Alepo Lindor është çliruar, dhe ‘ndryshimi i regjimit’ e ka humbur famën e tij. Nuk është dhe aq e papritur që armiqtë e Sirisë të jenë të gatshëm për të nxitur objektivin tjetër të madh: ndarjen. Ashtu si shumica e parashikimeve të konfliktit sirian, nga të cilat disa janë materializuar, “ndarja” e Sirisë nuk do të ndodhë.

Në shkurt, kur Alepo Lindor ishte ende i mbushur me militantët aleatë të Al Kaedës të trajnuar nga perëndimi, presidentit sirian Bashar Asad iu bë pyetja: “A mendon se ti mund të rimarrësh kontrollin mbi të gjithë territorin sirian?”

Epo, po, tha Asadi: “Ky është një qëllim që ne po mundohemi të arrijmë pa asnjë hezitim. Nuk ka kuptim për ne që të themi se do të heqim dorë nga ndonjë pjesë.”

Politikanët perëndimorë nuk kishin asnjë të tillë.

I pari ishte sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, i cili paturpërisht informoi Komitetin e Senatit të Marrëdhënieve me Jashtë se administrata Obama mund të ketë një Plan B nën mëngë për Sirinë: “Mund të jetë tepër vonë për ta mbajtur Sirinë të tërë në qoftë se presim edhe më gjatë.”

Tjetri, James Stavridis, ish-komandant suprem i NATO-s dhe kreu i komandës evropiane të SHBA-së shkroi një artikull për Politikën e Jashtme me titull “Është koha të marrim seriozisht në konsideratë ndarjen e Sirisë”, ku ai pretendonte: “Siria si një komb është gjithnjë e më shumë një trillim.”

Më pas, drejtori i CIA-s, John Brennan u bashkua me korin: “Është derdhur aq shumë gjak, saqë unë nuk e di nëse do të jemi në gjendje t’i kthehemi [një Sirie të bashkuar] në jetën time.”

Por tani humbja therëse e militantëve të mbështetur nga perëndimi në Lindjen e Alepos e ka forcuar idenë e ndarjes së Sirisë. Neokonët e tërbuar dhe liberalët ndërhyrës janë ngulitur në ideologjinë e “ndarjes” – duke iu shmangur pesë viteve të dështuara të parashikimeve të tyre se “Asadi do të bjerë”.

Por Asadi kupton diçka që analistët perëndimorë, gazetarët dhe politikanët duket se nuk e kuptojnë. Aleatët e Sirisë në këtë luftë – Irani, Hezbollahu, Iraku, Rusia, Kina – kanë mbajtur vetëm dy linja gjatë gjithë konfliktit:

E para është që Asadi mund të hiqet nga detyra vetëm në zgjedhjet kombëtare, me një shumicë siriane.

E dyta është se Siria duhet të qëndrojë e tërë.

Logjika e tyre ishte e thjeshtë. Ndryshimi i regjimit, ricaktimi i kufijve, ushtritë mercenare, ndaj-dhe-sundo … truket e vjetra të hegjemonëve perëndimorë duhet të ndaloheshin në Siri. Përndryshe, ato në mënyrë agresive do të gjenin rrugën e tyre për në Moskë, Pekin dhe Teheran.

Me pak fjalë, një rend i ri botëror do të duhej të dilte nga hiri i konfliktit sirian, dhe që kjo të ndodhë, aleatët do të duhej të mposhtin tërësisht objektivat NATO-GCC dhe të ruanin integritetin territorial dhe sovranitetin e shtetit sirian me çdo kusht.

Një ndryshim i llogaritur në bilancin e pushtetit

Deri në vitin 2013, kushdo mund ta parashikonte tashmë formimin e një aleance të re në Lindjen e Mesme të fokusuar në sigurinë, për të luftuar kërcënimin e xhihadit të ndezur në Siri dhe rreth saj.

