Edhe pse me humor, kjo skenë ka ndodhur me të vërtetë e qv ka një qëllim e arsye të madhe. Në një kohë kur hendeku mes të pasurëve dhe të varfëre shton me shifra maramendëse, dikush ka menduar të jap një mesazh.

Si një metodë për të tërhequr vëmendjen ndaj pabarazisë në botë, një këshilltar financiar gjerman ka hedhur më shumë se 7500 franga mbi sheshin “Helvetia” mesditën e së hënës.

Sipas albinfo.ch, Ackva kishte bërë fushata të ngjashme në qytetet gjermane me qëllim ndërgjegjësimin e njerëzve.

“Nuk është një festë popullore”, tha ai para aksionit për mediat zvicerane.

Gjatë hedhjes së parave në Zyrih, vetëm 50 persona u mblodhën në shesh, megjithatë midis tyre kishte nga ata që ishin vërtet të kënaqur.

Këtë mëngjes unë isha ende në kërkim të parave për të ngrënë, tani kam mbledhur më shumë se 600 franga”, ka thënë një i pranishëm.

5 COMMENTS

  1. … [Trackback]

    […] Read More here to that Topic: epavarura.com/leku-bie-nga-qielli-ja-cfare-ka-ndodhur-banoret-e-zyrihut/ […]

Comments are closed.