Por konsumimi i ujit të vakët me limon nuk nxjerrë më të mirat e limonit, përfshirë edhe pjesën e brendshme dhe lëvoren e limonit, transmeton Klan Kosova.

Por nëse ju zieni limonin pa e shtrydhur lëngun, do të mund të merrni më të mirat e limonit.

Përbërësit:

6 limonë

Mjaltë

600 ml ujë

Si ta përgatisni këtë eliksir?

Preni limonët në gjysmë dhe vendosni në ujë. Zieni ujin për 3 minuta, më pas lëreni të ftohet për 10 deri 15 minuta. Më pas largoni limonët nga uji, dhe konsumojeni lëngun.

Sasia e ujit që ka mbetur vendoseni në një shishe ose enë qelqi. Nuk keni nevojë që ta nxehni ujin çdo mëngjes, mund ta konsumoni edhe të ftohtë.

Shënim: Mjaltin mund ta shtoni vetëm për shije!

Përparësitë:

Kontrollon metabolizmin dhe ndihmon tretjen.

Pastron helmet nga trupi

Balancon nivelin pH në organizmin tuaj

Pastron lëkurën që të duket bukur

Rifreskon frymëmarrjen tuaj

Ndihmon në humbjen e peshës

Forcon imunitetin tuaj, ju jep energji

Përmirëson disponimin tuaj dhe largon stresin

3 COMMENTS

Comments are closed.