Wang Yi ka ofruar këtë propozim me qëllim të lehtësohet situata e tensionuar, gjatë një seance vjetore parlamentare në Kinë.

Ai ka thënë se prioritet tashmë është që të ndalin përplasjen e të dy palëve.

Këto komente vijnë një ditë pasi Pheniani lansoi katër raketa në drejtim të bazës ushtarake të SHBA-së në Japoni. SHBA, në përgjigje të këtyre veprimeve të Koresë së Veriut, njoftoi se ka nisur vendosjen e një sistemi mbrojtës raketor.

Seuli dhe Uashingtoni janë duke kryer stërvitjet vjetore ushtarake.

Ministri i jashtëm kinez tha se për të ndaluar përshkallëzimin ushtarak dhe se që të gjitha palët të kthehen në tavolinën e bisedimeve.

12 COMMENTS