Qepët janë përdorur për një shumëllojshmëri të gjerë trajtimesh dhe janë veçanërisht të dobishme në trajtimin e një numri të lartë shqetësimesh shëndetësore. Vetitë e tyre antimikrobiale dhe antiseptike janë veçanërisht të mira për të luftuar sëmundjet e zakonshme si infeksionet e veshit dhe plagët e vogla.

Infeksionet e veshit

Për të kuruar infeksionet e veshit, prisni qepët imët dhe i vendosni në një napë të palosur në dysh. E vendosni napën sipër veshit që ju dhëmb duke e fiksuar me një fashë, leckë apo kapelë të rehatshme. E mbani deri në 12 orë dhe e zëvendësoni me qepë të freskëta sipas nevojës.

Temperaturën e lartë

Trmperatura e lartë mund të luftohet duke vendosur feta qepë në tabanin e këmbëve. Vishni sipër çorape të ngrohta dhe i mbani gjatë natës për të ndihmuar në largimin e toksinave nga trupi.

Eviton nauset (të përzierat)

Merrni një qepë të madhe e prisni imët dhe shtrydhni lëngun nëpërmjet një nape. E vendosni në napë qepën e copëtuar dhe e shtypni në mënyrë që të dalë lëngu prej saj. Pastaj, përgatisni një filxhan çaj mente dhe e lini të ftohet. I hidhni 2 lugë çaji lëng qepe dhe prisni 5 minuta. Pini çajin dhe do të vini re që simptomat tuaja do të largohen brenda 15­20 minuta.

3 COMMENTS

  1. … [Trackback]

    […] Read More Info here on that Topic: epavarura.com/perdorime-fantastike-ja-cmund-te-beje-pak-qepe-per-shendetin-tuaj/ […]

  2. … [Trackback]

    […] There you will find 60283 more Info to that Topic: epavarura.com/perdorime-fantastike-ja-cmund-te-beje-pak-qepe-per-shendetin-tuaj/ […]

Comments are closed.