Ministria ruse e mbrojtjes thotë se dy luftanijet e saj detare kanë larguar me forcë një nëndetëse gjermane për të ndaluar atë të spiunonte aeroplanmbajtësen ruse në Mesdhe.

Nëndetësja ishte 20 km larg nga Admiral Kuznetsov në kohën e incidentit, tha ushtria.

Rusia ka dërguar flotën e saj drej Mesdheut lindor përpara rifillimit të sulmeve ajrore në Siri, shkruan “BBC”.

Nuk kishte asnjë konfirmim të incidentit të pretenduar nga ushtria ruse të ana e autoriteteve gjermane , ushtria e të cilës shkruajti në Twitter se nuk do të japë asnjë koment mbi operacionet e nëndetëses.

NATO-ja nga ana tjetër tha se kishte monitoruar anijet në një “mënyrë të matur dhe të përgjegjshme”.

Një zyrtar tha se aleanca ushtarake perëndimore nuk do të hyjë në detaje, por se kishte qenë vëzhguar flotën për disa javë.

7 COMMENTS

  1. … [Trackback]

    […] Read More here on that Topic: epavarura.com/luftanija-ruse-largon-force-nendetesen-gjermane-qe-po-e-spiunonte/ […]

  2. … [Trackback]

    […] Information on that Topic: epavarura.com/luftanija-ruse-largon-force-nendetesen-gjermane-qe-po-e-spiunonte/ […]

  3. … [Trackback]

    […] Here you will find 38480 additional Info to that Topic: epavarura.com/luftanija-ruse-largon-force-nendetesen-gjermane-qe-po-e-spiunonte/ […]

Comments are closed.