Gatime LIFESTYLE Shëndeti

PO, DIABETI KUROHET! Ja vaji që zhduk edhe diabetin e vështirë dhe të vjetër (speciale)

Vaji që shpërbën diabetin, si i kthen pankreasit fuqinë për të riprodhuar insulinën

Për herë të parë në Shqipëri, vjen vaji i markës franceze me 6 bimë që shkatërron përgjithmonë diabetin dhe riparon dëmet e shkaktuara

Vetë diabeti është i vështirë për t’u kuruar, por mendoni komplikacionet që jep në tru, sy, veshka, plagë diabetike që çojnë në invaliditet etj dhe atëherë, mjaft u ankuat: Niseni SOT dëbimin e diabetit, nesër mund të jetë vonë…
Gjithçka ju duhet është: humbja e peshës, regjim ushqimor i rreptë, ecje dhe vaji i dedikuar për diabetin “Diabette oil” nga Saço, nga gjigandi francez i prodhimeve vajore, për të cilin do t’ju flasim në vijim.
Askush më mirë se ju diabetikë nuk e di se sa shumë kosto keni në një vit për të mbajtur nën kontroll diabetin; shpoheni me shiringa, merrni ilaçe që po ju japin efekte anësore dhe nuk keni siguri të shkoni një natë gjëkundi si mik, apo me pushime.
Por ju duhet të dini që diabeti është problemi që ju lindi nga abuzimi me ushqimin dhe vetëm ushqimi mund ta përzërë atë, andej nga erdhi.
Janë më qindra studime shkencore, mjekë të njohur diabetologë që po “bërtasin” për regjimin ushqimor dhe stilin e jetesës dhe vetëm ata që nuk mjekë që kanë mbaruar shkollën dhe nuk lexojnë më, thonë se nuk kurohet. E kanë GABIM, kurohet, por kërkon komponentët që përmendëm më sipër dhe vullnet të hekurt nga ana juaj: Mos abuzoni me ushqimin!

VAJI I VITIT, ÇON ME PUSHIME TË PËRJETSHME DIABETIN

Ekziston një enzimë e vetme, e cila shkakton stres oksidativ në qelizat pankreatike, që shpie drejt paradiabetit dhe diabetit. Kjo enzime, e cila quhet 12-LO është hapi i fundit në prodhimin e molekulave të vogla, të cilat e dëmtojnë qelizën pankreatike. Pikërisht për të interferuar në këtë enzimë dëmtuese, gjigandi francez i prodhimeve vajore ka realizuar një vaj të fuqishëm me 6 bimë (hithra, kanella, hudhra, boronica, ulliri dhe shafrani) që arrin të shpërbëjë diabetin.
Këto bimë ne i kemi përmendur vazhdimisht në gazetën “Super Shëndeti”, si të rekomanduara për të mbajtur nën kontroll diabetin, por tashmë ato gjenden të gjitha së bashku, brenda kësaj shisheje vaji – duke e bërë efektin antidiabetik 6-fish më të fuqishëm.

Ky vaj është tërësisht natyral ose bimor, pa asnjë përqindje të përbërësve artificialë, i certifikuar në Francë. Ashtu siç shtrydhet në fabrikën franceze, pa shtuar asnjë kimikat, ashtu paketohet në shishe qelqi dhe serviret direkt tek pacienti diabetik.

Vaji i nënshtrohet një procesi laboratorik shumë të specializuar. Eshtë i kontrolluar nga herbalistë të shumtë, të cilët kanë dhënë ndihmesën e tyre për përhapjen e këtij vaji në parandalimin dhe kurimin e plotë të kësaj sëmundjeje.

Ky vaj francez bën të mundur jo vetëm lehtësimin e diabetit në organizëm, por e shkatërron diabetin, nuk e lë që të prekë organe të tjera dhe, në të njëjtën kohë, bën që pankreasi të fillojë vetë të prodhojë insulinën e mjaftueshme.

Ul gradualisht peshën dhe heq yndyrën rreth pankreasit, duke ia kthyer funksionet e plota. Vetëm kini parasysh, se duhet përdorur për një kohë të gjatë: Psh një vit rresht.

