Gatime LIFESTYLE Shëndeti

Mos i injoroni, këto janë shenjat e para të kancerit në mushkëri

Këto janë simptomat e para të kancerit në mushkëri.
Sipas statistikave, kanceri i mushkërive është kanceri i tretë më i shpeshtë.
Simptomat e para të këtij kanceri nuk vërehen deri sa sëmundja të ketë avancuar. Kështu që është e mira ti nënshtroheni kontrolleve periodike te mjeku, transmeton Tetova Sot.
Shenjat e hershme që shfaqen janë
– Një kollë e vazhdueshme që nuk largohet për dy a tre javë
– Dhimbje e vazhdueshme në gjoks dhe probleme me frymëmarrje
– Kollë me gjak
– Lodhje e papritur apo humbje në peshë
Kanceri i mushkërive fillon me jo funksionalizimin në mushkëri. Këto qeliza formojnë një tumor. Qelizat e kancerit të mushkërive përhapën e pastaj ndezin membranën duke prodhuar shumë lëngje që ndalon mushkëritë të zgjerohen plotësisht.
Kjo gjendje e rëndon frymëmarrjen dhe mund të çojë në sulmin në zemër.
Simptomat e avancuara të kancerit të mushkërive përfshijnë:
– Ënjtje të fytyrës, duarve apo qafës
– Kokë-dhimbje apo marramendje
– Shenja në qafë
– Dhimbje e eshtrave.
Shperndaje lajmin Mos i injoroni, këto janë shenjat e para të kancerit në mushkëri appeared first on Kosova Post.