Gatime LIFESTYLE Shëndeti

Konsumoni limon, zemra do t’ju ‘falënderojë’

Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C, e cila është shumë e dobishme për trupin tonë. Madje sipas ‘Healthline’ në një limon gjenden 31 mg vitaminë C.
Disa studime kanë treguar se konsumi jo vetëm i limonit, por edhe i shumë frutave që janë të pasura me vitaminën C çojnë në zvogëlimin e rrezikut të prekjes nga sëmundjet e zemrës, shkruan bota.al. Veç vitaminës C te limoni gjejmë edhe fibra, të cilat e ndihmojnë shumë shëndetin tonë, e sidomos në zemër.
Për këtë arsye është i këshillueshëm konsumi i këtij fruti dhe i produkteve të tjera që përmbajnë vitaminën C.

Shperndaje lajmin Konsumoni limon, zemra do t’ju ‘falënderojë’ appeared first on Kosova Post.