Brenda burgut më famëkeq në Rusi

I quajtur “Black Dolphin”, ky burg i sigurisë së lartë në kufirin me Kazakistanin, strehon kriminelët më brutalë të vendit, duke përfshirë vrasësit serialë, kanibalët dhe terroristët. “E vetmja mënyrë...

Studenti britanik zbulon dhëmbë “minjsh” 145 milionë vjeçar!

“Këto janë fosilet e para të pakontestueshme të gjitarëve që i përkisnin pasardhësve të gjitarëve që çuan tek specia njerëzore. Ata janë gjithashtu paraardhësit e pjesës më të madhe...

I riu që pretendon se jetoi në Mars, parashikimi i tij për Tokën

Arsyeja kryesore përse Boriska Kipriyanovich ka shtangur ekspertët, është dija që ai ka për hapësirën prej gati 20 vitesh. Prindërit e tij pretendojnë se ai ishte në gjendje që...

Shkencëtari jep lajmin e madh: Ja çfarë po ndodh mes marsit dhe Tokës

Stephen Hawking thotë se një ditë mund të jetë e mundur që njerëzit të arrijnë Marsin në më pak se një orë.

Proverba të jashtëzakonshëm nga kultura ruse

Gjuha ruse është një nga gjuhet më të pasur në botë për nga proverbat dhe fjalët e urëta, shkruan arbresh.info. Këta proverba janë pjesë e letërsisë popullore të trashëguara që...

Ylli më i afërt me diellin mund të ketë “sistem të përpunuar planetar”

Vitin e kaluar, Agjencia Europiane e Hapësirës zbuloi eksoplanetin shkëmbor Proxima B që orbiti brenda zonës së banueshme të yllit, por NASA më vonë shpërtheu shpresat se planeti mund...

Zbulohet Atlantida?!

Avancimet teknologjike kanë bërë që arkeologët të mund të eksplorojnë rrënojat e qytetit të Nan Madol dhe mrekullitë e tij strukturore. Episodi më i fundit i “Science Channel’s What on...

Marinsat amerikanë filmojnë “UFO-të” në shkretëtirë, u habitën fluturakja thithte rërën

Gjatë ushtrimeve ushtarake në shkretëtirën e Arizonës, shfaqen një grup ushtarësh të cilët shikojnë të habitur fluturaken në qiell, derisa videoja vetëm për katër ditë është shikuar nga më...

Planeti 'përbindësh' që nuk duhej të ekzistonte

Ky planet, i quajtur “NGTS-1b”, përshkruhet në një studim që pritet të publikohet në revistën shkencore “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”. NGTS-1b është planeti i parë i zbuluar...

Ngjarje misterioze në Rusi: I tërë liqeni me peshq zhduket brenda natës

Shkencëtarët kanë hulumtuar për së afërmi këtë problem dhe janë përpjekur ta shpjegojnë përmes disa verzioneve atë çfarë ka ndodhur. “Toka gërryese krijon vrima në zonën shkëmbore, duke çuar në...

Stay connected

880AbonentëAbonohu

Nga Hamid DABASHI*: Jerusalemi nuk do të jetë kurrë kryeqytet i një kolonie të...

Nëse dëshiron të kuptosh psikopatologjinë në rrënjë të psikozës sioniste, duhet të shkosh në zemër të iluzionit të tyre, si një analist që...

Koment – Debati mbi ndryshimin e kufijve

Autor: Erdal Simsek – Lektor i historisë në Fakultetin e Shkencave Humane dhe Sociale të Universitetit “Yildirim Beyazit”, Ankara Me përjashtim të disa vendeve si...

Jerusalemi nën synimin e politikave globale dhe rajonale

Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin Një nga arsyet e vetme të moszgjidhjes së problemit të Jerusalemit në veçanti dhe Palestinës në përgjithësi, që është...

Koment – Tribunali i Hagës dhe trashëgimia që la prapa

Autor: Dr. Erhan TÜRBEDAR Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë (ICTY), e cila e filloi veprimtarinë e saj në vitin 1993, do të mbyllet zyrtarisht në...

Replikë me kolegët që përligjin kryeprokurorin e Ramës

Duke qenë njëri prej atyre që i është dukur skandaloz guximi i çartur i kësaj mazhorance për të zgjedhur një prokuror vetëm me votat...

TE FUNDIT

Këto përparësi i sjell gjumi i pasdites

Disa hulumtime kanë treguar se gjumi i pasdites është i mirë për shëndetin e organizmit. Dyzet minuta gjumë në orët e pasdites mjaftojnë për të...

Vetëvendosësi i Tiranës, sugjerim për Visar Ymerin: nuk është e nevojshme të dorëhiqesh

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë, respektivisht aktivisti i kësaj dege, Arbër Zaimi, kanë kërkuar nga kryevetëvendosësi Visar Ymeri, që të jap përgjegjësi...

Policët arrestojnë policët në Gjirokastër, mbyllën sytë për kalimet në kufi

Policia ka prangosur dy efektivë në policinë kufitarë në Kakavijë. Mësohet se ata ndihmonin persona që të kalonin kufirin ilegalisht dhe në kundërshtim me rregulloren. Njoftohet...

PROFIL: Cilësohet “profesor” nga Rama, si u shndërrua Edmond Spaho në “skifterin” e PD-së

Nga Ermir Hoxha “Ti profesor je nga ata që e di sa bëjnë 7 herë 7”, ju drejtua Edi Rama demokratit Edmond Spaho...

Del medikamenti i ri dobësues për obezët, por cilat janë përfitimet dhe risqet

Tashmë, nëpër farmaci është i disponueshëm një bar i ri për obezitetin, Mysimba, kombinimi: bupropion/naltrekson. FDA-ja e ka aprovuar në 2014-n, ndërsa EMA e...
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)