen e flokëve.
Ata gjithashtu parandalojnë humbjen e parakohshme të flokëve.
Kastravecat përmbajnë kalium, magnez dhe vitaminë K. Këto 3 lëndë ushqyese janë të rëndësishme për funksionimin e duhur të sistemit kardiovaskular. Vitamina K punon si një faktor jetik në koagulimin e gjakut dhe rregullimin e niveleve të kalciumit në gjak. Nivelet e ulëta të magnezit dhe kaliumit kanë qenë të lidhura me presionin e lartë të gjakut. Një marrje e rregullt e kastravec është gjetur për të ulur nivelet e këqija të kolesterolit.
Sipas studiuesve, në ditë ngrënja e një kastraveici është shumë premtuese në kontrollin e niveleve të larta të sheqerit në gjak.
Kastravecat përmbajnë vitaminë K dhe kalcium, të cilat janë thelbësore për kockat më të forta. Vitamina K është gjetur për të zvogëluar rrezikun e thyerjeve të kockave dhe gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në thithjen e kalciumit në eshtra.
Besohet se trangujt kanë vetitë natyrore të detoksifikimit dhe një ngrënje të rregullt të këtij fruti mund të largojnë papastërtitë dhe toksinat nga mëlçia dhe zorrët, duke nxitur më mirë shëndetin e përgjithshëm.
Kastravecat përmbajnë molibden dhe fluoride, një kombinim që është gjetur për të riparuar prishjen e dhëmbëve. Përmbajtja e kalciumit të trangujve është gjithashtu e dobishme për dhëmbë të fortë.
Për të qenë “cool si një kastravec” dhe Nëse dëshironi të jeni të shëndetshëm, të keni përfitime nga ky frut, atëhere përfshini atë në dietën tuaj të përditshme.
Shtoni atë në salatën tuaj ose hani thatë vetëm me një sasi të vogël në kripë.
Ju lutemi ndani me miqtë dhe anëtarët e familjes tuaj këtë shkrim.
Qëndroni të shëndetshem!
Shperndaje lajmin Këto gjëra mund të ndodhin në trupin tuaj nëse filloni të hani një kastravec në ditë appeared first on Kosova Post.