Fluturimet midis Tel Avivit dhe Arabisë Saudite po fillojnë të sinjalizojnë një bashkëpunim më të ngushtë ndërmjet regjimeve izraelite dhe saudite.

Sipas të përditshmes Yedioth Ahronoth, fluturimet direkte nga aeroporti izraelit Ben Gurion në Arabinë Saudite me një ndalesë në Amman, Jordani, do të fillojnë së shpejti. E përditshmja vuri në dukje se fluturimet do të jenë një lëvizje simbolike me qëllim të normalizimit të lidhjeve midis Tel Avivit dhe Rijadit.

Yedioth Ahronoth citon një zyrtar izraelit duke deklaruar se bisedimet kanë qenë në lëvizje të plotë për ta vënë marrëveshjen në fuqi në kohën sa më të shpejtë të mundshme. Marrëveshja shihet si pjesë e përpjekjeve nga Shtetet e Bashkuara për të siguruar bashkëpunimin dhe bashkëpunimin e ngushtë midis Arabisë Saudite dhe regjimit të Izraelit.

Kohët e fundit, ministri i transportit i regjimit të Izraelit propozoi lidhjen e rrjetit hekurudhor të mallrave me Jordanin dhe Arabinë Saudite dhe tha se ai ia paraqiti idenë të dërguarit të Shtetit të Shteteve të Bashkuar, Donald Trump, i dërguari i Azisë Perëndimore. Sipas propozimit, mallrat dhe udhëtarët mund të udhëtonin me hekurudhë nga porti Mesdhetar i Haifës në territoret e pushtuara përmes Jordanisë në portin e Gjirit të Arabisë Saudite të Dammamit përmes Jordanisë.

Gjatë vizitës së tij në rajonin e Azisë Perëndimore muajin e kaluar, Trump bëri një fluturim të drejtpërdrejtë midis Rijadit dhe Tel Avivit në atë që u quajt si fluturimi i parë direkt midis dy qyteteve.

Sundimtarët sauditë pohojnë se janë kujdestarë të dy vendeve të shenjta Islamike në Mekë dhe Medinë, por kanë ecur përpara për të vendosur lidhje me regjimin izraelit i cili vazhdon të okupoi territore palestineze sidomos Xhaminë el-Aksa në al-Kuds (Jerusalem), vendi i tretë më i shenjtë në Islam.

Kryeministri i regjimit izraelit Benjamin Netanyahu ka thënë se është koha që Tel Avivi të bëjë publike lidhjet e tij të ngushta me disa vende arabe.

Duke folur gjatë Konferencës së Presidentëve të oOganizatave Hebraike të Mëdha Amerikane në shkurt të vitit 2016, Netanjahu tha se të ashtuquajturat vendet e moderuara arabe e shohin Izraelin si aleat të tyre, e jo armikun e tyre, pasi ata janë bashkë në një luftë të përbashkët kundër Iranit midis të tjerave.

Deklaratat e Netanyahut erdhën pasi ministri i atëhershëm i Izraelit i Luftës, Moshe Ya’alon tha se kishte kanale të hapura midis Izraelit dhe shteteve të tjera arabe, por situata “e ndjeshme” e pengon atë të shtrëngojë duart me zyrtarët arabë në publik. Më vonë, publikisht e shtëngojë dorën e princit saudit, Turki bin Faisal al-Saud./ ML

Burimi : ABNA24

6 COMMENTS

  1. … [Trackback]

    […] Read More here to that Topic: epavarura.com/lidhjet-tel-aviv-rijad-fluturimet-arabi-saudite-izrael-planifikojne-normalizimin-e-lidhjeve/ […]

  2. … [Trackback]

    […] Read More here to that Topic: epavarura.com/lidhjet-tel-aviv-rijad-fluturimet-arabi-saudite-izrael-planifikojne-normalizimin-e-lidhjeve/ […]

Comments are closed.