6 BIMËT E VAJIT

A e keni vënë re që francezët janë populli me më pak diabetikë në Europë, madje janë ndër popujt rekordmenë në botë për përqindjen e ulët të tyre?
PO, sepse francezët dinë të ushqehen me pak yndyrna dhe karbohidrate të rënda, ndërsa kanë edhe produktet më të mira antidiabetike natyrale, siç është ky vaj që sapo ju prezantuam. Siç e cekëm, vaji përbëhet nga 6 bimë që shtrydhen në një shishe të vetme, për t’u marrë fuqinë maksimale në shporrjen e diabetit. Le t’i shohim me rradhë…
HITHRA: Nxit sekrecionet e insulinës në pankreas, si dhe rrit përthithjen e insulinës nga qelizat. Hithra është lënëdë antidiabetike, në sajë të prezencës së sekretinës, e cila stimulon krijimin e insulinës.
HUDHRA: Ul nivelet e kolesterolit, shkrin dhjamin dhe stabilizon nivelet e glukozës në trup. Përmban eugenol që ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore, e provuar për trajtimin e mpiksjes së gjakut që shkaktohen në pacientët diabetikë, për shkak të stresit oksidativ.
SHAFRANI: Kur është fjala për uljen e sheqerit në gjak dhe dëbimin e rezistencës së insulinës, indikatori kryesor gjendet te shafrani. Shafrani i Indisë është 400 herë më i fuqishëm se sa të gjithë ilaçet e zakonshme që përdorën për trajtimin e diabetit, pasi përmirëson ndjeshmërinë e insulinës dhe kthen mbrapsht diabetin.
KANELLA: Parandalon dhe frenon dëshirën për ushqim, gjithashtu fshin lodhjen që aq shumë i përfshin diabetikët. Kanella përshpejton procesin e tretjes së sheqerit në stomak dhe ul kolesterolin, si dhe peshën, duke çliruar kështu pankreasin nga dhjami.
ULLIRI: Nuk ka dietë për diabetik që nuk rekomandon si vajin e ullirit, ashtu edhe gjethet e tij si çaj. Ulliri njihet drejtpërdrejt për vetitë mahnitëse, se si mban nën kontroll nivelin e glukozës në gjak dhe ngadalëson prodhimin e sheqerit, që shkakton sëmundjen inflamatore, siç është diabeti. Gjithashtu, ulliri ka veti që të shuajë etjen që aq shumë e kanë problem diabetikët.
BORONICA: Ato kanë kapacitetin më të lartë antioksidant, ndër të gjitha frutat dhe perimet që konsumojmë zakonisht. Pikërisht për këtë shkak, boronicat ndihmojnë të neutralizohen disa nga radikalet e lira, që shkaktojnë dëmtimin oksidativ të ADN-së tonë, që çojnë në grumbullime kolesteroli, e si pasojë, edhe në diabet. Janë boronicat ato që e rregullojnë këtë ekuilibër, duke riparuar dëmtimet oksidative.

VAJI QË HEQ ÇDO GJURMË DIABETI KU MUND TA GJENI NË SHQIPËRI DHE SI PËRDORET

Vajin francez që përdoret për kurimin e diabetit, tashmë për herë të parë mund ta gjeni edhe në Shqipëri, duke e porositur:

TELEFONONI: 069 88 17 187
çMIMI: 40 euro/ 1 shishe, 500 ml

SHËNIM

Shishja ka përdorim afatgjatë, pasi përdoret në sasi të vogla. Por, pas një viti trajtimi, në rast se mbani edhe regjim ushqimor, nuk do të keni më diabet.

SI PËRDORET

Ky vaj pihet 3 herë në ditë, nga një lugë çaji, pas çdo vakti kryesor (mëngjes, drekë, darkë). Ushqimi duhet të jetë sipas rregullave të kësaj sëmundje, ju lutem mos abuzoni me yndyrnat dhe sheqernat, që vërtet të hiqni qafe diabetin.

