Brenda burgut më famëkeq në Rusi

I quajtur “Black Dolphin”, ky burg i sigurisë së lartë në kufirin me Kazakistanin, strehon kriminelët më brutalë të vendit, duke përfshirë vrasësit serialë, kanibalët dhe terroristët. “E vetmja mënyrë...

Studenti britanik zbulon dhëmbë “minjsh” 145 milionë vjeçar!

“Këto janë fosilet e para të pakontestueshme të gjitarëve që i përkisnin pasardhësve të gjitarëve që çuan tek specia njerëzore. Ata janë gjithashtu paraardhësit e pjesës më të madhe...

I riu që pretendon se jetoi në Mars, parashikimi i tij për Tokën

Arsyeja kryesore përse Boriska Kipriyanovich ka shtangur ekspertët, është dija që ai ka për hapësirën prej gati 20 vitesh. Prindërit e tij pretendojnë se ai ishte në gjendje që...

Shkencëtari jep lajmin e madh: Ja çfarë po ndodh mes marsit dhe Tokës

Stephen Hawking thotë se një ditë mund të jetë e mundur që njerëzit të arrijnë Marsin në më pak se një orë.

Proverba të jashtëzakonshëm nga kultura ruse

Gjuha ruse është një nga gjuhet më të pasur në botë për nga proverbat dhe fjalët e urëta, shkruan arbresh.info. Këta proverba janë pjesë e letërsisë popullore të trashëguara që...

Ylli më i afërt me diellin mund të ketë “sistem të përpunuar planetar”

Vitin e kaluar, Agjencia Europiane e Hapësirës zbuloi eksoplanetin shkëmbor Proxima B që orbiti brenda zonës së banueshme të yllit, por NASA më vonë shpërtheu shpresat se planeti mund...

Zbulohet Atlantida?!

Avancimet teknologjike kanë bërë që arkeologët të mund të eksplorojnë rrënojat e qytetit të Nan Madol dhe mrekullitë e tij strukturore. Episodi më i fundit i “Science Channel’s What on...

Marinsat amerikanë filmojnë “UFO-të” në shkretëtirë, u habitën fluturakja thithte rërën

Gjatë ushtrimeve ushtarake në shkretëtirën e Arizonës, shfaqen një grup ushtarësh të cilët shikojnë të habitur fluturaken në qiell, derisa videoja vetëm për katër ditë është shikuar nga më...

Planeti 'përbindësh' që nuk duhej të ekzistonte

Ky planet, i quajtur “NGTS-1b”, përshkruhet në një studim që pritet të publikohet në revistën shkencore “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”. NGTS-1b është planeti i parë i zbuluar...

Ngjarje misterioze në Rusi: I tërë liqeni me peshq zhduket brenda natës

Shkencëtarët kanë hulumtuar për së afërmi këtë problem dhe janë përpjekur ta shpjegojnë përmes disa verzioneve atë çfarë ka ndodhur. “Toka gërryese krijon vrima në zonën shkëmbore, duke çuar në...

Stay connected

929AbonentëAbonohu

Nga Bujar M. HOXHA: Dëmtimi i Salahut, hall mbi hallet

E habitshme apo jo, në botën arabe janë në gjendje të bien në një mendje vetëm kur flitet për një futbollist, e posaçërisht...

Nga MJ ROSENBERG: Demokratët bashkohen me republikanët në kriminalizimin e fjalës kritike ndaj Izraelit

Me Trump si president, është e lehtë të harrosh sesa shumë të pashpresë janë një pjesë e mirë e demokratëve të Kongresit, përfshirë...

Nga Ermir HOXHA: PD, nga KOP-i te Babalja

PD ndodhet në vitin e 6 të të qënit në opozitë. Pas humbjes dërrmonjësve që e largoi nga pushteti, në qershor 2013, e...

Nga Bajram GECAJ: Meritat e Ramushit në fuqizimin e Listës Serbe në procesin e...

Është plotësisht e vërtetë dhe e saktë se Lista Serbe u krijua si rezultat apo dëm anësor (collateral damage) i dialogut Kosovë-Serbi, apo,...

Nga Bujar M. HOXHA: Në Sarajevë, me Reisin

Kryeqyteti i boshnjakëve merr jetë vonë në ditën e fundit të javës. Një privilegj për Sarajevën e përshpejton zgjimin e qytetit të dielën. Presidenti...

TE FUNDIT

Si të pastrojmë aspiratorin e kuzhinës për 3 minuta

Aspiratori është një ndër vendet që mbledh më shumë baktere nga çdo vend tjetër, kjo për shkak të avujve të ngrohtë të...

Aksidenti tragjik në Milot, kush ishin dy të rinjtë që humbën jetën

Një aksident i rëndë rrugor iu mori jetën dy të rinjve mbrëmë në aksin Milot – Fushë Krujë. Dy të rinjtë që humbën jetën ishin 26-vjeçari...

Nga Bujar M. HOXHA: Dëmtimi i Salahut, hall mbi hallet

E habitshme apo jo, në botën arabe janë në gjendje të bien në një mendje vetëm kur flitet për një futbollist, e posaçërisht...

Mesazh i pazakontë i Lu-së pas “Baftjarit”: ryshfete në procesin për Tahirin

Një mesazh të pazakontë ka përcjellë ambasadori amerikan Donald Lu, një ditë para se ish-ministri i Rendit, Saimir Tahiri të paraqitet në...

A e dini çfarë shohin të verbërit në ëndërr?

Njerëzit të cilët kanë të lindur të verbër, ose bëhen të verbër në fillimin e jetës (para moshës deri në shtatë vjec),...
error: Mos kopjo, por shperndaje ;)