Kreu demorkat Lulzim Basha dhe vetë segmente të caktuara të Partisë Demokratike, po përpiqen që zgjedhjen e presidentit Trump në SHBA ta paraqesin si një fitore që sjell mbështetje për demokratët në zgjedhjet e ardhshme dhe mundësi që ata të vijnë në pushtet.

Lulzim Basha dhe PD në opinion përçojnë idenë se Rama është antiamerikan dhe demokratat do fitojnë, kjo pasi kryeministrin nuk e do Trump, sepse ai e ka sulmuar gjatë zgjedhjeve. Rama ka qenë mbështetës i hapur i kandidatet Klinton dhe financues i saj, por larg nuk ka qenë edhe Lulzim Basha i cili mori pjesë në konventën e demokratëve duke braktisur republikanët e Trump. Të dy lobonin nëpërmjet Podestës, të dy shkonin nga Soros, ky i fundit disa kohë më parë kishte hyrë në selinë e PD, ku për 23 vite nuk u prit nga Sali Berisha.

Lulzim Basha e shikon si zgjidhje për të krijuar frymë kundër qeverisë në zgbasha-spaho-111jedhje duke përdorur fitoren e Trump me argumentin se Presidenti dhe SHBA-të me ndryshimin e ambasadorëvë, pas sinjalit të fortë dhënë sot nga vetë zoti Trump, do jenë hapur kundër qeverisë dhe Ramës, jo vetëm pse i doli kundër, por edhe sepse Rama është njeriu i Sorors-it që njihet si kundërshtari kryesor i presidentit Trump, dhe drejtuesi i tij në Shqipëri.

Kjo e dyta është shumë e vërtetë, por problem qëndron se sa larg nga Soros është
Lulzim Basha dhe njerëzit që e rrethojnë, stafi i tij dhe ata që e mbështesin.

Pas fitores të Trump në PD për një çast ra zia ashtu si në selinë e Rilindjes. Vetë Basha dhe drejtuesit e tjerë prisnin fitoren e Klinton, menjëherë bënë kthesën, shpallën fitoren dhe filluan sulmet ndaj qeverisë Sorosiane të Ramës që financoi Klinton. Po Basha në konventë? Ajo u harrua.

Po Soros në PD? Argumenti i takimit Basha-Soros ka qenë gjithmonë se e kërkoi ky i fundit dhe Basha nuk mund ta refuzonte. Pse? Nuk e refuzoi apo Basha mendonte se Soros duhej afruar për shkak të
influencës së tij pranë administratës të Obamës dhe Klinton në SHBA e cila po udhëhiqte sondazhet me diferencë të madhe.

Lëvizja rezultoi dështim, por Basha ka ende një shans të tij, që në fakt këto ai nuk i kap dhe nuk i shfrytëzon por i le të “rrjedhin” vetë dhe më pas i kthehen në bumerang, siç janë zgjedhjet në PD apo lëvizjet dhe reagimet e tij të vonuara.

fatbardh-kadilliPër të treguar që ka qenë vërtet kundër Soros dhe i detyruar për ta takuar, kreu demokrat e ka zgjidhjen në dorë. Gjithçka për të bëhet më e thjeshtë me shpartallimin e sektit të Soros në PD. Emrat janë jo pak, Enno Bozdo, Edmond Spaho, Fatbardh Kadilli, Genc Pollo, Grida Duma, Ervin Salianji apo disa të tjerë të niveleve më te ulta. Përfitues fondësh, bashkëpunëtorë, përfitues bursash e kështu me rradhë. Sekti i Soros në PD është më i vogël sesa ai i Rilindjes, por po aq i rezikshëm dhe shkatrtimtar për opozitën. Një nga arsyet kryesore për gjendjen e saj. Ata punojnë dhe funksionojnë si një grup
shkatrrimtar për opozitën, mjafton të analizosh organizimin e Bozdos, burimet njerëzore të Kadillit apo lëvizjet përcarëse të Dumës e Co, për të kuptuar se ky sekt është vetëm në një funksion dhe detyrë të paracaktuar, të ketë nën kontrroll opozitën dhe të ndihmojë në jetëgjatësinë e plotë 8 vjeçare të Edi Ramës. Më pas me rotacionin e pushtetit të jenë ata në krye, dhe qeverisja kalon nga Rama-Soros në Soros-Basha.

Që mos kemi fatkeqësinë ta shohim këtë të fundit Basha duhet të braktisë Sorosin në PD, të rikthehet tek shtylla kurizore e opozitës, tek themeluesit, qëndrestarët dhe më pas të shkojë drejt intelektualëve me platformë të qartë vlerash.

Basha edhe në fillim të 2017 nuk po tregon se po braktis Soros-in dhe njerëzit e tij. Në daljet e para të këtij viti janë vetëm njerzit e Soros, Spaho, Duma, Çollaku etj.

Zgjedhjet janw afwr dhe në rast se do shkojë me Sektin e Soros, do kemi dy pjesë të një trupi që përplasen për pushtet. Basha duhet të ndahet përfundimisht nga Soros dhe benjaminët e tij, duhet të dalë në fushatë me intelektualë dhe platformë vlerash, jo me skenarë të paravendosur apo skenaristë që kanë të parashkruar fundin e filmit./ Elvi Fundo

4 COMMENTS

Comments are closed.