SA KOHË DUHET

* Një kurë e plot me vajin francez antidiabet do të ishte ideale, nëse përdoren 4 litra gjithsej në vit, që diabeti të mbahet i normalizuar dhe shërimi i tij të bëhet në rrugë natyrale.
* Ky vaj do të ndihmojë pankreasin që të prodhojë sërish vetë insulinë me kapacitet të plotë. Gjithashtu ju ndihmon që të humbni peshën, duke hequr edhe yndyrën rreth pankreasin, që është pengesë serioze për punën e tij me insulinën.

POROSIT TANI: 069 88 17 187
 

Bimët që duhen përfshirë në dietë
Shumë bimë kanë veti të rregullimit të sheqerit në gjak dhe për këtë arsye janë të dobishme në menaxhimin e niveleve të glukozës dhe diabetit, ndaj duhet t’i përdorni paralelisht me vajin francez.
Prej bimëve që janë përdorur tradicionalisht përmendim: bima nenexhik (mendra), fara kopre, huereque (rrjedh nga rrënja e një kaktusi meksikan), kanella, boronica, pjepri i hidhur, hudhër, hithra, artichoke (argjinarja), gjethet e ullirit, shafran dhe xhensen, ujë nga bamjet, lëng nga pjesa e bardhë e prasit, lëng qepe të shtrydhur, çajra të ndryshëm bimorë, lëngje perimesh (frutash rrallë, se kanë sheqer). Pini ujë mjaftueshëm. Ecni dhe vetëm, ecni…

STUDIMI QE PERMBYS MITIN FALS

Diabeti nuk është “i përhershëm” siç e kemi menduar, mënyrat si eliminohet edhe pas 10 vitesh

Autori udhëheqës i studimit, Roy Taylor, profesor i Mjekësisë dhe Metabolizmit: Nëse humbas peshë dhe e mbaj nën kontroll, do qëndroj i çliruar nga diabeti? Përgjigjia është Po!

 Diabeti është një problem i organizmit, që shkakton rritjen më shume se normalisht të nivelit të glukozës (sheqerit). Kjo quhet hiperglicemi. Diabeti i tipit 2 është forma më e zakonshme e diabetit. Nëse keni diabet të tipit 2 organizmi juaj nuk e përdor insulinën siç duhet. Kjo quhet rezistencë insulinike.
Në fillim, pankreasi prodhon insulinë shtesë që të kompensojë këtë gjendje. Pavarësisht kësaj me kalimin e kohës, ai nuk është në gjendje të vazhdojë të prodhojë mjaftueshëm insulinë, që të ruajë nivelin normal të glukozës në gjak.
Profesionistët që merren me shëndetësi shpesh e quajnë diabetin e tipit të 2 një sëmundje kronike, progresive. “Kronike” nënkupton që do e keni gjithmonë. “Progresive” nënkupton, që pothuajse gjithmonë do vijë duke u përkeqësuar. Rezultati më i mirë për të cilin mund të shpresoni është të ngadalësoni progresin e tij nëpërmjet dietës tuaj, aktivitetit fizik dhe medikamenteve orale (nga goja) ose insulinës.

POR një studim i ri nga Newcastle University ka treguar se njerëzit, që “kthejnë mbrapsht” (eleminojnë) diabetin dhe mbajnë peshën nën kontroll mbeten të “çliruar” nga diabeti.
Madje përveç kësaj, ekipi zbuloi se edhe pacientët, të cilët kanë diabet të tipit 2 për më shumë se 10 vite, pra ai që quhet diabet i vjetër, mund të kthejnë mbrapsht gjendjen e tyre.

SI ELIMINOHET EDHE DIABETI I VJETER

Një nga mënyrat më efikase për të trajtuar diabetin e tipit 2 është humbja e peshës dhe shihet se veçanërisht rënia dramatike në peshë mund të jetë e dobishme për nivelin e sheqerit në gjak. Afërsisht 330 milion njerëz përreth botës kanë diabet të tipit 2; kura për të mund të jete aq e thjeshtë sa respektimi i një diete strikte. Një ekip studiuesish nga Mbretëria e Bashkuar, nga Neëcastle University publikuan një studim dy vitet e fundit, që tregoi se diabeti i tipit të 2 mund të eleminohet në pacientët mbipeshë dhe obezë, duke ndjekur një dietë me shumë pak kalori gjatë harkut kohor prej 8 javësh për të stimuluar eleminimin e yndyrërave përreth pankreasit.

