Koalicioni ka kryer një sulm ajror në Mosul gjatë një takimi të krerëve të organizatës terroriste ISIS; i pranishëm ishte lideri i ISIS-it Abu Bakr al-Baghdadi, i cili vazhdimisht e ndryshon vend-qëndrimin e tij në Irak dhe Siri. Për fat të keq, në momentin e fundit, ai u arratis.

Udhëheqësi i Grupi terrorist Abu Bakr Baghdadi i shpëtoi një sulmi ajror në fushatën e Irakut për të çliruar qytetin verior të Mosulit minuta përpara një sulmi, burimet lokale të sigurisë i thanë të hënën Agjencisë së Lajmeve Sputnik.

“Al-Baghdadi është arratisur në momentin e fundit nga sulmi ajror gjatë një takimi në mesin e komandantëve në Mosul”, kanë thënë burimet.

Lëvizjet e Al-Bagdadi janë të njohura vetëm për rrethin e tij të brendshëm, udhëheqësi vazhdimisht ndryshon vend-qëndrimin në Irak dhe Siri për t’u shmangur sulmeve ajrore.

Mosuli, qyteti i dytë më i madh i Irakut, si dhe një numër i qyteteve të tjera veriore dhe perëndimore të Irakut dhe qytetet tjera u pushtuan në vitin 2014 gjatë një ofensive të ISIS-it.

Të dielën vonë, kryeministri i Irakut Haider Abadi njoftoi fillimin e operacionit ushtarak për të rimarrë Mosulin nga terroristët e ISIS-it.

Burimi : Sputnik

4 COMMENTS

  1. … [Trackback]

    […] Information on that Topic: epavarura.com/lideri-isis-al-baghdadi-arratiset-disa-minuta-para-sulmit-ajror-ne-mosul/ […]

  2. … [Trackback]

    […] Find More Information here to that Topic: epavarura.com/lideri-isis-al-baghdadi-arratiset-disa-minuta-para-sulmit-ajror-ne-mosul/ […]

  3. … [Trackback]

    […] Here you can find 52223 more Information on that Topic: epavarura.com/lideri-isis-al-baghdadi-arratiset-disa-minuta-para-sulmit-ajror-ne-mosul/ […]

Comments are closed.