Kryeministri i Somalisë ka njoftuar se 110 persona kanë vdekur në një rajon të vetëm nga uria në 48 orët e fundit, përderisa thatësira e madhe rrezikon jetën e miliona njerëzve në mbarë vendin.

Këto janë shifrat e para që qeveria ka njoftuar, që prej se ka shpallur katastrofë kombëtare të thatërsirës ditën e martë, raporton AP.

Kombet e Bashkuara vlerësojnë se pesë milionë njerëz në këtë zonë kanë nevojë për ndihmë dhe kanë paralajmëruar për një krizë të madhe të urisë.

Kryeministri somalez, Hassan Ali Khaire ka thënë se viktimat vijnë nga rajoni Bay, që gjendet në jugperëdim të vendit. /REL/

The post Kriza në Somali: 110 persona kanë vdekur nga uria në 48 orët e fundit appeared first on Telegrafi.

4 COMMENTS