Ekipi zbuloi tek pacientët me diabet të tipit të 2 se dietat nuk ishin thjesht një rregullim i shpejtë. Në momentin që pesha humbet dhe prodhimi i insulinës fillon të funksionojë normalisht, pacientët qëndruan të çliruar nga diabeti dhe iu lejua të rifillonin dietë të shëndetshme, normale.

Autori udhëheqës i studimit, Roy Taylor, profesor i mjekësisë dhe metabolizmit në Newcastle University tha se studimi iu përgjjigj një pyetjeje që njerëzit ia bëjnë shpesh; Nëse humbas peshë dhe mbaj peshën nën kontroll, do qendroj i çliruar nga diabeti? Përgjigjia ështe Po! Gjithashtu kemi treguar se është e mundur të eleminoni diabetin edhe nëse e keni pasur këtë gjendje për më shumë se 10 vite.

SI U BENE PROVAT DIREKT TE PACIENTET

Për të realizuar studimin, ekipi ndoqi 30 pjesëmarrës për rreth 6 muaj, të cilët ruajtën një dietë të kufizuar në 600-700 kalori në ditë – një e treta e atyre që ato konsumonin normalisht.
Sipas U.S. Department of Agriculture, mesatarisht të rriturit duhet të konsumojnë rreth 2000-3000 kalori në ditë, bazuar në faktin se sa fizikisht aktiv janë ato.
Ndërprerja dramatike e kalorive kishte si qëllim të shkaktonte humbje peshe, e cila do të ishte e rëndësishme mjaftueshëm që të përbënte nje diferencë përsa i përket përqindjes së yndyrërave tek një person mbipeshë ose obez.
Megjithatë është e rëndësishme të konsultoheni me doktorin tuaj përpara se të filloni një dietë të rreptë, për shkak të mungesave në vitamina dhe minerale që dalin në skenë si rezultat i humbjes së shpejtë në peshë që lidhet me aplikimin e këtyre dietave.

Secili pacient ishte diagnostikuar me diabet të tipit 2 për më pak se 6 muaj deri në 23 vite. Në përfundim të eksperimentit, pacientët humbën mesatarisht 30 pound (afërsisht 13,6 kg) dhe 12 pacientë të cilët ishin me diabet për më pak se 10 vite ishin në gjendje të eleminonin diabetin.

Studiuesit kontrolluan pacientët pas një 6 mujori tjetër dhe gjetën se pacienti i trembëdhjetë kishte eleminuar diabetin po ashtu. Taylor shtoi se pacientët, të cilët kanë jetuar me diabet më shumë se një dekadë nuk duhet të hiqnin dorë pasi “përmirësimi i madh në kontrollin e sheqerit në gjak është i mundur.”

SI FILLON PANKREASI TE RIPRODHOJE INSULINE

Diabeti i tipit të 2 prek organizmin në mënyra të ndryshme. Çdo qelizë në organizëm kërkon glukozë në mënyrë që të funksionojë. Glukoza transportohet nga gjaku në qelizat tuaja përmes insulinës, një hormon që prodhohet nga pankreasi.
Yndyrnat ia vështirësojnë glukozës transportin e glukozës në qeliza, qe njihet si rezistencë insulinike, faza e parë e diabetit të tipit të 2.
Yndyrnat e tepërta janë një faktor madhor rreziku për diabetin e tipit të 2, megjithatë pavarësisht se pjesëmarrësit mbetën mbipeshë, ato kishin humbur mjaftueshëm peshë që të hiqnin yndyrnat që rrethonin pankreasin, gjë që në fund të fundit lejon rifillimin e prodhimit normal të insulinës.
“Është interesant fakti, që edhe pse të gjithë vullnetarët mbetën obezë ose mbipeshë, yndyrnat nuk u rikthyen që të bllokonin pankreasin,” tha Taylor.
“Kjo mbështet teorinë tonë të Personal Fat Threshold, që nënkupton se nëse një person fiton më shume peshë nga çfarë mund të tolerojë ai personalisht, diabeti mund të nxitet, por nese ato e humbasin më pas po atë sasi peshe mund të rikthehen në normalitet. Individët ndryshojnë sipas tolerimit që ato i bëjnë shtimit të peshës së tyre pa prekur metabolizmin.”  