Ishte e qartë deri atëherë se luftërat e parregullta nga xhihadistët dhe mbështetësit e tyre të fuqishëm të huaj po detyronin katër shtete – Libanin, Sirinë, Irakun dhe Iranin – që të bashkëpunonin ushtarakisht dhe politikisht për të mundur grupet e terrorit të ndikuar nga Vehabizmi në mesin e tyre. Në këtë mënyrë do të formohej një “Hark Sigurie” për të mbrojtur integritetin territorial të këtyre katër vendeve, dhe bashkë me të, një botëkuptim konvergjent që do të përgatiste terrenin për një strukturë të re të sigurisë në Lindjen e Mesme.

Sot, Libani dhe Irani kanë kufij të sigurt përbri të dyja anëve të Sirisë dhe Irakut. Luftëtarët dhe këshilltarët ushtarakë, inteligjenca dhe transferuesit e armëve nga të katërta shtetet janë në lojë, me koordinim të rritur e të suksesshëm në tokë dhe në qiell.

Rusia dhe Kina kanë siguruar një mbulim prej “pushteti të madh” për këtë zhvillim të ri – qoftë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së apo nëpërmjet iniciativave ushtarake, financiare apo diplomatike. Për më tepër, të nxitur nga egërsa e luftës kundër siranëve, Teherani, Moska dhe Pekini kanë avancuar rendin e ri shumëpalësh që ata kërkojnë – forcimin e sigurisë së tyre rajonale, thellimin e aleancave globale, krijime aleancash të reja, dhe krijime institucionesh politike, sigurie dhe financiare për të konkurruar me ato të dominuara nga perëndimi.

Pasi Harku i Sigurisë korri sukses në sprapsjen e grupeve ekstremiste, do të jetë e nevojshme për të treja shtetet kritike fqinje që të dobësohen drejt pjesëmarrjes në këtë arkitekturë të re të sigurisë rajonale – Egjipt, Turqi dhe Jordani – secili për arsye të ndryshme.

Por pasuesit e rinj do të nxirren në zonën e sigurisë në radhë të parë për shkak të perceptimit që një qeveri qëndrore e dobësuar dhe fragmentimi i Sirisë do të pasohet në shtetet e tyre dhe do të krijojë të njëjtat kushte: kaos, destabilitet, terrorizëm.

Egjipti: Nën sundimin e presidentit Abdel Fatah el-Sisi, Egjipti është tërhequr larg nga klientët e tij sauditë që kanë qenë, së bashku me Katarin dhe Turqinë, sponsorët kryesorë të ekstremizmit në Siri dhe Irak. Më herët këtë vit, Sisi filloi të largohej nga aleatët rajonalë dhe tradicionalë perëndimorë të Egjiptit, dhe hapi derën për një angazhim të mëtejshëm politik, ushtarak dhe ekonomik me Sirinë, Iranin, Rusinë dhe Kinën.

Dr. Christina e Universitetit SAIS-Johns Hopkins Lin shpjegon: “Ndryshe nga Uashingtoni, Sisi e sheh Asadin si mburojë laike kundër ekstremizmit islamik në Levant. Nëse Asadi bie, Libani dhe Jordania do të pasojnë, dhe Egjipti nuk dëshiron të përfundojë si Libia me Vëllazërinë dhe të tjerë islamistë të ngulitur në vend.

“Në muajt e fundit, Egjipti ka ndjekur një shkrirje diplomatike me Iranin, bashkëpunim ushtarak me Sirinë, dhe grindje publike me Arabinë Saudite. Për më tepër, Sisi është ftuar për t’u ulur në tryezën e ruajtjes së paqes siriane nga Irani dhe Rusia, ndërsa në sfond, Kina nisi planet për një investim 60 miliardë $ në infrastrukturë në Egypt.

