Disa autobusë, që kishin për qëllim evakuimin e të plagosurve dhe të sëmurëve nga dy fshatrat e mbajtura nga qeveria në provincën Idlib në Siri, janë djegur nga rebelët.

Karvani, i rrethuar nga luftëtarët rebelë, po udhëtonte për në Foah dhe Kefrat.

Forcat proqeveritare po i kërkojnë njerëzve të largohen nga fshatrat Shia në mënyrë që të rinisë evakuuimi në lindje të Aleppos.

Pavarësisht pengesës së dukshme, mediat shtetërore raportuan nisjen e autobusëve.Kjo nuk është konfirmuar nga burime të tjera.

Plani fillestar për të evakuar Aleppon lindor u shkatërrua këtë të premte, duke lënë civilë të bllokuar në rrugë pa ushqim apo strehim.

3b7e29f300000578-4045322-image-a-68_1482075603447 3b7e1d6a00000578-4045322-image-a-64_1482075452561

_92978794_idlib_and_aleppo_control_13-12-16_624map-1

1 COMMENT

Comments are closed.