Kush e ka më të lehtë shërimin e diabetit

Pacientët që ndodhen në fazat e para të diabetit të tipit 2 do e kenë më të lehtë të kthejnë sasinë dhe nivelin e glukozës në normalitet.
Megjithatë, ato të cilët janë në gjendje të trajtojnë diabetin e tyre me humbje peshe do u duhet të ruajnë këtë mënyrë jetese për gjithë jetën.
Dieta dhe kontrolli i peshës do duhet të mbahen në të njetin nivel strikt, ose përndryshe mund të rikthehet diabeti, madje dhe të “përkeqësohet”.
“Përfundimi është se nëse një person vërtetë do të çlirohet nga diabeti i tipit të 2, ato mund të humbasin peshë, ta ruajnë atë dhe të kthehen në normalitet” tha Taylor.
“Ky është një lajm shumë i mirë për njerëzit që janë shumë të motivuar për të hequr qafe diabetin. Por, është shumë herët që të konsiderohet i përshtatshëm për të gjithë. Kjo është një pyetje e veçantë dhe një studim i madh do ndërmerret për t`iu përgjigjur.”

Gjithnjë e më shumë studime se diabeti “çohet në djall”

Gjithnjë e më tepër, po dalin rezultate studimore serioze, nga ato shkencoret që udhëhiqen nga mjekë me përvojë diabetologë, që bërtasin me të madhe “Ej, njerëz, diabeti është i shërueshëm, por mos prisni magjinë që t’ju ikë sikur gripi, pas 3 ditësh”. Rezultatet studimore, njërin prej të cilëve e patë të shtjelluar në artikullin kryesor të kësaj faqeje, vënë theksin te mënyra e të ushqyerit dhe stili i jetesës.
Në fakt, gjithnjë ka pasur përplasje mes mjekëve, pasi tashmë janë bërë shumë nga ata që vënë theksin se diabeti është problem që vjen nga kequshqyerja dhe jo sëmundje e mirëfilltë. Dhe si e tillë, duhet kuruar nga tavolina.
POR çfarë ndodh? Duke qenë se diabeti kërkon një regjim ushqimor strikt për shumë kohë, pacientët lodhen dhe heqin dorë shpejt. Ose, nuk kanë ndokënd që t’ua gatuajë vakt pas vakti, siç duhet. Nuk është çështja se duhen ushqime të shtrenjta, përkundrazi, janë përgjithësisht barishte të zakonshme, fruta-perime, që nëse kombinohen me terapi të ndryshme lëngjesh, çajrash dhe terapi orale vajore (vajra të dedikuar për diabetin, që ulin në peshë dhe stimulojnë pankreasin të prodhojë vetë insulinë), atëherë të jeni të sigurtë që nuk do të keni asnjë gjurmë nga diabeti.

Para një muaji, një vajzë na shkroi në redaksinë “Supër Shëndeti), se si kishte arritur jo vetëm të kuronte diabetin, por edhe të hiqte syzet, pasi diabeti ia kishte dëmtuar sytë.
Si ia kishte arritur? Për 3 vjet kishte mbajtur një regjim ushqimor me pak kalori, por më ushqyes plot vitamina dhe minerale, kishte pirë lëngje perimesh, çajrat bimorë, vajrat dhe kishte ecur çdo ditë (këshillat e të ushqyerit, recetat insulinike me bimë etj i kishte marrë nga gazeta jonë ndër vite).
Mjeku diabetolog i saj ishte çuditur në vizitën e fundit që nuk i kishte gjetur asnjë shenjë diabeti. 

Shperndaje lajmin PO, DIABETI KUROHET! Ja vaji që zhduk edhe diabetin e vështirë dhe të vjetër (speciale) appeared first on SuperShendeti.