Turqia: Asnjë shtet nuk ka qenë gjemb më i madh në Damask sesa Turqia – financieri, nxitësi dhe organizatori i militantizmit të rrjedhur përgjatë kufirit jugor në Sirinë e shkatërruar nga lufta. Por konflikti sirian e ka gjymtuar dhe rraskapitur Turqinë si rikthim, duke shpërthyer sulme terroriste në qytetet e veta, duke gjallëruar konfliktin e saj me “kurdët”, duke izoluar presidentin e paparashikueshëm Rexhep Taip Erdogan, duke zhvatur ekonominë e saj dhe duke shkaktuar grindje të gjerë politike të brendshme.

Kështu që kur rusët thuhet se informuan Erdoganin për një përpjekje fatkeqe për grusht shteti këtë verë – që turqit besojnë të jetë frymëzuar nga SHBA-ja – orientimi politik i presidentit turk filloi të luhatej, dhe ai filloi të rropatej drejt një serie kompromisesh me Iranin dhe Rusinë në konfliktin sirian.

Gjesti i parë i madh i Erdoganit drejt Teheranit dhe Moskës ishte mënjanimi i një shtresë militantësh nga Alepo, duke i lejuar forcat aleate të Sirisë të përqëndronin fuqinë e tyre ushtarake te grupet e lidhura me Al-Kaedën të mbetura në enklavën lindore. Si pasojë e çlirimit të Alepos, turqit, iranianët dhe rusët u takuan përsëri për të sheshuar objektivat e tyre të ardhshme, duke përfshirë një armëpushim në mbarë vendin – një masë që mënjanoi aleatët perëndimorë të Erdoganit dhe theksoi faktin se askush në fakt nuk ka nevojë për SHBA-në, Britaninë e Madhe apo Francën në tavolinën e bisedimeve siriane.

Jordania: Sa i përket konfliktit sirian, interesat e Jordanisë u shkatërruan nga patronët e fuqishëm që e kthyen Mbretërinë Hashemite në një qendër operacionesh të fshehta për forcat e veçanta perëndimore, operativë për GCC Intel dhe qendër trajnimi për “rebelët”. Por në vitet e fundit, mbreti i Jordanisë Abdullah ka qenë i detyruar për ta veçuar vendin e tij financiarisht të varfër nga pasojat e krijuara nga një fluks i madh i refugjatëve sirianë dhe një rritje e tmerrshme në radikalizmin e brendshëm. Si pasojë, Jordania ka ndarë në heshtje inteligjencë me autoritetet siriane për të dobësuar militantizmin në Sirinë Jugore, dhe ka mbyllur efektivisht kufijtë e tyre të përbashkët.

Vetë mbreti ka qenë i angazhuar në disa diplomaci me Rusinë dhe Kinën për të fituar investime dhe rëndësi politike, pra Jordania është pozicionur mirë për të ndjekur shembullin e fqinjëve të saj më të mëdhenj, kur bilanci rajonal i ndërrimeve të pushtetit të vendoset në favor të Sirisë.

Fitimtarët hartojnë të ardhmen, jo të mposhturit

Çlirimi i Lindjes së Alepos nga militantët aleatë të Al-Kaedës është një pikë e rëndësishme kthese në luftën kundër Sirisë. Të gjitha fushat e mëdha të popullsisë / infrastrukturës që përcaktojnë anën perëndimore të vendit nga veriu në jug janë tani kryesisht në duart e qeverisë.

Për më tepër, çlirimi i Alepos Lindor shërben si një fillim i rëndësishëm për të bllokuar korridorin vital Turqi-Mosul ku kanalizohen për vite me rradhë luftëtarë, furnizime dhe armë për ISIS-in. Trupat siriane dhe aleatët e tyre tani do të jenë në gjendje për të lëvizur në lindje të qytetit në drejtim të Eufratit për të prerë këtë litar shpëtimi turko-ISIS.

Me sirianët perëndimorë të siguruar dhe me militantët e gjymtuar rëndë në jug, vetëm zona veri-lindore paraqet një sfidë – por ato janë zona të zëna kryesisht nga ISIS, ku beteja përfundimtare do të shpartallojë grupin terrorist.

