Në Shqipëri organizohet konferenca “Suneti i Profetit s.a.v.s., Imam Aliu (a.s.) dhe bektashizmi”

Qendra Botërore Bektashiane në bashkëpunim me qendrën kulturore të Iranit në Shqipëri, organizoi konferencën ndërkombëtare “Suneti i Profetit s.a.v.s., Imam Aliu (a.s.) dhe bektashizmi”. Në këtë konferencë morën pjesë dijetarë...

Shkup, çel qershia japoneze, krijon atmosferë magjepsëse

Lulja e begattë e qershisë e cila është një nga më të bukurat në natyrë, si dhe ecja mbi lulet e rëna për toke, krijojnë një ndjenjë të jashtëzakonshme...

Shkup, hapet ekspozita e veprave të zgjedhura të Omer Kaleshit

Nga sonte, 4 prill, deri më 18 prill të këtij viti, në sallonin ekspozues të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë, do të jetë e hapur ekspozita e...

Mexosopranoja turke, Ezgi Karakaya finaliste në konkursin e Cardiff-it

Mexosopranoja turke, Ezgi Karakaya është njëra prej 20 artisteve të cilat arritën të radhiten në finale të Konkursit të Këngëtarit më të Mirë në Botë të organizuar nga BBC-ja...

Pendimet per te kaluaren

Ke bere dicka pastaj je ndjere keq per muaj dhe vite te tera pasi e ke bere?? Pendimi eshte pothuajse e njejta ndjenje si ndjenja e fajit me ndryshimin e...

Xhamia e Beqarëve, Berat

Ngrihet në pjesën e poshtme të lagjes Mangalem. Ajo i ka shërbyer rufetit të beqarëve, të esnafëve të ndryshëm të qytetit që, si një bashkim i zejtarëve të pamartuar,...

Në Shkup shënohet Nata e Regaibit

Muslimanët si në botë ashtu edhe në Shkup sonte shënojnë natën e bekuar Regaip (nata e xhumasë së parë të muajit Rexhep), në Islam e njohur si nata e...

PËRSIATJE MBI MODERNIZMIN ISLAM

DOC.DR. HUSEIN RIZAI Njohja e religjioneve dhe e mendimeve dhe ideve të prezantuara në historinë e tyre janë nevojë e kulturës bashkëkohore. Në kuptim të nomenit/termit, njeriu nuk mund të...

10 gjëra të shpikura nga muslimanët që ne i përdorim çdo ditë

Sumeyye Copoglu Së bashku me universitetin e parë, dhe madje edhe me furçën e dhëmbëve, ka shumë shpikje të habitshme të muslimanëve që kanë formuar botën në të cilën jetojmë...

Nga Shqipëria komuniste në skenën botërore: Ermonela Jaho

Sopranoja e njohur shqiptare me famë ndërkombëtare, Ermonela Jaho, ka zënë vend në një edicion special të “Radio BBC”, në një artikull të gazetares Albana Kasapi. Ajo e ka takuar sopranon...

Stay connected

906AbonentëAbonohu

Marrëdhëniet Turko-Shqiptare në Kohën e Ataturkut (Pjesa e 8-të)

Në artikullin e kaluar theksuam mbështetjen shumë të rëndësishme të shqiptarëve në formimin e Komitetit Bashkim dhe Përparim dhe në shpalljen e monarkisë kushtetuese....

Delawie, një mesazh të fundit për demarkacionin: thuajini “Po” që të merrni vizat

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Greg Delaqwie, është shprehur më së fundi i kënaqur nga zhvillimet më te fundit në Kosovë, duke veçuar...

Bota myslimane duhet të zgjohet nga gjumi

İBRAHİM KALIN Shtetet myslimane po ballafaqohen me problemet e brendshme dhe të jashtme. Sa do që të duken të vështira dhe në agoni, ato nuk...

A po zgjidhet problemi i emrit të Maqedonisë?

Nga Dr. Erhan Turbedar Sipas informacioneve të burimeve mediatike, Athina dhe Shkupi, deri në muajt e verës, do të zgjidhin në mënyrë definitive problemin e...

Nga Ferdi KAMBERI: Roli i shoqërisë civile në fuqizimin e demokracisë kosovare

Ndryshimet dhe zhvillimet sociale të cilat ndodhën në shekullin XX bënë që shumë shtete të kishin një periudhë të vështirë transformimi nga shtete...

TE FUNDIT

Te armatosur grabisin familjen, arrestohen pas 30 minutash nga policia /Foto

Nje grabitje me arme ka ndodhur ne fshatin Shirq te njesise Dajç. Tre persona me arme pistolete kane hyre ne nje banese dykateshe ku...

Ja 20 çajrat për shumë sëmundje në stinën e dimrit

Çajrat nuk mund t’i shërojnë të gjitha sëmundjet, por zbusin shumë dhembje. Kështu që, para se të merrni barnat, provoni kete dhuratë. Forcon imunitetin ’Echinacea’Përgatitja: Një...

Boronica dhe dobtë e saj !

Katekini (Catechin), bashkëdyzimi që gjendet në boronica aktivizon gjenin për djegie të yndyrave në qelizat yndyrore në bark për të ndihmuar në humbjen e...

Buke te misrit ne vend te bukes se grurit

Buka e misrit,eshte nje zevendesuese shume e ushqyeshme e bukes se grurit per shkak te fibrave dhe vlerave ushqyese qe permban misri. Megjithese eshte...

Rigoni është burim i pashtershëm i antioksidantëve

Hulumtimet kanë treguar se si rigoni është 42 herë më i pasur me antioksidantë se mollët, 12 herë më i pasur se portokajtë dhe...
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)