Shefat e NATO-s duket se i ka kapur paniku nga frika se presidenti rus Vladimir Putin mund të sulmojnë Perëndimin. Ata po përpiqen të mbledhin së bashku një forcë prej 300 mijë trupash të cilat mund t’i vënë në “gatishmëri të lartë”. “Daily Mail” shkruan se marrëdhëniet mes Rusisë dhe Perëndimit u fundosën keq vitin e kaluar, pas insistimit të Moskës për të mbështetur aleatit të saj sirian, presidentin Bashar al-Assad, me çdo kusht duke çuar në tensione serioze marrëdhëniet me vende si SHBA, Britania dhe Franca.

Shumica e anëtarëve të NATO-s shkurtuan shpenzimet e tyre të mbrojtjes në mënyrë dramatike që nga koha kur Bashkimi Sovjetik u shemb në vitin 1991, por Rusia ka ende forcën dhe kapacitetet e saj ushtarake, duke mbajtur parada që përfshijnë më shumë se 100 mijë trupa çdo vit. Moska ka rritur peshën e saj vitet e fundit. Në vitin 2008 trupat ruse poshtëruan gjeorgjianët dhe nga ana tjetër edhe Shtëpinë e Bardhë duke pushtuar Osetinë Jugore dhe Abkhazinë në mbështetje të rebelëve pro-Moskës. Pastaj në vitin 2014 Rusia aneksoi Krimenë dhe mbështetur rebelët etnike ruse në lindje të Ukrainës. Politika e presidentit Obama “për të riparë Rusinë” është projektuar si një marrëdhënie e një politike të pajtimit.

14

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin është akuzuar se po përpiqet të ndërhyjë në procesin zgjedhor amerikan nëpërmjet e-maileve të anëtarëve të lartë të Partisë Demokratike. Kohët e fundit ai zhvendosi raketat bërthamore “Iskander” aktive në enklavën e Kaliningradit, në kufijtë me Poloninë.

Por anëtarët e NATO-s si Estonia, Polonia dhe Rumania, të cilët ndjehen të kërcënuar gjithnjë nga Moska, tani janë duke kërkuar me forcë të shpejtë vendosjen e trupave. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha për Times këtë javë: “Ne kemi parë edhe Rusinë të përdorë propagandën në Evropë në mes të aleatëve të NATO-s dhe kjo është pikërisht arsyeja pse NATO-ja është përgjigjur. Ne po i përgjigjemi me forcën më të madhe të mbrojtjes sonë kolektive që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë. Ne kemi parë Rusinë që ka qenë shumë më aktive në mënyra të ndryshme. Ne kemi parë një Rusi më agresive që ndjek një politikë ushtarake të konsiderueshme të ndërtuar gjatë shumë viteve. Ajo ka trefishuar shpenzimet e mbrojtjes që nga viti 2000 në terma realë; ka zhvilluar aftësitë e reja ushtarake; ka ushtruar forcat e saj edhe për përdorimin e forcës ushtarake kundër fqinjëve “, – shtoi zoti Stoltenberg, citon lapsi.al.

12

Përfaqësuesi i përhershëm i Britanisë për NATO-n, Sir Adam Thomson, tha për Times se aktualisht NATO do të marrë 6 muaj për të vendosur një forcë prej 300 mijë forcash. Në fundjavë zyrtarët britanikë të inteligjencës ushtarake kanë lëshuar një paralajmërim në lidhje me një “super-tank” të ri rus që pretendohet të jetë shumë më superior ndaj çdo gjëje që është në dispozicion të NATO-s.

Zyrtarët besojnë se tanku i ri rus është “revolucionar”. Rusët e treguan tankun e tyre të ri në paradën e Ditës së Majit.

Ekspertët e inteligjencës besojnë se tanku i ri rus ka një profil më të ulët se forcat e blinduara të rënda perëndimore, është më i shpejtë dhe më i lehtë. Ai ka aftësinë për të vetë-ngarkesës së municionit të tij. Ai gjithashtu ka aftësinë për t’i mbijetuar zjarrit të raketave anti-tank.

6

“Armata” është i pari tank krejtësisht i ri rus që nga futja e T-72 në vitin 1973 dhe do të jetë vendimtar për ndonjë ofensivë ushtarake ruse. Ekuipazhi në 3 ushtarë është më i vogël se shumica e tankeve të NATO-s të cilët zakonisht kanë 4 persona në bord.

Zinxhirët  janë bërë prej çeliku, qeramikë dhe materiale të përbërë. Ai është i mbrojtur edhe nga forca të blinduara shpërthyese reaktive.

Predhat 125mm janë ngarkesa kryesore e këtij tanku. Raketat kanë një reze rreth 5 milje.

5

Presidenti rus Vladimir Putin tha së fundmi se: “E vërteta është se Rusia nuk do të sulmojë askënd, kjo është qesharake. Ne nuk duam dominimin e botës apo zgjerim apo konfrontim me askënd”.

Siguria e Putinit erdhi pasi Rusia nisi një nëndetëse të re e cila do të vendoset në Detin e Zi.

Muajin e kaluar Putin urdhëroi vendosjen e aeroplanmbajtëses në Mesdhe për të vazhduar luftën e tij në mbështetje të Bashar Al-Assad.

12 COMMENTS

Comments are closed.