Pra, çfarë saktësisht duan amerikanët të ndajnë – dhe pse?

Luftërat e fundit në Afganistan, Irak, Jemen dhe Libi tregojnë qartë se një autoritet i dobët qendror krijon vetëm një vakum politik dhe të sigurisë që ekstremistët nxitojnë të zënë. Presidenti i zgjedhur Donald Tramp ka thënë vetë se preferon sundimin e ashpër, në vend të paqëndrueshmërisë që mbizotëron me konfliktet e ndryshimit të regjimit.

Pra, në cdo ndarje të Sirisë, në radhë të parë do të përfitojnë ISIS dhe Al-Kaeda – dhe të gjitha palët e dinë këtë.

Shtetet e Harkut të Sigurisë dhe aleatët e tyre mund ta zhdukin terrorizmin ndërmjet tyre. Turqia dhe Shtetet e Bashkuara mbeten ende irritueset kryesore, ku secila ende konkurron kundër interesave të tyre të sigurisë, duke pretenduar për ngastrat veri-lindore të territorit që kanë interes strategjik.

Në mënyrë mjaftueshëm qesharake, këto interesa përballin dy aleatet e NATO-s kundër njëra-tjetrës. ”Projekti kurd” i SHBA-së e ka dërguar Erdoganin drejt iranianëve dhe rusëve për ndihmë. Është vërtetë ironike që përpjekjet e gjata të Perëndimit për të mbjellë përçarje mes aktorëve, sekteve dhe etnive rajonale tani mund të përbysen me një goditje nga mbështetja e SHBA-së për nacionalizmin kurd. Nuk ka asgjë më të garantuar për të krijuar kauzë të përbashkët ndërmjet arabëve, iranianëve dhe turqve sesa perspektiva bashkuese e shtetësisë kurde. As ISIS nuk e bën këtë.

Si pasojë e fitores në Alepo, Asadi edhe një herë iu drejtua ndarjes: “Ky është perëndimi – me disa shtete të rajonit… Nëse ju shikoni në shoqërinë e sotme, shoqëria siriane është më e bashkuar se para luftës … Nuk ka asnjë mënyrë që sirianët të pranojnë këtë – po flas tani për shumicën e sirianëve … Pas gati gjashtë vitesh unë mund t’ju them se shumica e siranëve nuk do të pranojë asgjë në lidhje me shpërbërjen – përkundrazi, një Siri të tërë.”

Ai ka të drejtë. Për më shumë se 70 për qind të sirianëve që jetojnë në zonat e kontrolluara nga qeveria, oreksi për konflikte të mëtejshme është inekzistent – dhe kjo është ajo cka ndarja do të thotë: konflikt. Për më tepër, jo vetëm sirianët, por i gjithë e Harku i Sigurisë dhe aleatët e tyre globalë janë tani plotësisht të vendosur në mbrojtjen e vetes duke shkatërruar terrorizmin që banon në xhepat e mbetura të territorit të pushtuar. Ashtu si Asadi – dhe shumica e Evropës sot – ata e dinë që ju kurrë nuk do të shpëtoni nga kërcënimi i sigurisë në qoftë se nuk i shpartalloni të gjithë dhe të ruani shtetin.

Në këtë kontekst të sigurisë, ndarja është jashtë diskutimit. Në kontekstin ushtarak, një ndarje e detyruar do të kërkojë angazhimin e trupave më të forta se ushtritë e Sirisë, Iranit, Rusisë, Irakut, Egjiptit dhe Hezbollahut bashkë – dhe kjo nuk ekziston. Në kontekstin politik, oreksi ndërkombëtar për një ndarje të “imponuar” është zero.

Kështu që jo, nuk do të ketë ndarje të Sirisë. / Gazeta Impakt

Burimi: RT

4 COMMENTS

Comments are closed.