Brenda burgut më famëkeq në Rusi

I quajtur “Black Dolphin”, ky burg i sigurisë së lartë në kufirin me Kazakistanin, strehon kriminelët më brutalë të vendit, duke përfshirë vrasësit serialë, kanibalët dhe terroristët. “E vetmja mënyrë...

Studenti britanik zbulon dhëmbë “minjsh” 145 milionë vjeçar!

“Këto janë fosilet e para të pakontestueshme të gjitarëve që i përkisnin pasardhësve të gjitarëve që çuan tek specia njerëzore. Ata janë gjithashtu paraardhësit e pjesës më të madhe...

I riu që pretendon se jetoi në Mars, parashikimi i tij për Tokën

Arsyeja kryesore përse Boriska Kipriyanovich ka shtangur ekspertët, është dija që ai ka për hapësirën prej gati 20 vitesh. Prindërit e tij pretendojnë se ai ishte në gjendje që...

Shkencëtari jep lajmin e madh: Ja çfarë po ndodh mes marsit dhe Tokës

Stephen Hawking thotë se një ditë mund të jetë e mundur që njerëzit të arrijnë Marsin në më pak se një orë.

Proverba të jashtëzakonshëm nga kultura ruse

Gjuha ruse është një nga gjuhet më të pasur në botë për nga proverbat dhe fjalët e urëta, shkruan arbresh.info. Këta proverba janë pjesë e letërsisë popullore të trashëguara që...

Ylli më i afërt me diellin mund të ketë “sistem të përpunuar planetar”

Vitin e kaluar, Agjencia Europiane e Hapësirës zbuloi eksoplanetin shkëmbor Proxima B që orbiti brenda zonës së banueshme të yllit, por NASA më vonë shpërtheu shpresat se planeti mund...

Zbulohet Atlantida?!

Avancimet teknologjike kanë bërë që arkeologët të mund të eksplorojnë rrënojat e qytetit të Nan Madol dhe mrekullitë e tij strukturore. Episodi më i fundit i “Science Channel’s What on...

Marinsat amerikanë filmojnë “UFO-të” në shkretëtirë, u habitën fluturakja thithte rërën

Gjatë ushtrimeve ushtarake në shkretëtirën e Arizonës, shfaqen një grup ushtarësh të cilët shikojnë të habitur fluturaken në qiell, derisa videoja vetëm për katër ditë është shikuar nga më...

Planeti 'përbindësh' që nuk duhej të ekzistonte

Ky planet, i quajtur “NGTS-1b”, përshkruhet në një studim që pritet të publikohet në revistën shkencore “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”. NGTS-1b është planeti i parë i zbuluar...

Ngjarje misterioze në Rusi: I tërë liqeni me peshq zhduket brenda natës

Shkencëtarët kanë hulumtuar për së afërmi këtë problem dhe janë përpjekur ta shpjegojnë përmes disa verzioneve atë çfarë ka ndodhur. “Toka gërryese krijon vrima në zonën shkëmbore, duke çuar në...

Stay connected

950AbonentëAbonohu

Nga Gurakuç KUÇI: Nano, Zhapo, Vreto, Noli, (kuazi) grekomania, serbofilia dhe resentimenti anti-kosovar

“Shqiptarët e Shqipërisë, të cilët përfytyrohen nga lumi Drin e të poshtë, duhet të nxiten e të vihen kundër Kosovës, ose së paku...

Nga Michael H FUCHS*: Samiti Trump-Putin, rrëshqitje drejt një bote më të errët

“I inkurajuar nga rizgjedhja, presidenti amerikan, Donald Trump zbriti në Rusi për takimin e parë të grupit të sapoformuar të treshes (G3) me...

Nga Bled KOMINI: Mbi racizmin skandaloz për “gjelat e zinj”

Sistemi ndërkombëtar në të cilin po jetojmë, ka ngritur disa vlera universale të cilat për fat të mirë respektohen prej pjesës më të...

Nga Bujar M. HOXHA: Kontraste gjendjesh njerëzore në Stamboll dhe Paris, nga epopeja e...

Mbrëmje… Qyteti gëlon nga njerëzia… Stambolli përkujton të rënët e 15 korrikut… Parisi feston fitimin e Kupës së Botës në futboll… Dy qendra qytetërimesh përjetojnë dy gjendje...

Nga Ermir HOXHA: Mbi lidhjen Parti – Popull, sot e në çdo kohë

I përshkruar nga filli idelogjik, dukej se dikotomia Parti – Popull e kohës së komunizmit ngjante dhe si një qasje dogmatike naive, por...

TE FUNDIT

“Beteja për Teatrin, prova e madhe nëse në Shqipëri do të ketë shtet...

Lideri demokrat Lulzim Basha tha se Vangjush Dako e ka vene Bashkinë e Durrësit në funksion të bandave, duke u dhënë atyre miliona euro...

Pas skandaleve e tatuazheve , Sokol Balla prezanton “diamantet” e tij

Sokol Balla është një prej prezantuesve më të suksesshëm dhe me një karrierë të gjatë në median shqiptare. Të shumta janë intervistat e të...

Gjirokastra në alarm, mjekët paralajmërojnë: Ruajuni nga merimanga e zezë

Banorët në qarkun e Gjirokastrës duhet të kenë kujdes nga merimanga e zezë. Edhe pse ende nuk ka asnjë rast të evidentuar, mjekët e spitalit...

Mos dilni nga shtëpia! Ja sa do shkojnë temperaturat 10 ditët e fundit të...

10-ditëshi i fundit i korrikut do të jetë kryesisht i kthjellët në bregdet dhe pjesën më të madhe të zonave të ulëta, por vranësira...

3 faktorët që rrezikojnë mëlqinë e dhjamosur

Para vitit 1980, steatoza hepatike u gjet e pranishme dhe u konfirmua përmes biopsisë hepatike në të sëmurët obezë. Tashmë pranohet gjerësisht e pa asnjë...
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)